Search

قلعه رودخان

جاهای دیدنی گیلان قلعه رودخان

قلعه رودخان ملقب به قلعه هزار پله. این قلعه که از توابع روستایی به همین نام از جاهای دیدنی گیلان است، این لقب را به دلیل کشف شدن 935 پله در دل آن به خود اختصاص داده است. با نگاهی کلی به این بنا شما می توانید یکی از زیبا ترین و مستحکم ترین بناهای عصر ساسانیان را مشاهده کنید.

به گفته باستان شناسان این بنا در زمان ساسانیان در موازات حمله اعراب به ایران بنا شده و در زمان سلجوقیان مرمت و بازسازی گردیده است.

جاهای دیدنی گیلان قلعه رودخان
منبع:گوگل مپ

بنای قلعه رودخان بر روی زمینی به مساحت 2.6 هکتار ساخته شده و یکی از زیبایی های معماری ایران باستان در آنجا به چشم می خورد و این هنر چیزی جز بنا نمودن این قلعه در دل کوه نمی باشد و از جاهای دیدنی گیلان است . در اطراف قلعه دیوار های مستحکمی به ارتفاع 1500 متر دیده می شود که دارای 65 برج و بارو است. فاصله قلعه رودخان تا ماسوله یکی دیگر از شهر های زیبا و دیدنی توابع گیلان، حدود 60 کیلومتر می باشد.

آب و هوای قلعه رودخان

بی شک و تردید بودن در ارتفاع 665 الی 715 متری دریا باعث سرد بودن و کوهستانی بودن این منطقه می شود به طوری که در فصول سرد سال هوای بسیار خنکی را در این منطقه شاهد بوده و در فصول دیگر مانند بهار و تابستان هوا معتدل و شرجی در این منطقه حکم فرما است.

نگاهی به اطراف

برای گشت و گذار در قلعه رودخان به عنوان یکی از جاهای دیدنی گیلان نیاز به زمان، صبر  و برداری دارید. چرا که این بنای تاریخی عظیم از دو بخش اصلی ارگ و قورخانه تشکیل شده. در گذشته هر کدام از این دو، ساختار و کاربرد متفاوتی داشتند. ارگ، محل استقرار شاه بود و قورخانه محل فعالیت‌ های نظامی سربازان ساسانی بوده است.

جاهای دیدنی گیلان قلعه رودخان
منبع:گوگل مپ

ورودی قلعه منظره چشمگیری از دروازه سنگی 3 متری به شما نشان می دهد که نگاه ها را به خود می دوزد. در کنار درب ورودی قلعه رودخان مکان های سنگی برای استقرار سربازان بوده که امروزه با دامان سبز طبیعت پوشیده شده است. پس از گذر کردن از درب ورودی و محوطه جلویی قلعه وارد راهرو هایی می شوید که سربازان برای استراحت به آنجا روی می آوردند.

ارگ (شاه نشین)

پس از طی مسافتی 200 متری به سمت غرب از سمت درب ورودی دژ رودخان از جاهای دیدنی گیلان، به بالاترین نقطه قلعه می رسید و ساختمانی آجری را روبروی خود مشاهده خواهید کرد. این بنا معروف به ارگ یا شاه نشین است.

اسلحه خانه قلعه رودخان

قورخانه که کلمه ای از ترکیب فارسی و ترکی است، به معنای اسلحه خانه یا محل ساخت مهمات نظامی بوده است. در این مکان که از نظر جغرافیای در مقابل ارگ قلعه بوده است، دارای بخش‌ های مختلفی از جمله ۱۲ ورودی، زندان، درب خروج اضطراری، حمام، آبریزگاه، قراول ‌خانه ( خانه‌ هایی دو طبقه با نور گیر و روزنه، که در زمان قدیم برای تسلط به محیط اطراف و محوطه اصلی قلعه ساخته می شدند) و محلی برای اسکان سربازان ارشد بوده است.

جاهای دیدنی گیلان قلعه رودخان
منبع:گوگل مپ

همچنین در مسیر بازگشت از این قلعه تاریخی به سمت رشت شما می توانید از جاهای دیدنی گیلان به مانند ماسوله، ییلاقات ماسال، پارک جنگلی گیسوم و اولسبلنگاه دیدن فرمایید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان گیلان

ساحل بندر انزلی

جاهای دیدنی گیلان فراوان است.ساحل بندر انزلی، یکی از سواحل خوش آب و هوا با طبیعتی بکر و دست نخورده که سالانه میلیون ها مسافر را به خود می بیند. این ساحل که در شمال کشور پهناورمان ایران قرار دارد، یکی از جاهای دیدنی گیلان بوده که، به عنوان پنجمین بندر فعال اقتصادی ایران شناخته می شود.

ساحل چمخاله گیلان

شناخت جاهای دیدنی گیلان تقریبا نیاز هر فرد ایرانی است. استان گیلان تقریبا اولین مقصد مسافرتی و تفریحی جمعیت مرکزی و شمال ایران است. طبیعت و جاذبه‌های گردشگری این استان نیاز به تعریف ندارد اما به دلیل تنوع بالای این جاذبه‌ها، بهتر است به صورت دسته‌بندی شده و به تفکیک آن‌ها را بررسی کنیم.

جاده اسالم به خلخال

یکی از جاهای دیدنی گیلان بی شک خمین جاده است.وقت آن شده تا شما را با یکی دیگر از مسیر های منتهی به شمال ایران آشنا کنیم تا بتوانید علاوه بر گردنه حیران و جاده چالوس، از این مسیر نیز لذت کافی را ببرید و به مقصد خود برسید

گردنه حیران

اگر از آن دسته افرادی هستید که برای مسافرت های خود استان های شمالی ایران را انتخاب میکنید، بی شک نام گردنه حیران به  گوشتان رسیده است، اما در این مقاله قصد داریم تا شما را به این مکان ازجاهای دیدنی گیلان نزدیک تر کنیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search