Search

جا‌های دیدنی کرمانشاه

جا‌های دیدنی کرمانشاه
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

کرمانشاه یکی از شهر‌های با اصالت و زیبای ایران است که جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیادی دارد. قدمت بالای این شهر موجب شده تا کرمانشاه مملو از جاذبه‌های تاریخی بی ‌نظیر باشد. به همین علت بسیاری از افرادی که به این شهر سفر می‌کنند اولین جایی که می‌خواهند از آن بازدید کنند؛ جاذبه‌های تاریخی این شهر است. مکان‌های دیدنی این شهر بسیار معروف هستند.

برای مثال همه ما نام طاقبستان و بیستون را بار‌ها شنیده‌ایم و به خوبی با آن‌ها آشنا هستیم. بازار‌ها و مسجد‌های کرمانشاه نیز معماری‌های بی ‌نظیری دارند که توجه هر ببینده‌ای را به خود جلب می‌کنند. این منطقه کوردنشین می‌تواند بهترین انتخاب برای سفر‌های شما باشد. برای آشنایی بیشتر با دیدنی‌های این استان ما تصمیم گرفتیم در این مطلب از به گردی، برخی از بهترین جا‌های دیدنی کرمانشاه را به شما معرفی کنیم.

جا‌های دیدنی کرمانشاه کجاست؟

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم کرمانشاه یکی از شهر‌هایی است که مملو از آثار تاریخی و طبیعی بوده و شما می‌توانید با سفر به این شهر زیبایی‌های خارق العاده‌ای را ببینید. اگر شما هم نمی‌دانید جا‌های دیدنی کرمانشاه کجاست، نگران باشید. ما در این بخش چند مورد از جا‌های دیدنی این شهر را به شما معرفی می‌کنیم.

تکیه معاون الملک

یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر کرمانشاه تکیه معاون الملک است. این تکیه قدمت بسیار زیادی داشته و زمان ساخت آن به عهد قاجار بر می‌گردد. این اثر تاریخی کهن در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های کرمانشاه به نام آبشوران ساخته شده است. تکیه معاون الملک یک تکیه عظیم و بزرگ است؛ به طوری که چهار ورودی اصلی دارد. البته امروزه یکی از ورودی‌های آن که در خیابان حداد عادل واقع شده برای بازدید‌کنندگان باز است.

تکیه زیبای معاون الملک در سطح پایین ‌تر زمین قرار گرفته و شما باید برای بازدید از آن ۱۸ پله به سمت پایین بروید. معماری این سازه بسیار عجیب و دیدنی است. در این معماری یک سقاخانه ۵ ضلعی قرار دارد که آن را کاشی کاری کرده‌اند. طرح‌هایی که روی این کاشی‌ها قرار داده شده روایت‌کننده داستان آب خواستن سکینه از حضرت عباس است. با ورود به این تکیه می‌توانید در محوطه آن یک حوض زیبا را ببینید که موجب زیبایی دوچندان محوطه شده است. این تکیه یکی از معروف‌ترین جا‌های دیدنی کرمانشاه به شمار می‌رود.

آدرس: کرمانشاه- خیابان حداد عادل

جا‌های دیدنی کرمانشاه
جا‌های دیدنی کرمانشاه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکیه معاون الملک کرمانشاه، اینجا کلیک کنید.

تکیه بیگلر بیگی

از دیگر زیبایی‌های شهر کرمانشاه می‌توان به تکیه بیگلر بیگی اشاره کرد. زمانی که ساخت حسینه‌ها و تکیه‌ها در ایران رواج داشت، این تکیه نیز بنا شد. این تکیه علاوه بر این که یک محل دینی است، از مهم‌ترین آثار ملی نیز به شمار می‌رود. گردشگران زیادی در زمان سفر به کرمانشاه از این تکیه زیبا دیدن می‌کنند. قدمت تکیه بیگلر بیگی نیز مانند تکیه معاون الملک متعلق به دوران قاجار است.

فردی به نام عبدالله خان که لقب او بیگلر بیگی بود، اقدام به ساخت این تکیه زیبا کرد. مردم مذهبی شهر کرمانشاه در آن زمان از این تکیه بسیار استقبال کردند و امروزه نیز به یکی از جا‌های دیدنی کرمانشاه تبدیل شده است. معماری و تزئینات متفاوت این تکیه مانند گچبری‌ها و آینه کاری‌های آن بسیار شگفت‌انگیز و خیره‌کننده است. در این تکیه همچنین دو مورد از موزه‌های مهم این شهر که موزه پارینه سنگی زاگرس و موزه پارینه سنگی خاورمیانه هستند، برپا شده است.

