Search
جاهای دیدنی گیلان

استان گیلان

سرزمین گیل

اغلب افراد هنگامی که صحبت از سفر می شود از خاطرات خوش شمال و لحظات شیرینی که در آن جا سپری کرده اند می گویند و در بسیاری مواقع منظور افراد از “شمال” ، سفر به استان گیلان است . گیلان تمام ویژگی های خطه ی شمالی ایران را در خود یک جا دارد . بارش های پیاپی و غیر قابل پیش بینی ، سرسبزی بی انتها و دریای بی کران و هر آنچه که از مسافرت به شمال می خواهید در گیلان و شهرها و روستاهایش جمع شده است . همچنین نام این استان به دلیل خلاقیت در غذاها و خوراک بارها در دنیا مطرح شده است و گردشگری خوراک در آن جایگاه ویژه ای دارد . گیلانی ها به زبان و لهجه ی خاص خود صحبت می کنند که در تمام ایران شناخته شده و مورد توجه است . برای سفر به گیلان بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید و جاهای دیدنی را با توجه به پرتعداد بودن آن ها و مسافت میان آن ها دسته بندی کنید تا سفر با کیفیت تری داشته باشید . به این منظور در این جا سعی کرده ایم تا جاهای دیدنی گیلان را به همراه غذاها و سوغات مخصوص این استان به شما معرفی کنیم ، در ادامه ما را دنبال کنید .

دیدنی های گیلان در تمام استان گسترده هستند ، از خانه های پلکانی ماسوله میدان شهرداری رشت گرفته تا جنگل گیسوم و ییلاقات ماسال و قلعه رودخان بر فراز مسیری جنگلی و مرتفع . اگر دلتان می خواهد تجربه ی سفر به ابرها و قدم زدن میان آن را داشته باشید هم سوباتان را به شما پیشنهاد می کنیم . اولسبلانگاه ، گردنه حیران و جاده ی اسالم به خلخال که بع عنوان زیباترین جاده ی ایران شناخته می شود هم به اندازه ای شگفت انگیزند که به رویا شبیه ترند تا به واقعیت . در میان تمام سواحل شمالی که تعدادشان هم از انگشتان دو دست فراتر می رود می توان ساحل چمخاله را در رتبه های برتر قرار دارد که از تمیزترین و مجهزترین سواحل برای تفریح و سرگرمی ست . گیلان استانی سرزنده و شاداب است که در تمام ایام سال و تمام ساعات شبانه روز زندگی در آن جریان دارد و سفر به آن برای گذراندن یک دوره ی هرچند کوتاه همیشه خوشایند و لذت بخش است و خاطرات این سفر برای همیشه در ذهن تان باقی خواهد ماند .

 

 

کلوچه فومن

صحبت از شیرینی ها همیشه شیرین است و چه خوب که این شیرینی کلوچه ی اصیل فومنی باشد . کلوچه ی فومن احتمالا از بهترین و مناسب ترین سوغات به حساب می آید و از همه لحاظ بی نظیر است. هر سبک و سلیقه ای این کلوچه را می پسندد و نگهداری آن برای طولانی مدت هم بلا مانع است . در این کلوچه از شیر و گردو و دارچین فراوان استفاده می شود که عطر آن به تنهایی گویای همه چیز خواهد بود .

گیلانی ها نه تنها در آشپزی که در تمام هنرها همه چیز تمام هستند و نمونه ی کاملی از ایرانیان هنرمند را به رخ می کشند . در سفر به گیلان خواهید دید که غرفه های صنایع دستی و بازارهای محلی به قدری فراوان و متنوع هستند که شاید در خرید سوغات گیج بشوید و انتخاب برای تان چندان ساده نباشد . برای آشنایی بیشتر برخی از این هنرها را که توسط مردم گیلان ارائه می شود در این جا آورده ایم .

سفال

سفالگری در گیلان هم مانند دیگر مناطق ایران اصالت و قدمتی کهن دارد . ظروف سفالی همچنان کاربرد خود را دارند و در خانه های ایرانیان چه به منظور تزیین و زیبایی و چه برای کاربردهای دیگر دیده می شوند . در گیلان می توانید نمونه های زیبای سفال را در بازارهای سنتی پیدا کنید .

