Search

جاهای دیدنی سمنان

جاهای دیدنی سمنان
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

استان سمنان یکی از مناطق تاریخی و زیبای کشورمان است که متاسفانه با وجود جاذبه‌های گرشگری فراوان، کمی به آن کم لطفی شده و ناشناخته مانده است. این استان در مسیر رفت و آمدهای جاده‌ای قرار دارد، اما اکثر افراد هیچ اطلاعی از جاذبه‌های آن ندارند و بی تفاوت از کنار این شهر رد می‌شوند.

اگر شما هم تا کنون چنین تصوری از این شهر داشتید، دیگر اشتباه نکنید و اینبار به جای مسافرت به شمال یا مناطق تکراری، سری به استان سمنان و مردم خونگرم آن بزنید! ما در این مطلب از به گردی، به معرفی جاهای دیدنی سمنان خواهیم پرداخت تا بهتر بتوانید با این شهر اشنا شوید. همراه ما باشید!

جاهای دیدنی استان سمنان

استان سمنان یک منطقه تاریخی به شمار می‌رود و در هر نقطه از آن می‌توان بناها و عمارت‌های چندصدساله را دید که هرکدام حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. علاوه بر این، بسیاری جاذبه توریستی دیگر هم در این استان، انتظار گردشگران را می‌کشد. ما در اینجا به برخی از این جاهای دیدنی استان سمنان اشاره می‌کنیم تا در سفر خود به سمنان سردرگم نشوید و بدانید که چه جاذبه‌هایی ارزش دیدن دارند.

موزه شاهرود

قدمت ساخت این موزه به سال 1306 بر می‌گردد و در آن زمان به عنوان ساختمان شهرداری از آن استفاده می‌شد. در این موزه، حدود 800 شی قدیمی نگهداری می‌شود که برخی از آن‌ها بیشتر از 8 هزار سال قدمت دارند. همچنین یک قطعه استخوان که در تپه سنگ چخماق بسطام کشف شد و قدمت آن به 8500 سال قبل بر می‌گردد، در این موزه وجود دارد و شما می‌توانید از آن دیدن کنید.

علاوه بر اشیاء باستانی موجود در موزه، معماری و ساختمان موزه هم به خودی خود بسیار چشمگیر و خیره کننده است و یک اثر تاریخی زیبا به شمار می‌رود. برای ساخت این موزه از معماری قاجاری الهام گرفته شده و ظاهر و نمایی سنتی، ساده و بسیار دلنشین دارد.

آدرس: استان سمنان، شاهرود، خیابان فردوسی

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موزه شاهرود، اینجا کلیک کنید.

مسجد جامع سمنان

مسجد جامع سمنان یکی از مراکز مذهبی، فرهنگی و اجتماعی مهم این شهر به شمار می‌رود. این مسجد، یک بنای تاریخی و با ارزش دارد که بسیاری از کارشناسان قدمت آن را مربوط به قرن نخست هجری می‌دانند. به گفته برخی از تاریخ شناسان، این مسجد روی خرابه‌های به جا مانده از یک آتشکده بنا شد و از همان زمان تا کنون، به عنوان یک مرکز فرهنگی و مذهبی مهم شناخته می‌شود.

این مسجد از معماری زیبایی برخوردار است و شما می‌توانید نشانه‌هایی از معماری ایرانی – اسلیمی را در هر گوشه به گوشه آن ببینید.

آدرس: استان سمنان، سمنان، خیابان امام

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

اطلاعات بیشتر در مورد مسجد جامع سمنان را از اینجا بخوانید.

کاروانسرای قصر بهرام سمنان

یکی دیگر از جاهای دیدنی سمنان، کاروانسرای قصر بهرام سمنان است که یک جاذبه تاریخی ارزشمند به شمار می‌رود. این کاروانسرا زمانی بسیار پر رفت و آمد بود و کاروان‌های زیادی در آن اتراق می‌کردند. جالب است بدانید هنوز هم به عنوان محل استراحت افرادی که برای تور کویرگردی به این منطقه آمده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قدمت این کاروانسرا به دوران ساسانی بر می‌گردد و توسط شاه بهرام ساسانی ساخته شد. به همین دلیل هم آن را با نام کاروانسرای قصر بهرام می‌شناسند. این کاروانسرا بعدها توسط شاه عباس صفوی مورد ترمیم و مرمت قرار گرفت. این کاروانسرا در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس: استان سمنان، گرمسار، جنوب شهر گرمسار، پارک ملی کویر، جنوب شرقی شهر جوادآباد، شمال دریاچه نمک

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

با کاروانسرای قصر بهرام سمنان؛ در اینجا بیشتر آشنا شوید.

