Search

جاهای دیدنی شهرکرد

جاهای دیدنی شهرکرد
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

شهرکرد یکی از شهرهای استان چهارمحال بختیاری است. این شهر به دلیل این که افراد از زمان‌های بسیار دور در آن جا می‌زیستند، دارای تاریخ غنی و آثار فرهنگی و تاریخی بسیار زیادی است. از طرفی آب و هوای خنک این شهر در تابستان برای طبیعت گردی حرف ندارد. شهرها و روستاهای دور و اطراف این شهر نیز برای خودشان یک مکان توریستی و گردشگری به حساب می‌آیند. شما هم می‌توانید تابستان امسال خود را با رفتن به این شهر زیباتر کنید. در ادامه این مطلب از به گردی همراه ما باشید تا با جاهای دیدنی شهرکرد آشنا شوید.

طبیعت گردی شهرکرد

همان‌طور که گفته شد هوای خنک این منطقه مناسب سفر تابستانی است و رفتن به طبیعت آن لذت بسیار زیادی دارد. در طبیعت این منطقه جنگل‌ها و آبشار بسیار زیبایی قرار دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. در ادامه به بهترین جاذبه طبیعی و آدرس آن اشاره کردیم تا از رفتن به آن  جا لذت ببرید.

آبشار زرد لیمه در شهرکرد

یکی از جاهای دیدنی شهرکرد، طبیعتی بکر و زیبا است که بسیاری از افراد از آن خبر ندارند. ریختن آب از ارتفاعات و سرازیر شدن آن در جنگل زیبای بلوط در فصل بهار مکانی زیبا و رؤیایی را به وجود می‌آورد. این آبشار جز بزرگ‌ترین و عریض‌ترین آبشارهای ایران است و دارای 40 متر ارتفاع و 65 متر عرض است. برای این که آبشار زیبای زرد لیمه را ببینیدبه آدرس زیر مراجعه کنید.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، شهرستان اردل، بخش مرکزی، روستای زرد لیمه

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

برای دیدن اطلاعات بیشتر و تصاویر زیبا از این آبشار زرد لیمه شهرکرد، روی اینجا کلیک کنید.

جاهای دیدنی دور و اطراف شهرکرد

در دور و اطراف شهرکرد قلعه‌های بسیار زیادی وجود دارند که با طی مسافت کمی از شهرکرد به سمت این قلعه‌ها می‌توانید بروید. قلعه‌های دور و اطراف این شهر از زمان‌های بسیار قدیمی به‌عنوان‌مثال در زمان قاجار تأسیس شده‌اند. هم چنین در خود شهر مسجدهایی وجود دارند که قدمت برخی از آن‌ها به بیش از صد و پنجاه سال نیز می‌ رسد. 

موزه باستان شناسی شهرکرد

برای آشنایی با تاریخ منطقه شهرکرد بهترین کار این است که  سری به موزه باستان شناسی در این شهر بزنید. ساختمان این موزه در زمان‌های قدیم گرمابه‌ای بود به نام گرمابه پرهیزگار که در سال 1326 تأسیس شده بود. در سال 1334 این گرمابه وقف عام شد و در سال 1376 یعنی پنجاه سال بعد تأسیس، طرح تبدیل این گرمابه به موزه باستان شانسی مطرح شد، در همان سال‌ها زیربنای این موزه را به 1400 متر مربع رساندند. اشیا پیش از تاریخ و همچنین آثار اسلامی در این موزه نگهداری می‌شوند. از آن جایی که پیش بینی می‌شود در زمان‌های خیلی‌خیلی دور افراد در این مکان زندگی می‌کردند، بنابراین در این موزه آثار بسیار زیبایی وجود خواهند داشت.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، شهرکرد، خیابان ولیعصر

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

برای اطلاعات بیشتر دربتره موزه باستان شناسی شهرکرد اینجا کلیک کنید.