بامبو و حصیربافی

سبدهای حصیری و بامبو در تمام خانه ها و آشپزخانه های ایرانیان دیده می شود به خصوص کسانی که علاقه مند به سنت ایرانی و صنایع دستی آن دارند هنوز هم از این لوازم استفاده های وسیعی می کنند . در بازارهای گیلان فروشگاه های می بینید که مختص فروش لوازم حصیری و بامبو بافی هستند و استقبال مسافران از آن ها نیز دیدنی ست . این لوازم به لحاظ قیمت مناسب هستند و برای سوغات به اندازه ی کافی شکیل و خاطره سازند و از گزینه های خوب خرید سوغات به شمار می آیند .

بافتنی و پشم بافی

رشتی هایی که به دامپروری مشغولند اغلب از پشم دام ها در تهیه ی نخ و کاموا بهره می برند و در نهایت از آن ها بافتنی های گرم و رنگارنگی می بافند . لباس های بافتنی به لحاظ گرم نگه داشتن و قشنگی همیشه وسوسه بر انگیزند .

عروسک های بافتنی

اگر به ماسوله سر بزنید خواهید دید که غرفه های عروسک فروشی در آن فراوان اند و عروسک های بافتنی کوچک و بزرگ از بندهای بلند آویزان اند و چشم انداز رنگی و شادابی به فضا بخشیده اند .

غذاهای ایرانی با هیچ کجای دنیا قابل مقایسه نیستند و در این میان شاید بتوان گفت غذاهای گیلانی هم در ایران رتبه ی ممتاز را از آن خود کرده اند . تنوع و تازگی و مواد اولیه ی بکر و مرغوب در این مسئله نقش بسزایی دارد .

باقلا قاتوق

معروف ترین غذای گیلانی باقلا قاتوق است که حتی اگر تا امروز آن را امتحان نکرده باشید هم حداقل نام آن را شنیده اید . باقلای سبز و تازه و شوید و سبزیجات معطر مخصوص شمال کشور و تخم مرغ مواد اصلی تهیه ی این غذای خوش طعم است که از غذاهای اصلی گیلانی هاست . یکی از رمز های اصلی مزه ی خوب و عطر این غذا منحصر به فرد بودن سبزیجات آن و تازگی مواد اولیه اش است که فقط در گیلان یافت می شوند .

کته کباب

کته کباب از غذاهای اصلی رستوران های گیلان است که از کباب و برنج شمالی که به صورت کته پخته شده تهیه می شود و مسافران از این غذا استقبال زیادی می کنند چرا که تقریبا با هر ذائقه ای جور در می آید و البته عطر برنج شمالی کته هوش از سرتان خواهد برد !

انواع ماهی

ماهی سفید شکم پر یا ماهی های کبابی در گیلان فراوان هستند و بسیاری افراد ماهی تمیز و آماده را خریداری می کنند و در طبیعت چادر و کمپ های مسافرتی برپا می کنند و بوی کباب ماهی به راه می اندازند ! ماهی های شمال گوشت ترد و لذیذی دارند و البته قیمت آن ها هم ارزان نیست .

اشپل ماهی

اشپل ماهی همان تخم ماهی ست که شمالی ها از آن در کوکو یا غذاهای حاضری استفاده می کنند و با تخم مرغ و سبزیجات آن را نوش جان می کنند . اشپل ماهی بسته به سلیقه های متنوع طرفداران خود را دارد و برخی افراد هم دلشان نمی خواهد این غذا را امتحان کنند !

کباب ترش

کباب ترش از بهترین غذاهای گیلان است که در آن گوشت قرمز را با رب انار تازه و گردو و سبزیجات مخصوص گیلانی طعم دار می کنند و در کنار برنج سفید سرو می کنند . این طعم ترش کباب برای خیلی ها مورد پسند و استقبال است . این غذا در کنار برنج دودی و عطر دل انگیزش از غذاهای رایج گیلانی هاست .

ماهی دودی

ماهی دودی مختص گیلانی هاست و در هیچ جای دیگر نمونه اش را نمی توانید پیدا کنید . در این روش ماهی را ابتدا نمک سود می کنند و سپس دود فراوان می دهند . این ماهی لذیذ طعم و بوی خاصی به خود می گیرد که هرگز از خاطرتان نخواهد رفت . ماهی دودی با برنج سفید یا در کنار غذاهای دیگر سرو می شود .