عمارت و باغ امیرسمنان

این عمارت یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار است که توسط استاد معمار باشی، برای یکی از بزرگان سمنان به نام حاج میرزا آقا فامیلی ساخته شد. استاد معمار باشی، این عمارت را به سبک و سیاق بناهای صفوی ساخت و به همین دلیل کمی متفاوت از سایر بناهای ساخته شده در دوران قاجار به نظر می‌رسد.

معماری فوق العاده و نمای زیبای عمارت و باغ امیرسمنان باعث شده به عنوان یکی از محبوبترین جاهای دیدنی استان سمنان شناخته شود.

آدرس: سمنان، خیابان باغ فردوس

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

عمارت و باغ امیرسمنان را اینجا بهتر بشناسید.

خانه رجبی سمنان

خانه رجبی سمنان یک بنای تاریخی دیگر در این استان است که قدمت آن به اواسط دوران قاجار بر می‌گردد. این بنای تاریخی متعلق به کلانتر وقت سمنان، یعنی آقای رجبی بود و به همین دلیل به این نام شهرت دارد. تزیینات سنتی و اصیل این بنا آن را برای گردشگران جالب کرده است. این بنای تاریخی در سال 1375 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس: سمنان، خیابان ابوذر غفاری

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

اطلاعات بیشتری درمورد خانه رجبی سمنان را در اینجا کسب کنید.

مکان های دیدنی سمنان

در بخش قبلی شما را با برخی از جاهای دیدنی سمنان آشنا کردیم، اما بدون شک جاذبه‌ها و مکان های دیدنی سمنان به این موارد ختم نمی‌شود. برخی دیگر از جاهای دیدنی استان سمنان عبارتند از:

برج طغرل دامغان

برج مهمان دوست که به عنوان برج طغرل دامغان هم معروف است، یک برج تاریخی است که قدمت آن را به دوران سلجوقیان تخمین می‌زنند. تمام قسمت‌های این برج با استفاده از آجر ساخته شده و حدود 14 متر ارتفاع دارد. برج طغرل در اصل یک برج مقبره‌ای است، اما هویت صاحب مقبره آن به صورت دقیق مشخص نیست. نمای باشکوه و آجری این برج، هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

آدرس: استان سمنان، دامغان، جنوب روستای مهماندوست، بین روستای مهماندوست و روستای امام آباد

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

برای آشنایی بیشتر با برج طغرل دامغان اینجا کلیک کنید.

برج چهل دختر دامغان

برج چهل دختر دامغان، یکی از برج‌های تاریخی ایران با قدمتی 1000 ساله است. جالب است بدانید این برج با وجود گذشت زمان و بروز بلایای طبیعی مختلف، همچنان سالم باقی مانده و این موضوع، مهارت و هنر سازندگان آن را به رخ می‌کشد. به شما توصیه می‌کنیم در سفر خود به سمنان، حتما از این برج و معماری گیرای آن دیدن کنید.

آدرس: استان سمنان، دامغان، خیابان فلاحی، پشت آرامگاه امامزاده جعفر

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

در اینجا کمی بیشتر با برج چهل دختر دامغان آشنا شوید.

برج پیر علمدار سمنان

این برج یکی دیگر از برج‌های تاریخی سمنان است که قدمت آن به سال 397 هجری قمری برمی‌گردد و دومین برج قدیمی کشور است. برج پیر علمدار 13 متر ارتفاع داشته و آرامگاه ابی جعفر محمد بن ابراهیم است. کتیبه‌های داخلی و خارجی این برج در زمان بازدید، شما را شگفت زده خواهد کرد.

