Search

استان کهگیلویه و بویراحمد

مردمان کوه ها

با ورود به استان کهگیلویه و بویر احمد با تابلویی به شما خوش آمد گفته می شود که در آن نوشته ” به پایتخت طبیعت ایران خوش آمدید ! ” زیبایی ها و موهبت های خدادادی طبیعت در این استان به قدری فراوان و گسترده است که آن را به پایتخت طبیعت کشور مشهور کرده است . آبشارها و کوه های سراسر سبز و مراتع بی انتهای گسترده در سراسر استان از چشم اندازهای بکر و بی بدیل خلقت است که در این منطقه بهترین نمونه های آن را خواهید یافت . بارش های بهاری نیز به این زیبایی ها تداوم می بخشند و یاسوج را برای سفر به مقصدی چهار فصل تبدیل می کنند . شهرهای یاسوج و سی سخت در این استان چنان طبیعت جذابی دارند که ممکن است مسافران با شنیدن صدای آبشارها و جویبارها وسوسه شوند تا شبی را در کنار آن ها چادر برپا کنند و از طنین این صدا و آب و هوای مطبوع اطرافش لذت ببرند . اهالی کهگیلویه و بویر احمد را اغلب لُرها تشکیل می دهند و مردم به زبان لری صحبت می کنند و لباس های بومی رنگارنگ و سنتی در جای جای شهرهای این استان دیده می شود که در کنار سرسبزی طبیعت ، شادابی شهر را دو چندان می کند . این لباس ها به قدری شاداب و زیباست که گردشگران به فروشگاه های عرضه کننده ی آن ها می روند و اگر یک دست از آن را نخرند اما حتما از دیدن این رنگ و طرح ها در کنار هم به وجد می آیند . در این مقاله به معرفی دیدنی های این منطقه پرداخته ایم تا با پایتخت زیبایی های طبیعی ایران بیشتر آشنا شوید ، همچنین آداب و رسوم و سنت های غذایی محلی و سوغات آن را به شما معرفی خواهیم کرد .

در استان کهگیلویه و بویر احمد زیبایی های طبیعی به قدری نزدیک به هم و فراوان اند که به هر طرف نگاه کنید جاذبه ی طبیعی متفاوتی خواهید دید . از دیدنی های مهم این استان می توان به آبشار سی سخت که در شهرستانی با همین نام است اشاره کرد ، همچنین آبشار های دیگری مانند آبشار کیوان لیشتر و آبشار یاسوج نیز از جاذبه های هیجان انگیز این منطقه هستند .  دشت لیشتر هم برای علاقه مندان به نواحی سرسبز و گذراندن یک روز در هوای سالم و خنک می تواند از مناسب ترین گزینه ها باشد . دریاچه ی کوه گل که در میان کوه های رنگارنگ محاصره شده و طلوع و غروب زیبای خورشید از پس کوه ها انعکاس آن ها را در آب دریاچه پدیدار می کند ، از زیباترین چشم اندازهای منطقه است . رشته کوه های دنا در اطراف یاسوج در فصل زمستان پوشیده از برف هستند و پیست اسکی دنا مملو از علاقه مندان به ورزش های زمستانی می شود . همچنین در نزدیکی یاسوج روستایی ست که با نام دهکده ی توریستی کریک شناخته می شود و خانه های پلکانی روی دامنه ی دنا و رودخانه ای که از میان روستا می گذرد همه و همه از جاذبه های زیبا و آرامش بخش برای گردشگران هستند . یکی از شهرهای کهگیلویه و بویراحمد  شهر گچساران است که از شهرهای مهم صنعتی ست و وجود در پالایشگاه این شهر را به شهر مهمی در ایران و خاورمیانه تبدیل کرده است . متخصصان و مهندسان زیادی از سراسر ایران در این پالایشگاه کار می کنند و می توان گفت این منطقه در اقتصاد و اشتغال زایی کشور نیز نقش موثری دارد .