خورشت آلو مسما

شمالی ها عاشق طعم های ترش و ملس هستند و خورشت آلو مسما از غذاهای محبوب میان آن هاست . طعم ترش آلو و رب انار و قیسی در آن باب ذائقه های ترش پسند است . آلو مسما در گیلان با تکه های مرغ پخته می شود و غذای پرطرفداری ست .

قلیه سیر

در شمال با برگ های تازه ی سیر و تخم مرغ و لپه و گوشت اردک نوعی غذا درست می شود که به آن سیر قلیه یا قلیه ی سیر می گویند . این غذا برای عاشقان طعم و عطر سیر شگفت انگیز است و از خاصیت های آن هر چه بگوییم کم است .

گمج کباب

گمج کباب غذای پر رنگ و پر مزه ای ست که در آن گوشت گوسفندی را در ظرف های سفالی به نام گمج می پزند و مزه ی اصلی آن مزه ی رب انار و گردوست که ترکیبی فوق العاده حاصل می کند .

ترش تره

ترش تره که نام آن را حتما شنیده اید نوعی خورشت است که با سیر تازه و تخم مرغ و آبغوره تهیه می شود و ب برنج خورده می شود . اغلب با این غذا مزه ای مانند اشپل ماهی یا ماهی دودی هم سرو می کنند . ترش تره از ترکیبات دلربای گیلانی در میان تمام غذاهاست

مکان‌های تفریحی استان گیلان

ماسوله

ماسوله گیلان، بی شک یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین مکان های سرسبز در استان گیلان می باشد که با خانه های زیبا و دیدنی، آب و هوای شرجی و خنک، مردمانی مهمان نواز و خانه های تاریخی، این شهر را به یکی از پر بازدید ترین جاهای دیدنی گیلان تبدیل کرده است.

ییلاق ماسال

از جاهای دیدنی گیلان ییلاقات این استان است.ییلاق ماسال، به مجموعه ای از ییلاقات زیبا و مه آلود در دل کوه و دشت های سر سبز که در شمال غربی رشت قرار گرفته است

ساحل چمخاله گیلان

شناخت جاهای دیدنی گیلان تقریبا نیاز هر فرد ایرانی است. استان گیلان تقریبا اولین مقصد مسافرتی و تفریحی جمعیت مرکزی و شمال ایران است. طبیعت و جاذبه‌های گردشگری این استان نیاز به تعریف ندارد اما به دلیل تنوع بالای این جاذبه‌ها، بهتر است به صورت دسته‌بندی شده و به تفکیک آن‌ها را بررسی کنیم.

مکان‌های اقامتی استان گیلان

اقامتگاه بوم گردی گالش کولام رشت

هتل پامچال رشت سه ستاره

هتل شبستان رشت چهار ستاره

رستوران‌های استان گیلان

رستوران رازقی رشت

رستوران حاج مرتضی انزلی

رستوران محرم رشت

مکان‌های زیارتی استان گیلان

مسجد فیض الرحمان بنای اسلامی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان بخصوص مکان های مذهبی آن حس خوبی را به بازدید کننده القا میکند. مسجد فیض الرحمان بنای اسلامی زاهدان می باشد.این بنا در عین سادگی زیبایی بسیاری دارد و مثال بارز ضرب المثل: ((زیبایی در سادگی است)) می باشد.

حسینیه یزدی ها

جاهای دیدنی زاهدان اکثرا از معماری یزدی برگرفته شده اند. و حسینیه یزدی ها نگین جاهای دیدنی زاهدان است. و معرف معماری یزدی در این شهر می باشد. و بیشتر معماران جاهای دیدنی زاهدان هم استادانی از شهر یزد بودند.

مسجد جامع عتیق شیراز

از جاهای دیدنی شیراز میتوان به مکانهای مذهبی این شهر اشاره کرد.شیراز یکی از پررونق­ترین­ شهرهای ایران برای گردشگری محسوب می­شود. در میان بناهای فرهنگی و تفریحی بسیاری که در این شهر وجود دارد، بناهای تاریخی مذهبی بسیاری نیز در این شهر به چشم می­خورند که نشان از پیشینه غنی مذهبی آن است.
Search