Search

جاهای دیدنی قزوین

جاهای دیدنی قزوین
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

بدون شک سفر کردن یکی از فعالیت‌های لذت‌بخشی است که هر کسی حداقل یکبار آن را در زندگی تجربه می‌کند؛ اما در کشوری مانند ایران که اقلیم‌های گوناگونی دارد انتخاب مقصد کمی سخت می‌شود که جای نگرانی نیست زیرا ما در این مقاله به معرفی یکی از شهرهای تاریخی ایران یعنی قزوین پرداخته‌ایم.

این شهر به دلیل آن که در مرکز ایران واقع شده مدتی پایتخت ایران بوده و رونق زیادی داشته است، به گونه‌ای که بسیار مورد توجه بوده و بناهای مهمی در آنجا ساخته شده است. همین امر باعث شده ما در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی قزوین بپردازیم تا شما هنگام سفر به این شهر بتوانید از دیدن آن‌ها لذت برده و شناخت بیشتری نسبت به این شهر به دست آورید.

اماکن دیدنی قزوین

قزوین شهری است که اماکن دیدنی زیادی دارد، به همین خاطر نامش اغلب در فهرست سفرهای اکثر مردم ایران می‌درخشد. ما در این قسمت از مقاله به معرفی محبوب‌ترین جاهای دیدنی قزوین در میان گردشگران پرداخته‌ایم تا شما نیز به بازدید آن‌ها رفته و از دیدن‌شان لذت ببرید.

بازار قزوین

بازار قزوین یکی از جاهای دیدنی قزوین به حساب می‌آید که در دوره صفویان ساخته شده و به دلیل معماری خاص و قدمتی که دارد، نامش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این بازار اکنون شامل چندین کارونسرا، سرا و تیمچه است اما در گذشته مسجد جامع قزوین نیز جز بافت بازار محسوب می‌شد که در طول این 9 قرن به دلیل جابه‌جایی‌های انجام شده این بنا به طور کامل از بافت بازار جدا شد.

این بازار دارای چهار باب است که هر کدام به تربیت به تیمچه سرباز، تیمچه سرپوشیده، سرای وزیر و چهار سوق کوچکی باز می‌شوند؛ همچنین دارای بخش‌های گوناگونی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سرای سعدالسلطنه، سرای خوش‌نویسان، سرای دالان دراز، سرای بهشتی، گرمابه سعدیه و حیاط قهرمانی اشاره کرد.

آدرس: قزوین، بلوار جمهوری اسلامی، خیابان مولوی، خیابان امام خمینی، بازار قزوین

جاهای دیدنی قزوین
جاهای دیدنی قزوین

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با بازار قزوین این جاذبه گردشگری اینجا کلیک کنید.

دروازه کوشک قزوین

از مهم‌ترین جاهای دیدنی قزوین می‌توان به دروازه درب کوشک اشاره کرد زیرا در زمان‌های قدیم که دور تا دور شهر را دیوار می‌کشیدند و مردم تنها از یک سری دروازه خاص اجازه ورود به شهر را داشتند، دروازه کوشک از اولین دروازه‌های شهر قزوین بوده که قدمت آن به قرن سوم هجری باز می‌گردد.

از میان 9 دروازه‌ای که برای شهر قزوین ساخته شده بود تنها دو دروازه در شمال و جنوب آن که به ترتیب به دروازه‌های کوشک و تهران شهرت دارند، باقی مانده‌اند.  این دروازه که به شکل نیم‌دایره است از بیرون به طور کامل کاشی‌کاری شده و به نوعی نماد شهر قزوین به حساب می‌آِید بنابراین هنگام سفر به این شهر بد نیست از آن دیدن کنید.

آدرس: قزوین، انتهای خیابان آزادی

اماکن دیدنی قزوین
اماکن دیدنی قزوین

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دروازه کوشک قزوین بهتر است اینجا کلیک کنید.

مکان ‌های دیدنی قزوین

قزوین با آن که جز کوچکترین شهرهای ایران به حساب می‌آید اما به دلیل آن که در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور قرار گرفته و افراد زیادی از آنجا عبور می‌کنند، دارای بناهای متعددی است که ما در این قسمت از مقاله به معرفی تعدادی از آن‌ها که نامشان در لیست معروف‌ترین جاهای دیدنی قزوین می‌درخشد، پرداخته‌ایم.