 

در میان سوغات معروف شهرهای مختلف ایران ، خوراکی ها جای خاصی دارند به خصوص اگر از محصولات بومی و باغی مناطقی که دارای طبیعت با صفا و سالم هستند باشد . زاگرس هم یکی از همین مناطق است که سوغات محلی آن از با ارزش ترین سوغات هاست .

عسل

عسل کوهی زاگرس از مرغوب ترین و خوشمزه ترین عسل های ایران است که می توانید انواع مختلف آن را که با گیاهان مختلف معطر یا طعم دار شده خریداری کنید و برای مصرف شخصی یا سوغات استفاده کنید .

گردو و مرکبات

باغ ها و مزارع درختان گردو و مرکبات در سراسر استان کهگیلویه و بویر احمد کشیده شده اند و محصولات فراوان و با کیفیتی از آن ها به دست می آید . در جاده های اطراف یاسوج می توانید فروشندگان فصلی را که کنار باغ هایشان در حال فروش محصولات هستند را ببینید و از نزدیک باغات میوه و مرکبات را مشاهده کنید و محصولات نوبرانه را تازه تازه و مستقیما از دست باغبانان خریداری کنید .

لبنیات

قبلا گفته شد که مراتع و زمین ها برای چرا و پرورش دام در استان کهگیلویه و بویر احمد بی اندازه و گسترده هستند . همین امر موجب شده تا دام های سالم و محصولات ارزشمندی از آن ها به دست بیاید که در طعم و فایده کم نظیر هستند . پنیر و دوغ از لبنیات قابل نگهداری و مناسبی ست که می توانید در این منطقه تهیه کنید و همراه خود به شهر و دیارتان ببرید .

گلیم

قالی بافی و گلیم بافی در میان لُرها و عشایر نشین ها از فعالیت های رایج و قابل تحسین است و عشایری که در ییلاق و قشلاق هستند و دامنه های زاگرس را به عنوان سکونتگاه بر می گزینند ، این محصولات و صنایع دستی را برای فروش در کنار چادرهای شان یا در نزدیکی جاده عرضه می کنند . گلیم ها و قالیچه های بافته شده با دستان توانمند زنان و دختران لُر اصالتی ماندگار و یادگاری بی نظیر از پهنه های زاگرس است .

نمدمالی

نمدمالی از سنت های ایرانی قدیمی ست که با انجام یک سری فرایندهای زمان بر روی پشم گوسفندان از آن کلاه و زیر انداز و پتو و … تهیه می کنند و این هنر روستایی هنوز در مناطق عشایری و روستانشین رواج دارد و محصولات جدیدتری از نمد در بازارهای شهرها نیز دیده می شود که برای ساخت انواع صنایع دستی به کار می رود .

گچمه بافی

این هنر که از صنایع دستی و هنرهای خاص کهگیلویه و بویر احمد است ، تلفیقی از هنر قالیبافی و گلیم است و در آن از نقوش برجسته و زیبا استفاده می شود . گاهی این نقش ها در پارچه های چادری یا پتو و لوازم دیگر نیز به کار می روند .

تلی رملک

در زاگرس درختچه های با میوه های ترش و شیرین و کوچک می روید که رملک نام دارد ، میوه های این درخت را بعد از پختن با ادویه جات و پیاز و روغن تفت می دهند و مانند آبگوشت با نان سرو می کنند . این غذا از غذاهای محلی کهگیلویه و بویر احمد است و فرایند پخت آن چندان سخت نیست اما طعم لذیذ و بوی مطبوعی دارد .

آش دنگو

این آش که در فصل های سرد یا برای بهبود سرماخوردگی بیشتر پخته می شود از حبوبات و نوعی سبزی جات و دانه های کوهی محلی تهیه می شود و سرشار از خاصیت است و البته لذیذ ! اطراف یاسوج را رشته کوه های با صلابت زاگرس فرا گرفته اند و در جای جای آن ها محصولات پر خاصیتی می روید که مردم شهر ها و روستاها از آن ها در تهیه ی غذاهای متنوع بهره می برند .