مسجد جامع شهرکرد

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهرکرد، مسجد جامع آن است. این مسجد به لحاظ معماری و وسعت و تاریخ یکی از مهم‌ترین مساجد ایران است. این مسجد توسط حاج محمد رضا خان ستوده تأسیس شده است و قدمت آن به بیش از 160 سال می‌رسد. مسجد جامع دارای صحن مستطیلی و بزرگی است که 700 متر طول دارد. معماری این مسجد به سبک چهار ایوانی هست و دارای دو شبستان زمستانی و بهاری است.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، شهرکرد، خیابان ملت، کوچه مشرف

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

برای این که بیشتر درباره این مسجد جامع شهرکرد تاریخی بدانید، اینجا کلیک کنید.

مسجد اتابکان شهرکرد

مسجدی که  قدمت بسیار زیادی دارد، قدمت این مسجد حتی از مسجد جامع شهرکرد نیز بیشتر است. این مکان تاریخی هشتصد سال پیش ساخته شده و تاریخ بسیار زیادی را پشت سر گذرانده است تا الان تبدیل به یکی از جاهای دیدنی شهرکرد برای عوام جامعه شده است. معماری این مسجد حال و هوای اوایل اسلام را دارد و شبیه به مساجدی است که در فیلم‌های پیامبران می‌بینید.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، شهرکرد، خیابان ولیعصر

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

برای این که بیشتر با این بنای قدیمی یعنی مسجد اتابکان شهرکرد آشنا شوید، اینجا کلیک کنید.

قلعه صمصام السلطنه

این قلعه توسط نجف قلی خان در دوران مشروطه ایران ساخته شده است. نجف قلی خان معروف به صمصام السلطنه بود به همین دلیل اسم این مکان را به این نام گذاشته‌اند. این بنا دارای دو طبقه است و هم چنین 500 متر مربع زیر بنا دارد. البته طبقه دوم این امارت تخریب شده است. طبقه اول این قلعه دارای نقش و نگارهای تزیین شده بسیار زیبا و چندین ایوان است. این قلعه هم چنین چند اتاق با ستون‌های سنگی دارد که بسیار زیبا است. این مکان در سال 1356 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است.

آدرس:استان چهار محال بختیاری، چهل کیلومتری شهرکرد، شمال غرب شلمزار

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با این بنا قلعه صمصام السلطنه روی اینجا کلیک کنید.

قلعه شمس آباد شهرکرد

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهرکرد، قلعه شمس آباد است. به طور کلی قلعه‌ها و دژها سازه‌های بسیار محکمی هستند که در زمان‌های قدیم جهت اهداف نظامی یا حکومتی ساخته می‌شدند. این قلعه درون خود دارای حمام است، هم چنین در این مکان درشکه خانه وجود دارد. این بنا در زمان‌های قدیم دارای چهار برج بوده، اما الان فقط یکی از آن‌ها در ضلع غربی آن به‌جامانده است.

در حال حاضر از این مکان برای اردوگاه دانش آموزی در استان چهار محال بختیاری استفاده می‌شود. در واقع در سال 1353 بود که این بنا توسط رستم امیر بختیار و جمشید به عنوان یک اردوگاه به آموزش و پرورش اهدا شد. دور تا دور ساختمان را یک فضای باغی تشکیل داده است که سایه بسیار خنکی را در تابستان گرم به شما هدیه می‌دهد. این اثر در سال 1378 و در نهم فروردین به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، پانزده کیلومتری شهرکرد، روستای شمس

جهت آشنایی بیشتر با قلعه شمس آباد روی اینجا کلیک کنید.

قلعه سورک

قلعه سورک یا قلعه نصیر خان بختیاری یکی دیگر از جاهای دیدنی شهرکرد است که حدود نود سال پیش به دستور همین نصیر خان ساخته شد. این بنا نیز به آثار ملی ایران اضافه شده است و در سال 1376 در ماه گرم تیر این اتفاق افتاد. این قلعه به‌دور از مناطق مسکونی درون روستا است و به صورت منفرد از دیگر بناهای مسکونی قرار دارد. البته فاصله این بنا با آخرین بخش مسکونی در روستا آن‌قدر زیاد نیست و حدوداً با دویست و پنجاه متر پیاده روی به آن جا می‌رسید. این قلعه در بخشی به مساحت پانزده هکتار قرار دارد.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، چهل کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد، روستای سورک

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

با کلیک بر روی قلعه سورک شهرکرد بیشتر در رابطه با این مکان اطلاعات به دست آورید.

قلعه دزک

دزک یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است که به معنای دژ کوچک هست. دزک از دو بخش دز یا دژ و ک تشکیل شده که پسوند ک به معنای کوچکی است و دز به معنای همان دژ یا قلعه مستحکم هست. این قلعه را از لحاظ زیبایی می‌توان جز زیباترین قلعه‌های شهرکرد قرار داد. همان‌طور که دیدید قلعه‌های زیادی در این شهر هست و قلعه دزک یکی از زیباترین آن‌ها است. این مکان به نوعی منزل مسکونی چندین نسل از خان‌های بختیاری بوده است.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، 32 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد، روستای دزک

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

روی قلعه دزک شهرکرد کلیک کنید تا هر آنچه درمورد این قلعه هست را بدانید.

قلعه چالشتر شهرکرد

قلعه چالشتر شهر که به آن قلعه خدا رحم خان هم می‌گویند مکانی بسیار زیبا است که برای دیدن آن باید پول بلیط بدهید. این قلعه مدت زمان مشخصی برای بازید دارد و هر زمان که بخواهید نمی‌توانید از آن دیدن کنید. برای دیدن قلعه فقط چند ساعت مشخص در روز وقت دارید آن را ببینید. معمولاً قلعه از 9 و نیم صبح تا 16 بعد از ظهر باز است.

آدرس: استان چهار محال بختیاری، پنج کیلومتری شهرکرد، شهرستان چالشتر 

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

برای اطلاعات دقیق‌تر از هزینه بلیط و زمان باز بودن قلعه چالشتر شهرکرد روی اینجا کلیک نمایید.

سقاخانه ارباب میرزا

این سقاخانه را با نام سقاخانه حضرت ابوالفضل نیز می‌شناسند. قدمت آن به دوره قاجار بر می‌گردد و در واقع یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است. این بنا دارای تزییناتی همچون آیینه کاری و نقاشی و کاشی کاری است. با توجه به ارزش تاریخی که این بنا دارد، آن را در فهرست ملی ایران قرار داده‌اند.

آدرس: استان چهارمحال بختیاری، شهرکرد، خیابان 12 محرم جنوبی،کوچه یاس

جاهای دیدنی شهرکرد
جاهای دیدنی شهرکرد

برای این که با این بنای تاریخی سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد در فهرست آثار ملی بیشتر آشنا شوید روی اینجا کلیک کنید.

پل زمان‌ خان سامان

پل زمان‌ خان سامان یک ساختمان تاریخی است که در نزدیکی شهر سامان قرار دارد. این پل در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهرکرد و روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده است. ساخت این پل به دستور یکی از روسای عشایر به نام “زمانخان” به‌صورت دو دهنه هشت متری به انجام رسیده است.

پل زمان‌ خان سامان به عنوان یکی از جاهای دیدنی و تاریخی شهرکرد معروف است و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. در سال ۱۰۲۲ هجری قمری، پل توسط کارگزاران حکومت صفوی تعمیر و نگهداری شد و در سال ۱۳۲۲ هجری قمری نیز توسط “حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه چمعالی” دوباره ترمیم شد.

طول و عرض پل زمان‌ خان سامان نیز خاصیتی بسیار منحصربه‌فرد دارد. با یافتن این مکان شگفت‌انگیز، شما به دنیایی دیگر وارد می‌شوید که پیچیدگی‌های زندگی را فراموش می‌کنید. این پل با طراحی خاص و شگفت‌انگیز، ارائه می‌دهد که هر چیزی ممکن است.

آدرس: استان چهار محال و بختیاری، شهرکرد، شهرستان سامان، پنج کیلومتری شمال شهر سامان

جاهای دیدنی شهرکرد در تابستان

یکی از جذابیت‌های شهرکرد در تابستان همچنین طبیعت بکر و زیبای اطراف شهر می‌باشد. کوهپایه هایی چون کوه صعبدویس و رشدره در اطراف شهر قرار دارند که به گردش در منطقه کمک می‌کنند. این کوهپایه ها با تمامی طبیعت خود از جمله چشمه‌ها، رودخانه‌های زیبا و گل‌های متنوع، انرژی مثبتی را برای گردشگران فراهم می‌کنند.

به طور کلی، شهرکرد در تابستان تنوعی از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی دارد که می‌تواند هر سلیقه‌ای را در بر بگیرد. از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی تا طبیعت سرسبز و کوهستانی، شهرکرد یک مقصد مناسب برای سفرهای تابستانی است. این شهر با فرهنگ غنی و جاذبه‌های متنوع خود، بازدیدکنندگان را به تجربه‌ای به یاد ماندنی در تمامی آسایش‌ها دعوت می‌کند.

اما جاذبه‌های شهرکرد تنها به جاهایی با ماهیت تاریخی محدود نمی‌شوند. شهرکرد با مکان‌هایی مانند پارک‌ها و باغ‌ها نیز دارای جذابیت‌های خاص خود می‌باشد. باغ شاهین، پارک کوه بهشت و باغ گلستان همگی مکان‌هایی هستند که در تابستان با طبیعت خیره‌کننده، آبشارها و فضاهای سبز خود برای آرامش و تفریح به مردم و گردشگران خدمات‌رسانی می‌کنند.

جاهای دیدنی شهرکرد در تابستان
جاهای دیدنی شهرکرد در تابستان

تالاب گندمان

تالاب گندمان در شهر بروجن، بهترین جایی است که می‌توانید این حس را تجربه کنید. این تالاب با آرامش و زیبایی خاص خود، هر کسی را که به آن سر می‌زند، غرق در خوشی می‌کند. اگر علاقه‌مند به تجربه‌ی یک سفر طبیعت‌گردی جدید هستید، قطعاً باید این تالاب را ببینید و تجربه کنید.

قبل از اینکه به این سفر بروید، بهتر است کمی بیشتر درباره‌ی تالاب گندمان بدانید و بدانید که چرا باید قبل از مرگ یک بار آن را تجربه کنید. از جمله دلایلی که باعث می‌شود تالاب گندمان برای هر کسی تجربه‌ی شگفت‌انگیزی باشد، وجود پرندگان مهاجر در این منطقه است. این تالاب یکی از مهمترین پناهگاه‌های پرندگان مهاجر در ایران است که هر ساله میزبان میلیون‌ها پرنده از جمله قوچ، غازهای وحشی و مرغان آبزی است. بین فصول بهار و پاییز، مهاجرت پرندگان به این منطقه ایجاد چشم اندازی فوق العاده‌ای برای دیدن پرندگان در محیط طبیعی آن است.

از دیدن مناظر زیبای تالاب گندمان، به دست آوردن آرامش و ذهنیت مثبت اجتناب‌ناپذیر است. فرصت دیدن طبیعت در تمام زیبایی‌هایش و ارتباط مستقیم با آن، احساسات مثبتی را در انسان ایجاد می‌کند و باعث بهبود روحیه و افزایش انرژی مثبت می‌شود.

تالاب گندمان شهرکرد
تالاب گندمان شهرکرد

روی تالاب گندمان شهرکرد کلیک کنید تا هر آنچه درمورد این تالاب هست را بدانید.

سخن پایانی

سعی کردیم تا شما را با بهترین جاذبه‌های طبیعی و همچنین مکان‌های دیدنی دور و اطراف این شهر آشنا کنیم و همچنین آدرس این مناطق را برای شما گذاشتیم تا دچار سردرگمی در مسافرت خود نشوید. با رفتن به جاهای دیدنی شهرکرد که گفته شد، مطمئناً سفری لذت بخش خواهید داشت.

برخی از سؤالات متداول

بهترین جاذبه طبیعی شهرکرد کجا است؟

طبقه نظرات بازدیدکنندگات بسیار؛ بهترین جاذبه طبیعی در شهرکرد آبشار زرد لیمه است.

کهن‌ترین شهرکرد چند سال قدمت دارد و کدام مسجد است؟

کهن‌ترین مسجد شهرکرد، مسجد اتابکان است که 800 سال قدمت دارد.

اشتراک در
اطلاع از
guest

8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search