سردر عالی‌قاپوقزوین

سردر عالی‌قاپو یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری قزوین است که در گذشته یکی از هفت ورودی ارگ سلطنتی صفوی محسوب می‌شد اما امروزه تنها همان سردر آن باقی مانده است که شامل گوشواره‌هایی با ستون‌نماهایی آجری و یک ایوان رفیع با قوسی تیزه‌دار و سه طاق‌نما در دو طرف آن می‌شود.  این بنا در حال حاضر در اختیار میراث فرهنگی قرار داشته و نامش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما در دوره پهلوی برای مدت زمان تغییر کاربری داده و به شهربانی تبدیل شده بوده است، بنابراین می‌تواند یکی از مکان‌هایی باشد که شما از دیدن آن شگفت‌زده شده و لذت خواهید برد.

آدرس: قزوین، ابتدای خیابان سپه

جاهای دیدنی قزوین
جاهای دیدنی قزوین

اگر قصد دارید شناخت بیشتری نسبت به سردر عالی‌قاپوقزوین بنای تاریخی به دست آورید، بهتر است سری به اینجا بزنید.

قلعه الموت

قلعه الموت که در قرن سوم هجری بر فراز صخره‌ای با کارکرد نظامی ساخته شده است 2 هکتار مساحت دارد که امروزه به یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر قزوین تبدیل شده است زیرا الموت، از چهار طرف با پرتگاه محاصره شده و تنها راه ورود یک در، در انتهای ضلع شما‌ل‌شرقی آن است.

در حال حاضر با آن که بخش زیادی از این دژ از بین رفته است اما همچنان نامش در فهرست آثار ملی ایران وجود دارد و گردشگران زیادی برای دیدن این آشیانه عقاب به قزوین سفر می‌کنند.

آدرس: قزوین، معلم کلایه، شمال‌شرق روستای گازرخان

جاهای دیدنی قزوین
جاهای دیدنی قزوین

برای دانستن تاریخچه قلعه الموت قزوین بهتر است سری به اینجا بزنید و بیشتر با این بنای تاریخی آشنا شوید.

جاهای دیدنی قزوین در تابستان

قزوین در منطقه‌ای قرار دارد که آب‌وهوای آن سرد و کوهستانی بوده و رویش گیاه در آنجا بسیار راحت است، به همین خاطر باغ‌های زیادی در داخل و بیرون شهر وجود  دارد که باعث خنکی هوا در فصل تابستان می‌شوند. برای لذت بردن از این هوای دلنشین و دیدن طبیعت بی‌نظیر آن در فصل گرما باید به کاخ‌ها و باغ‌های تاریخی این شهر بروید که ما در این قسمت تعدادی از آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

کاخ موزه چهل‌ستون قزوین

کاخ موزه چل‌ستون یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین است که در گذشته به نام عمارت کلاه فرنگی شاه طهماسب شناخته می‌شد. این بنا در دوره حکومت صفویان در سبزه میدان یا میدان آزادی امروزی ساخته شد که در حال حاضر تنها کوشک باقی مانده از کاخ‌های سلطنتی شاه طهاسب به حساب می‌آید.  این عمارت ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران که به شکل مربع است از روی نقشه یک معمار ترک با شیوه شطرنجی خیلی کوچک ساخته شده است و به همین دلیل در میان آن عمارت‌های عالی، تالار، ایوان‌ها و حوض‌های زیبا قرار دارد.

آدرس: قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)، باغ صفوی، کاخ چل‌ستون

جاهای دیدنی قزوین
جاهای دیدنی قزوین

اگر قصد دیدن کاخ چهل‌ستون قزوین را دارید بهتر است اینجا کلیک کنید.

جاهای دیدنی قزوین در زمستان

ما این قسمت از مقاله را به معرفی جاهای دیدنی قزوین که محیط بسته‌ای دارند، اختصاص داده‌ایم زیرا آب‌وهوای قزوین در زمستان بسیار سرد است به همین خاطر اگر به این شهر در فصول سرد سال سفر کردید باید به سراغ جاهای دیدنی بروید که در محیط بسته هستند زیرا سرما اذیت تان نکرده و شما می‌توانید با آسایش از آن‌ها دیدن کنید.