نان بلوط

نان بلوط که به لهجه ی بومی به آن بلیط هم می گویند ، نوعی نان است که در آن از میوه ی درخت بلوط که طی فرایندی پوسته های آن را جدا کرده و خشک کرده اند استفاده می کنند . این نان بسیار مقوی و خوش طعم است و روی ساج های مخصوص پخت نان آماده می شود . در سفر به یاسوج توصیه می کنیم این نان لذیذ را تازه تازه سرو کنید چرا که در هیچ جای ایران چنین طعمی را نخواهید چشید !

شیربرنج

شیربرنج از دسرهای ساده و خوشمزه یایرانی ست که تمام ایرانیان در ایام مختلف سال و به مناسبت های مختلف آن را تهیه می کنند ، اما در یاسوج با رونق دام پروری و محصولات تازه و مرغوب دامی ، این دسر بسیار لذیذ و پرمایه تهیه می شود . می توانید در افطارهای ماه مبارک رمضان شیر برنج را از رستوران ها و قهوه خانه های سنتی تهیه کنید .

شله ماشی

نوعی آش یا سوپ که از ماش و برنج حسابی پخته شده تهیه می شود و با پیاز داغ و روغن فراوان سرو می شود . آش ها و سوپ های محلی همیشه طعم و عطر سبزیجات بومی دارند و شله ماشی هم از این قاعده جدا نیست و عطر آن لذت خوردنش را دو چندان می کند .

کله جوش

کله جوش هم غذای سنتی ایرانی ست که هر قوم ایرانی آن را به شیوه ی خود و با سبزیجات محلی و لبنیات محلی مخصوص منطقه اش می پزد . در یاسوج و شهرهای دیگر کهگیلویه و بویر احمد دوغ و سبزیجات مختلف را می پزند و در آخر به کله جوش گردو اضافه می کنند و با نان سرو می کنند . در یاسوج به این غذا کلک سوز هم گفته می شود .

مکان‌های تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد

پارک جنگلی یاسوج

اکنون وقت آن رسیده تا یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج با نام پارک جنگلی یاسوج را به شما معرفی کنیم. چرا که این پارک یکی از مقاصد مهم گردشگری در یاسوج بوده و باعث شده تا سالانه سود اقتصادی خوبی برای این شهر به ارمغان بیایید.

رشته کوه دنا

رشته کوه دنا یکی از عظیم ترین رشته کوه های موجود در ایران است که ۵۲ قله‌ مرتفع با ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر را در دل خود جای داده است. همچنین از بلندترین قله آن می توان به کوه بیژن ۳ یا قاش مستان اشاره کرد که از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می ‌رود.

آبشار بهرام بیگی

اگر جزو افرادی هستید که به مناطق دیدنی ایران علاقه دارید، احتمالاً تا به حال چیزهای زیادی در مورد آبشار بهرام بیگی نیز شنیده‌اید. این آبشار یکی از مناطق گردشگری و جذاب در ایران است. به طور کل آبشارهای ایران جزو جذاب‌ترین نقاط گردشگری به حساب می‌آیند که این آبشار هم از این قاعده مستثنا نیست. چنانچه می‌خواهید یک منطقه گردشگری عالی را بشناسید، در ادامه با مجله گردشگری به‌گردی همراه باشید تا در این باره اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهیم.

مکان‌های اقامتی استان کهگیلویه و بویراحمد

هتل پارسیان آزادی یاسوج چهار ستاره

مجتمع جهانگردی یاسوج دو ستاره

رستوران‌های استان کهگیلویه و بویراحمد

چلوکبابی گلپایگانی یاسوج

رستوران تخت طاووس یاسوج

رستوران باباکوهی یاسوج

مکان‌های زیارتی استان کهگیلویه و بویراحمد

Search