Search

حسینیه یزدی ها

حسینیه یزدی ها در زاهدان جاهای دیدنی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان اکثرا از معماری یزدی برگرفته شده اند. و حسینیه یزدی ها نگین جاهای دیدنی زاهدان است. و معرف معماری یزدی در این شهر می باشد. و بیشتر معماران هم استادانی از شهر یزد بودند.

مردم شهر زاهدان به معماری شهر یزد علاقه ی زیادی داشتند، و اگر در صدد ساخت بنایی بودند که انتظار میرفت،این مکان قرار است به جاهای دیدنی زاهدان تبدیل شود، سفارش ساخت آن را به معماران یزدی میسپردند. این حسینیه همانطور که از اسمش پیداست و هم از این قضیه مستثنی نیست.

البته حکایت هایی هم وجود دارد، که میگوید اولین مهاجران به شهر زاهدان یزدی ها بوده اند، ممکن است که دلیل معماری یزدی در زاهدان، همین حکایت باشد. حسینیه یزدی ها زاهدان، در ماه محرم شور و حال عجیبی دارد. و مراسمات مربوط به این ماه و عزادارای امام حسین (ع)، به خوبی در این مکان برگذارمیشود.

اگر قصد سفر به جاهای دیدنی زاهدان را دارید، پیشنهاد ما این است که در ماه محرم به این سفر بروید، چون در کنار بازدید میتوانید به این مکان بروید.و برای امام حسین (ع) عزاداری کنید و با حس و حال معنوی حاکم درحسینیه روح خود را جلا بدهید.

حسینیه یزدی ها در زاهدان جاهای دیدنی زاهدان

تاریخچه حسینیه یزدی ها

جاهای دیدنی زاهدان بسیار زیباست واین حسینیه معرف زیبایی آن است. که این بنا توسط سه معمار کاربلد یزدی ساخته شده است. متاسفانه نامی از این سه استاد عزیز در دسترس نیست. اما به احترام این سه استاد، این حسینه زیبا را، حسینیه یزدی ها زاهدان نام گذاری کرده اند. ساخت این حسینیه در سال 1310 هجری شمسی شروع شده، و در سال 1312 به پایان رسیده است.

اولین حسینیه ای است که در شهر زاهدان بنا شده. این بنا هر ساله تعداد زیادی گردشگر را  به خود و جذب میکند. علاوه بر این، خیرین و مردم محلی تمام مراسمات مذهبی  خود را  در این مکان برگذار میکنند.

معماری حسینیه یزدی ها زاهدان

و حسینیه یزدی هابدلیل معماری زیبایی که دارد حس خوبی را به بازدید کننده القا میکنند. معماری این مکان را هوشمندانه انجام داده اند. یک صحن و حیاط بزرگ برای این حسینیه در نظر گرفته اند، که تعداد زیادی ازعزاداران حسینی را در خود جای میدهد. و از این صحن بزرگ برای رسم نخل گردانی در ماه محرم هم استفاده میکنند. همچنین این حسینیه دارای آشپزخانه و سردخانه برای نگهداری مواد غذایی می باشد.

برای تزئین ورودی حسینیه از کاشی های فیروزه ای و سورمه ای استفاده کرده اند. با استفاده از کاشی های سورمه ای کلمه زیبای لا الله الا الله را نوشته اند. و برای نمای دیوارها از آجرهای کوچک زیبایی با رنگ کرمی نخودی استفاده شده است. امیدواریم شما هم به جاهای دیدنی زاهدان سفر کنید و از دیدن  مکان و حس و حال معنوی آن لذت ببرید.

مسیر دسترسی:

زاهدان – خیابان شریعتی – بین شریعتی 23 و 25

یکی دیگر از مکانهای دیدنی این مسیر خانه ابویی زاهدان است که میتوانید از این جاذبه گردشگری هم بازدید کنید.

مدت زمان دسترسی:

مدت زمان دسترسی به حسینیه شهر زاهدان از مرکز شهر زاهدان حدود 10 تا 15 دقیقه است.

مدت زمان بازدید:

بازدید از حسینیه یزدی ها، حدودا 20 تا 30 دقیقه زمان میبرد.

دیگر مکان‌های زیارتی و مذهبی استان

مسجد فیض الرحمان بنای اسلامی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان بخصوص مکان های مذهبی آن حس خوبی را به بازدید کننده القا میکند. مسجد فیض الرحمان بنای اسلامی زاهدان می باشد.این بنا در عین سادگی زیبایی بسیاری دارد و مثال بارز ضرب المثل: ((زیبایی در سادگی است)) می باشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search