آدرس: استان سمنان، دامغان، محله خور، خیابان مطهری، خیابان نزدیک مسجد جامع

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

از برج پیر علمدار سمنان؛ در اینجا اطلاعات بیشتری داشته باشید.

جاهای دیدنی طبیعی سمنان

سمنان شهر خوبی برای طبیعت گردی و عاشقان طبیعت است. از آن جایی که این شهر در مناطق کویری کشور واقع شده، خیلی از افراد تصور می‌کنند که جاذبه‌های طبیعی زیادی در آن وجود ندارد. اما بر خلاف تصور این افراد، سمنان از طبیعتی بکر و زیبا برخوردار است و چشم اندازهای فوق العاده‌ای دارد. در اینجا به برخی از بهترین جاهای دیدنی طبیعی سمنان از دید گردشگران اشاره می‌کنیم.

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان یکی از عجیب‌ترین و جالب‌ترین جاهای طبیعی سمنان است که شما می‌توانید از آن دیدن کنید. این کویر پر از تپه‌ها و باتلاق‌های نمکی است و هیچ اثری از گیاه و حیات در ان وجود ندارد. شن‌های این کویر هر چند وقت یکبار با جریان باد جابجا می‌شوند و ظاهر آن تغییر پیدا می‌کند.  اگر به ماجراجویی علاقه دارید، به هیچ عنوان بازدید از این کویر پر رمز و راز را از دست ندهید.

آدرس: استان سمنان، شهر گرمسار، پارک ملی کویر، کویر ریگ جن

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

مطالب بیشتری در مورد کویر ریگ جن سمنان را در این قسمت بخوانید.

چشمه علی دامغان

سمنان در گذشته به عنوان شهر هزارچشمه شناخته می‌شد؛ چرا که چشمه‌های زیادی در آن وجود داشت. یکی از این چشمه‌ها که قدمتی چند هزارساله دارد، چشمه علی دامغان است. در زمان فتحعلی شاه قاجار، در این چشمه یک عمارت دیدنی و باشکوه ساخته شد که هنوز هم پابرجاست و شما می‌توانید در زمان بازدید از چشمه علی از این عمارت هم دیدن نمایید.

آدرس: استان سمنان، بزرگراه ۷۰ آسیا، ۳۰ کیلومتری شمال غرب دامغان

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

در مورد چشمه علی دامغان در اینجا بیشتر بخوانید.

جنگل ابر سمنان

یکی از بکرترین جنگل‌های ایران را می‌توان جنگل ابر سمنان دانست. وجود این جنگل در استان سمنان که یک منطقه کویری است، باعث تعجب خیلی از افراد می‌شود. این جنگل حدود 35 هزار هکتار وسعت دارد و همواره با یک لایه ابر پوشیده شده است. بدون شک یکی از رویایی‌ترین صحنه‌های عمرتان را می‌توانید در زمان بازدید از این جنگل مشاهده کنید.

آدرس: استان سمنان، ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود، روستای ابر

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان

جنگل ابر سمنان را بهتر بشناسید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با برخی از پرطرفدارترین و محبوبترین جاهای دیدنی سمنان آشنا کنیم. همانطور که متوجه شدید، این منطقه از کشورمان هم مانند تمام شهرها و نقاط دیگر، پر از جاذبه‌ها و دیدنی‌های شگفت انگیز است و شما می‌توانید تجربه‌ای متفاوت و هیجان انگیز در سفر به سمنان داشته باشید.

برخی از سوالات متداول

جاهای دیدنی طبیعی استان سمنان چه جاذبه‌هایی هستند؟

چشمه علی دامغان، کویر ریگ جن و جنگل ابر سمنان از جاذبه‌های طبیعی این استان به شمار می‌روند.

در سفر به سمنان از کجا دیدن کنیم؟

موزه شاهرود، کاروانسرای قصر بهرام، عمارت و باغ امیر سمنان، برج طغرل و… از جمله دیدنی‌ترین جاذبه‌های توریستی این استان هستند.

جاهای دیدنی سمنان
جاهای دیدنی سمنان
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search