آدرس: کرمانشاه- خیابان مدرس- روبروی مسجد جامع

جا‌های دیدنی کرمانشاه
جا‌های دیدنی کرمانشاه

با کلیک در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد تکیه بیگلر بیگی کرمانشاه کسب نمایید.

مکان ‌های دیدنی کرمانشاه

همه ما قبل از سفر به هر شهری باید در مورد دیدنی‌های آن شهر اطلاعات لازم کسب کنیم تا بتوانیم از بهترین و زیباترین مکان‌های آن شهر دیدن کنیم. برای سفر به شهر زیبا و کوردنشین کرمانشاه نیز بهتر است از قبل با مکان‌های دیدنی آن آشنا شوید. برخی از زیباترین مکان ‌های دیدنی کرمانشاه عبارتند از:

طاقبستان

طاقبستان یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی استان کرمانشاه به شمار می‌رود. این مجموعه تاریخی هر ساله مورد توجه گردشگران زیادی از شهر و کشور‌های مختلف قرار می‌گیرد. در جوار این اثر تاریخی جذاب می‌توانید پارک جنگلی طاقبستان و دامنه‌های زیبا وسر سبز کوه‌ها را مشاهده کنید. دریاچه مصنوعی، چشمه، فضا‌های سبز، کوهستانی جذاب و غیره همگی از دیدنی‌های این بخش هستند.

نقش برجسته‌های ایجاد شده بر روی این اثر تاریخی معروف از زمان ساسانیان تا کنون توجه مردم زیادی به خود جلب کرده‌اند. این یکی از دیدنی‌هایی است که استان کرمانشاه را بسیار برجسته می‌کند. سنگ نوشته‌ها و همچنین سنگ نگاره‌هایی که از دوران ساسانیان تا کنون به جا مانده جذابیت این اثر تاریخی را چند برابر کرده است. جالب است بدانید در منطقه پارک جنگلی طابستان غاری عمودی قرار داد که آن را به عنوان خطرناک‌ترین غار ایران می‌شناسند. این غار در دامنه کوده پرآو واقع شده است.

آدرس: کرمانشاه- بلوار طاقبستان- میدان طاقبستان

جا‌های دیدنی کرمانشاه
جا‌های دیدنی کرمانشاه

برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد مجموعه تاریخی طاقبستان کرمانشاه اینجا کلیک کنید.

گور دخمه صحنه

گور دخمه صحنه یکی دیگر از جا‌های دیدنی کرمانشاه به شمار می‌رود. این گور دخمه را با نام گور دخمه دربند نیز می‌شناسند. این جاذبه دیدنی در بخش شمالی شهرستان صحنه قرار دارد و گوردخمه آن در بدنه کوه شوق علی ساخته شده است. رود دربند یکی از زیباترین بخش‌های این جاذبه دیدنی است. از گوردخمه جذاب داستان‌های مختلفی روایت می‌شود و اهالی این منطقه آن را به عنوان قبر شیرین و فرهاد نیز می‌شناسند.

این گوردخمه زیبا دارای بخش‌های مختلفی است. جالب است بدانید در این گوردخمه دو طاقچه کوچک بنا شده است که هدف از ساخت این طاقچه‌ها این بوده که افراد نذورات خود را برای افراد خاک شده در این مکان قرار دهند. سنگ بری‌ها و تراش کار‌های جذاب این بخش نشان از این است که این اثر تاریخی به زمان قبل از هخامنشیان برمی گردند.

آدرس: کرمانشاه، صحنه، خیابان ۱۷ شهریور، خیابان دربند

جا‌های دیدنی کرمانشاه
جا‌های دیدنی کرمانشاه

برای شناخت بیشتر گوردخمه کرمانشاه زیبای صحنه اینجا کلیک نمایید.

دیدنی ‌های کرمانشاه

همان طور که تا به این بخش از مطلب متوجه شدید استان کرمانشاه دیدنی‌های زیادی دارد. هر یک از دیدنی‌های این شهر می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند، زیرا معماری‌ها و بخش‌های خیره‌کننده‌ای دارند که توجه هر ببینده‌ای را جلب می‌کنند. ما در این بخش برخی از بهترین دیدنی ‌های کرمانشاه را به شما معرفی می‌کنیم.

