بازار قیصریه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان بازارهای آن است.اصفهان یکی از مقاصدی ست که برای سفر و گردشگری از همه نظر بسیار ایده آل است. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مناسب آن باعث می شود تمام فصل ها مخصوصا سه فصل اول سال برای سفر به آن دل انگیز باشد، همینطور آثار باستانی و جاذبه های با ارزش و فراوانش سفر شما را غنی و پر از تجربه های شگف انگیز خواهد کرد و برای اقامت در این شهر زیبا هم جای نگرانی ندارید چرا که سوییت و هتل و اقامتگاه های بومگردی با کیفیت در شهر کم نیستند.

در استان اصفهان به دلیل فراوانی مکان های توریستی، انتخاب اینکه از کجا شروع کنیم کمی سخت است. اما توصیه ی من میدان نقش جهان است، که در آن بسیاری از جاذبه های تاریخی گرد هم آمده اند. قبل از نقش جهان، به بازاری می رویم که می توانیم از دل این بازار هم وارد میدان شویم زیرا یکی از ورودی های اصلی میدان نقش جهان، سردر همین بازار است.

 در واقع در زمان شاه عباس و به فرمان او این بازار به گونه ای ساخته شد که گذرگاهی باشد تا میدان نقش جهان که میدان اصلی و حکومتی شهر بود را به میدان کهنه یا همان میدان امام علی (ع) امروزی وصل کند. حتما حدس می زنید که این بازار چقدر وسیع باید باشد، حدس شما کاملا درست است.

جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه اصفهان
منبع:باشگاه خبرنگران جوان

بیشتر آثار تاریخی در اصفهان مربوط به دوران با شکوه معماری و هنر در عصر صفویه است که در حقیقت هنر اصیل ایرانی در اوج بوده،بازار قیصریه اصفهان هم از بازمانده های همان دوران طلایی ست. این بازار پانصد ساله در دو طبقه با راسته ها و سراهای متعدد و بازارهای فرعی زیادی که در خود دارد از مهم ترین و اصلی ترین بازارهای دوره ی صفوی بوده و تجار و بازرگانان ثروتمند زیادی در آن فعالیت می کردند.

غرفه های طبقه ی بالا برای انجام امور دفتری و حسابداری استفاده می شده و در دکان ها و حجره های طبقه ی پایین انواع اجناس گران قیمت از جمله فرش و پارچه های گران بها و طلا و نقره و لوازم مورد استفاده ی مردم خرید و فروش می شده.

معماری بازار قیصریه اصفهان

 در میان بازار محوطه ای ست وسیع که اگر در مرکز آن بایستید و بالای سرتان را نگاه کنید محو تماشای سقف گنبدی شکل مقرنسی اش می شوید. مقرنس یکی از انواع تزییناتی بوده که در ساخت سقف ها و ورودی ها به کار می رفته و از فرورفتگی ها و برجستگی های منظم و با قاعده تشکیل شده. سردر ورودی بازار از سمت میدان نقش جهان هم به همین شکل ساخته شده.

این محوطه ی بزرگ وسط بازار که همیشه تعدادی از کسبه و مردم در آن گرم صحبت و نوشیدن چای هستند، چارسوی قیصریه است. چنین فضایی که گاهی هم در آن کسی زیر آواز می زند و گردشگران را به وجد می آورد در بیشتر بازارهای سنتی و قدیمی وجود دارد.

در گذشته طبقه ی سومی هم بالای این بازار بوده که امروز ویران شده است، این طبقه نقاره خانه بوده و آز آن برای اعلام مراسم مهم و اعلام طلوع و غروب خورشید استفاده می شده که متاسفانه امروز از بین رفته است.

در میان راسته های بازار قیصریه اصفهان علاوه بر دکان هایی که تعداد آن ها بیش از صدو پنجاه دکان است، مساجد و حوزه های علمیه و مدارس هم دیده می شود، که بازاریان هنگام نماز در همین مساجد به عبادت می پرداختند. این تلفیق تجارت و هنر و تاریخ و عرفان در یک جا، برای گردشگران بسیار جالب توجه است.

جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه اصفهان
منبع:باشگاه خبرنگران جوان

نحوه بازدید

اگر از داخل میدان نقش جهان وارد بازار قیصریه می شوید، حتما نگاهی به بالا بیاندازید. یکی از مشهورترین ورودی ها و سردر های تاریخی با جزییات ظریف و اصیل ایرانی متعلق به بازار قیصریه است. سردر قوسی شکل با تزیینات مقرنس که بلافاصله بعد از عبور از آن حوضی جلوی شماست که کاشی کاری های بی نظیرش چشم نوازند.

نقاشی های مینیاتوری روی دیوارها که حاصل ذوق و مهارت رضا عباسی ست و با اینکه قسمتی از آن ها تخریب شده اما هنوز می توان تشخیص داد که این نقش ها بازگوکننده ی تاریخی ست که ایران از سر گذرانده. دیدن این تصاویر که برخی نشان دهنده ی جنگ ها و شکارها و برخی دیگر نقش هایی از زنان و مردان در حال رقص و طرب است، اسرار تاریخ را بازگو می کند.

ساعات بازدید

بازار قیصریه اصفهان با توجه به کار بازاریان نوع ساعت در نیم سال اول ودوم متفاوت است ولی در کل از ساعت 9 صبح الی 7 عصر میباشداز دیگر جاهای دیدنی اصفهان آرامگاه صائب تبریزی میباشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

آرامگاه صائب تبریزی

از جاهای دیدنی اصفهان آرامگاه صائب تبریزی است. در عرصه ی ادب و هنر، ایران همیشه در تمام دنیا نامی بلند و پرآوازه داشته است. ادبیات غنی ایران با شاعرانی که شهرت جهانی دارند و برخی صاحب سبک هستند

مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ از جاهای دیدنی اصفهان هست که میتوان اشاره کرد.در ایران از گذشته تا کنون مسائل دینی و فرهنگی اهمیت ویژه ای داشته و برای تربیت افراد مجرب در این زمینه ها تلاش های بسیاری می شده. شاهان صفوی هم ارادت خاصی به اسلام و شیعه داشتند و در زمان سلطنت شان مدارس دینی بسیاری ساختند که بسیاری از آن ها هنوز باقی هستند و از آن ها استفاده می شود.

پل خواجو اصفهان

شهر زیبای اصفهان که تقریبا در مرکز نقشه ی ایران عزیز قرار گرفته، علاوه بر غذاهای معروف سنتی و سوغات پر آوازه اش، جاذبه های دیگری در خود دارد که شمار آن ها و تاریخی که با خود حمل می کنند سالانه گردشگران زیادی را به ایران می کشاند. برخی از جاهای دیدنی اصفهان با رودخانه ی زاینده رود که از مهمترین و بزرگترین رودخانه های مرکزی ایران است

عالی قاپو

عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است البته مکانهای دیدنی اصفهان را نمی توان رتبه بندی کرد، از این جهت که هرکدام در نوع خود بی بدیل و با دیگر آثار غیر قابل مقایسه است. هر ساله گردشگران زیادی در سفر به ایران مشتاقانه در انتظار رسیدن به استان اصفهان اند که آوازه ی هنر و معماری و تاریخچه ی غنی و پربارش به همه جای جهان کشیده شده. حتما اگر تا امروز به میدان امام اصفهان یا همان نقش جهان نرفته باشید اما بارها اسم آن را شنیده اید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها