جاهای دیدنی ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌هایی که انسان در طول عمر خود حداقل یک بار آن را امتحان کرده و سعی دارد همواره در برنامه زندگی‌اش به طور مداوم وجود داشته باشد، سفر کردن است زیرا باعث کسب تجربیات جدید و رفع خستگی می‌شود. اما مسئله مهم این است که به کجا سفر کنیم؟!

ما به شما شهر زیبای ارومیه را پیشنهاد می‌کنیم زیرا علاوه بر مردمان مهمانواز و مهربانی که معاشرت با آن‌ها لذت سفر را چندین برابر می‌کند و سوغاتی‌های جذابی که به دست آن‌ها تهیه می‌شود، مکان‌های دیدنی متعددی دارد؛ که باعث شده ما در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی ارومیه بپردازیم. شناخت جاهای دیدنی این شهر باعث می‌شود تا شما با تمامی آن‌ها آشنا شده و هنگام سفر از آن‌ها دیدن کنید تا به طور کامل تاریخ، فرهنگ و آداب ‌و رسوم ارومیه و مردمانش را بشناسید.

جاهای دیدنی ارومیه
جاهای دیدنی ارومیه

همه چیز درباره شهر ارومیه

بیش از معرفی جاهای دیدنی ارومیه بهتر است کمی با این شهر زیبا که در شمال ‌غربی ایران قرار دارد، آشنا شوید. ارومیه که در گذشته به نام‌های رضائیه، ارومی و طبارما نیز شناخته می‌شد، مرکز استان آذربایجان غربی است و یکی از کلان‌شهرهای کشور به حساب می‌آید که به عنوان شهری در ایران دارای اولین مدرسه مدرن، نخستین مرکز آموزش پزشکی، اولین بیمارستان به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی و اولین نشریه محلی است.

آب ‌و هوای این شهر به گونه‌ای است که در فصل تابستان گرم و در فصل پائیز سرد بوده و باید کاملا مطابق فصول پوشش خود را انتخاب کرد. مردمان این شهر علاوه بر اینکه اعیادی همچون عید نوروز و عید قربان را خیلی جدی جشن می‌گیرند؛ مراسمات دیگری مانند روز مادر و نوسردیل یا آب‌پاشان که از زمان‌های قدیم در این شهر مرسوم بوده را نیز پایکوبی می‌کنند، به همین خاطر به آن لقب دارالنشاط داده‌اند.  

شما هنگام سفر به این شهر علاوه بر مشاهده جاهای دیدنی می‌توانید سوغاتی‌های جذابی مانند انواع نقل، عرق بیدمشک، حلوای گردو، حلوای هویج و صنایع‌دستی چوبی را برای عزیزانتان تهیه کنید تا آن‌ها نیز با فرهنگ و آداب ‌و رسوم شهر ارومیه آشنا شده و علاقه‌مند به سفر به این شهر شوند.

جاهای دیدنی ارومیه
جاهای دیدنی ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

یکی از بخش‌های اصلی سفر که برای تمامی افراد هیجان‌انگیز بوده و جذابیت بالایی دارد، تماشای جاهای دیدنی آن شهر است؛ به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم در این قسمت از مقاله به معرفی جاهای دیدنی ارومیه بپردازیم تا شما در طول مدت زمانی که به این شهر سفر کرده‌اید با تماشای آن‌ها از نزدیک سرتان گرم بوده و اطلاعات زیادی نیز به دست آورید.

 دریاچه ارومیه

یکی از دلایلی که شهر ارومیه، به نام شهر آب شناخته می‌شود، دریاچه ارومیه است زیرا این دریاچه که در شمال غرب ایران قرار گرفته و وسعتی حدود 5200 کیلومترمربع دارد، زمانی بزرگ‌ترین دریاچه آب شور جهان و دومین دریاچه بعد از دریای مرده در خاورمیانه بود. در گذشته نه چندان دوری مسافران علاوه بر تماشای منظره زیبای آن با لنج‌سواری در این دریاچه هیجانات وصف‌ناپذیری را نیز تجربه می‌کردند؛ اما امروزه اين دریاچه به دلیل کاهش بارش باران، استفاده از آب‌های زیرزمینی در اطراف این منطقه، گرمایش هوا و تغییر و انحراف مسیر آب رودخانه‌هایش خشک شده و مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

آدرس: ارومیه، جاده دریا و مرز استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی 

دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دریاچه ارومیه بهتر است سری به اینجا بزنید.