حمام قجر قزوین

یکی از جاهای دیدنی قزوین که در فصل زمستان می‌توانید از آن دیدن کنید حمام قجر است که در گذشته آن را حمام شاهی می‌نامیدند. این حمام که حدود 1045 متر مساحت داشته و دارای سه بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانهاست، از قدیمی‌ترین و بزرگترین گرمابه‌های این شهر به حساب می‌آید.

این حمام در سال 1379 توسط شهرداری قزوین مرمت شد به گونه‌ای که امروزه آن را به موزه مردم‌شناسی که نشان ‌دهنده اقوام، آداب‌ و رسوم و مشاغل است؛ تبدیل کرده‌ و آن را در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده‌اند.

آدرس: قزوین، بلوار نادری، خیابان عبید زاکانی، کوچه درگاهی

جاهای دیدنی قزوین
جاهای دیدنی قزوین

شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حمام قجر قزوین باید اینجا را کلیک کنید.

قزوین‌گردی

اگر قصد قزوین‌گردی و گشت‌وگذار در شهر را دارید ما به شما جاهای دیدنی این شهر را که در این قسمت از مقاله تعدادی از آن‌ها را معرفی کرده‌ایم، بروید زیرا بسیار جذاب بوده و سرگرم‌کننده هستند.

کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین

یکی از جاذبه‌های گردشگری قزوین کاروانسراهایی است که در زمان‌های قدیم برای اقامت مسافرانی که از آنجا عبور می‌کردند، ساخته می‌شدند؛ یکی از بزرگترین آن‌ها کاروانسرای سعدالسلطنه است که در اواخر سلطنت ناصرالدین قاجار بنا شد. این کاروانسرا از یک گنبد و چهار نیم‌گنبد نورگیر تشکیل شده که فضای 6 هکتاری آن را بزرگتر نشان می‌دهد اما ارزشندترین قسمت بنا، چهار سوق است که از تقاطع قائم دو راسته ایجاد شده و یکی از ورودی‌های مهم کاروانسرا به حساب می‌آید.

آدرس: قزوین، میدان آزادی، خیابان امام خمینی

جاهای دیدنی قزوین
جاهای دیدنی قزوین

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین بهتر است اینجا کلیک کنید.

جمع‌بندی

اکنون که با خواندن این مقاله با جاهای دیدنی قزوین آشنا شدید و می‌دانید هنگام سفر به این شهر به کدام مناطق بروید، می‌توانید از تمامی زمانی که در این شهر سپری می‌کنید استفاده کرده و تمامی جاذبه‌های گردشگری این شهر را از نزدیک ببینید و اطلاعاتی درباره آن‌ها کسب کنید.

برخی از سوالات متداول

قدیمی‌ترین خیابان ایران کجاست و چه نام دارد؟

خیابان سپه قزوین قدیمی‌ترین و اولین خیابانی است که در دوره صفویه در ایران ساخته شده و بناهای مهمی همچون سردر عالی‌قاپو در آنجا ساخته شده‌اند. این خیابان امروزه با نام خیابان شهدا در میان مردم شهرت یافته و شناخته می‌شود.

دیگر جاهای دیدنی قزوین کدام است؟

از دیگر جاذبه‌های گردشگری قزوین می‌توان به مسجد جامع قزوین، عمارت باغ سپهدار، کلیسای کانتور، آرامگاه حمدلله مستوفی، حسینیه امینی‌ها، آّ انبار تک گنبدی، دریاچه اوان، مسجدالنبی، برج‌های خرقان، سرای وزیر و امامزاده شاهزاده حسین اشاره کرد.

زمان مناسب برای سفر به قزوین چه موقع است؟

قزوین آب‌ و هوایی سرد و کوهستانی دارد و با این حال همانند دیگر شهرهای ایران، بهترین زمان فصل بهار است اما اگر آن زمان نتوانستید به این شهر سفر کنید در فصل تابستان و پاییز نیز می‌توانید به آنجا رفته و از جاهای دیدنی آن بازدید کنید زیرا هوا خنک بوده و طبیعت آن بسیار تماشایی و بی‌نظیر است.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search