مجسمه هرکول

مجسمه زیبای هرکول یکی دیگر دیدنی‌های جذاب استان کرمانشاه به شمار می‌رود. این مجسمه در نزدیکی کتیبه بیستون قرار دارد. عظمت این مجسمه می‌تواند از فواصل دور نیز نگاه‌ها را به خود جذب کند. برخی از باستان‌شناسان معتقدند که این مجمسه، مجسمه هرکول نیست و به خدای جنگاوری ایران باستان یعنی ورثرغنه تعلق دارد. با این وجود اختلافات زیادی در این مورد وجود دارد. این مجسمه در دوران سلوکیان و اشکانیان ساخته شده و تا به امروز زیبایی و عظمت خود را حفظ کرده است.

آدرس: کرمانشاه، شهر بیستون، ۳۵۰متری مجموعه تاریخی بیستون، مجسمه هرکول

جا‌های دیدنی کرمانشاه
جا‌های دیدنی کرمانشاه

برای دریافت جزئیات دقیق‌تر در مورد مجسمه هرکول کرمانشاه اینجا کلیک نمایید.

کتیبه بیستون

بدون شک می‌توان گفت یکی از بهترین و جذاب‌ترین دیدنی‌های استان کرمانشاه بیستون است. بیستون معروف دارای کتبیه‌ای جذاب و زیبا همراه با حکاکی‌های کهن و ظریف است. نوشته‌های این کتیبه را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کتبیه‌های سنگی در دنیا می‌شناسند. بسیاری از کسانی که به کرمانشاه ‌می‌روند، از این جاذبه دیدنی دیدن می‌کنند.

بر روی کتیبه سنگی بیستون سخنان داریوش هخامنشی حک شده، کسی که سال‌ها بعد از کوروش کبیر این حکومت را رهبری کرده است. به عبارتی می‌توان گفت سخنان این کتیبه سخنان کوروش بزرگ است که برای نسل‌های بعد به جای گذاشته و داریوش هخامنشی آن‌ها را بازگو کرده است. متن‌های حک شده بر روی کتیبه بیستون سخنانی بسیار ارزشمند هستند که مورد توجه همگان قرار گرفته است.

آدرس: کرمانشاه، شهر بیستون، محوطه تاریخی بیستون

جا‌های دیدنی کرمانشاه
جا‌های دیدنی کرمانشاه

در صورتی که می‌خواهید شناخت بیشتری از کتیبه بیستون کرمانشاه داشته باشید اینجا کلیک کنید.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

از دیگر جا‌های دیدنی کرمانشاه می‌توان کلیسای قلب مسیح کرمانشاه را نام برد. این کلیسا از جمله مهم‌ترین و با ارزش‌ترین کلیساهای ارامنه در این شهر و در غرب ایران به شمار می‌رود. این کلیسای زیبا را با دستور فردی به نام اسقف یوحنانیان ساخته‌اند. این کلیسا در سال‌های گذشته بسیار مورد توجه مسیحیان قرار گرفته است. اهمیت این کلیسا آنقدر است که در سال ۸۳ آن را در لیست آثار ملی ثبت کردند. همین امر موجب شده تا گردشگران زیادی برای دیدن این کلیسای زیبا به کرمانشاه بیایند.

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس و کوچه‌امیر محترم

جا‌های دیدنی کرمانشاه
جا‌های دیدنی کرمانشاه

اگر می‌خواهید در مورد این کلیسای قلب مسیح کرمانشاه زیبا اطلاعات بیشتری دریافت نمایید اینجا کلیک کنید.

جمع‌بندی

کرمانشاه یکی از پرجمعیت‌ترین کلانشهر‌های ایران به شمار می‌رود و بزرگ‌ترین شهر کوردنشین است. در این شهر جاذبه‌ها و مکان‌های تاریخی و طبیعی زیبایی قرار دارند که توجه هر ببینده را به خود جلب می‌کنند. ما در این مطلب سعی کردیم برخی از بهترین و معروف‌ترین جا‌های دیدنی کرمانشاه را به شما معرفی کنیم. بازار‌ها و مکان‌های مذهبی این شهر نیز به دلیل قدمت بالا و معماری‌های زیبا بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. سالانه گردشگران زیادی برای دیدن زیبایی‌های کرمانشاه به این شهر سفر می‌کنند.

برخی از سوالات متداول

در سفر به شهر کرمانشاه از کدام مکان‌های دیدنی بازدید کنیم؟

در سفر به این شهر زیبا می‌توانید از از دیدنی‌هایی مانند کتیبه بیستون، طاقبستان، گوردخمه صحنه و غیره دیدن کرد و لذت سفر خود را افزایش داد.

بهترین کلیسا در کرمانشاه برای بازدید کدام است؟

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه بهترین کلیسا برای بازدید در این شهر به شمار می‌رود.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search