مدرسه 22 بهمن ارومیه

یکی از آثار ملی ایران که از سال 1385 در سازمان یونسکو به ثبت رسیده، مدرسه 22 بهمن ارومیه است که در اوایل دوره پهلوی با حدود 5100 متر زیربنا ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین مدارس ایران به حساب می‌آید. آدرس: ارومیه، تقاطع خیابان امام و خیام شمالی

تلفن: 04432225600

مدرسه 22 بهمن ارومیه
مدرسه 22 بهمن ارومیه

 اما برای اطلاعات بیشتر درباره این مکان تاریخی بهتر است سری به اینجا بزنید.

کلیسای ننه مریم

کلیسای ننه مریم که به نام‌های کلیسا مارت مریم و کلیسا شرق آشور نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه است که در سال 32 میلادی ساخته شده و تا مدت‌ها محل دفن اموات بود. در برخی از روایات این کلیسا، دومین کلیسا بزرگ جهان پس از کلیسای بیت لحم فلسطین است. این کلیسا هیچ شباهتی با دیگر کلیساها ندارد زیرا تمامی آن با قالی‌های دست‌بافت فرش شده و سقف کوتاهی دارد، در کناری از آن نیز دالان‌های تو در تو و محرابی برای کشیش قرار دارد تا مراسمات به درستی اجرا شود.

آدرس: ارومیه، خیابان امام خمینی، خیابان خیام جنوبی، پشت کلیسای آنجلیک

کلیسای ننه مریم ارومیه
کلیسای ننه مریم ارومیه

اگر قصد دیدن کلیسای ننه مریم قدیمی را دارید بهتر است اینجا را کلیک کنید.

دریاچه مارمیشو

یکی دیگر از دریاچه‌های این شهر که حدود 45 کیلومتر با دریاچه ارومیه فاصله دارد و در مسیر آب‌های مرزی ایران ‌و ترکیه قرار گرفته، دریاچه مارمیشو است که زلزله و سد کوه در مسیر آب‌های مرزی باعث شکل‌گیری آن شده‌اند. این دریاچه با آن که حدود 5 هکتار وسعت دارد اما انواع آبزیان مانند ماهی قزل‌آلا در آن رشد کرده و‌ باعث ایجاد بستر مناسبی برای ماهیگیری شده است. نام این دریاچه از اسم مسیحیان آشوری، مارشیمون بنیامین گرفته شده است.

آدرس: ارومیه، جاده انهر، روستای بانی

دریاچه مارمیشو ارومیه
دریاچه مارمیشو ارومیه

 شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دریاچه مارمیشو ارومیه بهتر است سری به اینجا بزنید.

ساختمان شهرداری ارومیه

یکی دیگر جاهای دیدنی شهر ارومیه، ساختمان شهرداری است که در سال 1310 شمسی توسط ماهرترین معمار آن دوره یعنی ملا اوستا ساخته شد. اما حدود 10 سال بعد به دلیل حمله متفقین به ایران ارتش روسیه بمبارانی انجام داد که بر اثر آن قسمتی از نمای جنوبی ساختمان از بین رفت که توسط دو معمار به نام‌های ا‌وستا مهبور و یک استادکار ارمنی مرمت شد. این ساختمان نقشه‌ای همچون ساختمان شهرداری تبریز دارد زیرا اصل تقارن در آن رعایت شده و به شکل عقابی است که بال‌های بازی دارد.

آدرس: ارومیه، بین خیابان امام و شرق میدان ایالت

ساختمان شهرداری ارومیه
ساختمان شهرداری ارومیه

اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این ساختمان قدیمی ارومیه کسب کنید، پیشنهاد می‌شود سری به اینجا بزنید.

 یخچال دوقوز پله

یخچال دوقوز پله که امروزه به نام خانه آبگینه شهر ارومیه شناخته می‌شود، در دوره قاجار برای نگهداری و تامین یخ مورد نیاز مردم شهر در تابستان ساخته شد اما به مرور زمان با صنعتی شدن شهر دیگر کاربردی نداشته و به یک مکان دیدنی برای مسافران تبدیل شد.

آدرس: ارومیه، حافظ، بلوار مدنی، خیابان مفتح

اگر شما قصد دارید بدانید اطلاعات بیشتری درباره این بنا تاریخی کسب کنید بهتر است اینجا را کلیک کنید.

برج سه گنبد

این بنا یکی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه محسوب می‌شود که بر اساس سه کتیبه‌ای که به خط کوفی تراشیده شده‌اند، در دوره سلجوقیان به دستور یکی از حاکمان سلجوقی به نام شیث قاطه المظفری ساخته شده است. برج سه گنبد که از دو طبقه تشکیل شده شکلی استوانه‌ای دارد و اندازه ارتفاع آن 13 متر و اندازه قطر آن 5 متر است. نام این بنا تاریخی نیز در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته به گونه‌ای که گردشگران زیادی از کشورهای مختلف جهان برای دیدن آن به این شهر سفر می‌کنند.

آدرس: ارومیه، خیابان جانبازان (استاد برزگر)

برج سه گنبد ارومیه
برج سه گنبد ارومیه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بنا تاریخی برج سه گنبد ارومیه اینجا را کلیک کنید.

بازار سنتی ارومیه

بازار در هر شهری یکی از مکان‌هایی است که گردشگران به طور قطعی برای خرید سوغاتی سری به آن خواهند زد. بازار سنتی ارومیه یکی از آن بازارهای قدیمی است که در دوره حکومت صفویان ساخته شده اما هم چنان داد و ستد در آن جریان دارد. معماری این بازار به گونه‌ای است که از طاق‌ها، چشمه ‌ها، تیمچه‌ ها، حمام‌ها و دروازه‌های متعددی برخوردار است. این بازار در راسته‌های چاقو سازان، زرگران، مسگران، بذر فروشان، بلور فروشان، فرش فروشان و کفاشان بسیار پررونق است.

آدرس: ارومیه، مابین خیابان امام و بعثت

برای بازدید و آشنایی با انواع محولاتی که در این بازار به فروش می‌رسد، بهتر است اینجا را کلیک کنید.

قلعه هولاکوخان

قلعه هولاکوخان یکی از جاهای دیدنی ارومیه است که به دلیل آن که در شرق دریاچه ارومیه واقع شده در مسیر آن آب‌انبارها و جوی‌های آبی زیادی وجود دارد. این قلعه به طور کامل از سنگ ساخته شده است و به همین خاطر از نظر استحکامات و موقعیت شبیه قلعه‌های بابک، جوشون و قهقه است. این قلعه بر روی بلندی قرار دارد که سه طرف آن پرتگاه است و به همین دلیل اغلب افرادی که علاقه به بناهای تاریخی دارند به آنجا می‌روند.

آدرس:  شرقِ دریاچه ارومیه، شهرستان اسکو، جزیره‌ی اسلامی، نزدیکی روستای آق گنبد

قلعه هولاکوخان ارومیه
قلعه هولاکوخان ارومیه

اگر قصد دارید شناخت بیشتری نسبت به این بنا تاریخی قلعه هولاکوخان ارومیه به دست آورید بهتر است اینجا را کلیک کنید.

جمع‌بندی

اکنون که با خواندن این مقاله با جاهای دیدنی ارومیه آشنا شدید، می‌دانید که هنگام سفر به این شهر به کدام مناطق بروید تا در مدت زمان کوتاهی بتوانید مکان‌هایی را که برایتان جذاب‌تر است را از نزدیک ببینید و اطلاعاتی درباره آن‌ها کسب کنید.

برخی از سوالات متداول

آیا ارومیه جاهای دیدنی دیگری دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، از دیگر جاهای دیدنی ارومیه می‌توان به خانه انصاری، کلیسای پطروس پولیس، عمارت شهربانی ارومیه، دریاچه دالامپر، روستای بند و گوی تپه نیز اشاره کرد.

جاهای دیدنی ارومیه در فصل تابستان کدام است؟

به دلیل آن که آب ‌و هوای ارومیه در فصل تابستان گرم است باید به مکان‌هایی مانند دریاچه ارومیه، روستای بند، کوه دالامپر، چشمه آب معدنی کوه زنبیل، دریاچه بز سینه و پارک دانشجو رفت زیرا رویش گیاهان و وجود دریاچه در آن مناطق باعث ایجاد وزش بادهای خنکی شده که گرما را از بین برده و باعث لذت بردن افراد می‌شود.

جاهای دیدنی ارومیه در فصل پائیز کدام است؟

در فصل‌های پائیز و زمستان آب‌ و هوای ارومیه بسیار سرد می‌شود اما اگر علاقه دارید که در این زمان از جاهای دیدنی ارومیه دیدن کنید؛ بهتر است سری به کلیسای مارسرکیس، کلیسای حرت مریم، کلیسای پطروس پولیس، باز سنتی ارومیه، مدرسه هدایت، ساختمان شهرداری، ساختمان شهربانی، برج سه گنبد و مسجد سردار ارومیه بزنید.

جاهای دیدنی ارومیه
جاهای دیدنی ارومیه
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها