Search

کلیسای وانک

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک را میتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد که تمامی ندارد و آثار به جا مانده از دوران مختلف طی تاریخ و سرگذشتی که این شهر از سر گذرانده یکی از یکی با ارزش تر و دیدنی تر هستند. برای سفر به اصفهان خوشبختانه محدودیت فصلی خاصی وجود ندارد و به جز زمستان که ممکن است سرما آزارتان دهد بقیه ی فصل ها مخصوصا بهار برای سفر به اصفهان دل انگیزند.

با هر دین و آیینی که باشید احتمالا دیدن یک کلیسای متفاوت و چند صد ساله شما را به وجد می آورد. کلیسای وانک در اصفهان همان چیزی ست که علاوه بر گردشگران خارجی و غیر مسلمانان، ایرانیان مسلمان هم از دیدن آن لذت می برند.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

به هنگام جنگ ایران و عثمانی در قرن یازدهم، شاه عباس ناگزیر به عقب نشینی در خاک ایران شد و ارمنیان بسیاری را از ارمنستان با خود به ایران آورد تا از نسل کشی در امان بمانند. در این اقدام ستودنی او و نجات ارامنه از مرگ حتمی به دست عثمانی، مردمی که ناچار به کوچ اجباری و ترک وطن شده بودند در شهرهای حاشیه ی رود ارس و استان های شمال غربی و سپس اصفهان ساکن شدند.

پس از گذشت سال ها برای گردهمایی ها و مراسم مذهبی و فرهنگی شان نیاز به مکان های خاص خود داشتند و کم کم شروع به ساختن کلیساهایی در شهرهای ایران شدند. کلیسای وانک که کلیسای جامع ارمنیان و مشهورترین کلیسا در ایران است طی همین سال ها ساخته شد. در محله ی جلفای اصفهان که محله ای بسیار دیدنی ست و مردم زیادی شب ها در این محله به گردش و شبگردی می پردازند.

معماری کلیسای وانک

اولین چیزی که با نگاه اول به این بنا جالب و تعجب برانگیز به نظر می رسد گنبد کلیسا است! کلیساها گنبدهای گرد مانند شبیه گنبد مسجد ندارند و اغلب مخروطی شکل اند اما کلیسای وانک علاوه بر دو گنبد مخروطی اش گنبدی گرد و آجری هم دارد که این می تواند تحت تاثیر زیبایی مساجد زیبای دوران صفویان در اصفهان ساخته شده باشد. نمای بیرونی کلیسا آجری ست و بسیار نزدیک و هماهنگ با ساختمان های اطرافش ساخته شده.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

ساختمان های کلیسا را باغ های زیبایی احاطه کرده اند و همین سرسبزی فضای چشمگیری را برای بیننده ترتیب داده است. درب ورودی بزرگ و چوبی با سردری لاجوردی و خوشرنگ و کتیبه ای بالای آن شما را وارد کلیسا می کند. البته کتیبه ی سردر تنها کتیبه ی کلیسا نیست و چند کتیبه ی دیگر با توضیحاتی در مورد رجال و مشاهیر ارمنی مهم و مرتبط با کلیسا و ساختمان آن نیز وجود دارند.

در حیاط مجسمه ها و تندیس های متعددی از چهره های مهم ارامنه از جمله کسی که اولین چاپخانه را در ایران و حتی خاورمیانه تاسیس کرد دیده می شود. با ورود به ساختمان اصلی کلیسا نقاشی های روی دیوارها چشم شما را خیره خواهد کرد و هنر و ظرافت نقاشان را تحسین می کنید.

هرکدام از نقاشی های روی دیوارها و سقف کلیسا راوی یک داستان از ابتدای بشریت تا کنون است. نقاشی هایی از خلقت آدم و حوا، داستان هابیل و قابیل، عروج عیسی مسیح، طبقات بهشت و جهنم و آفرینش موجودات و بسیاری داستان های دیگر از کتاب مقدس که همگی بی نظیر اند.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

به جز ساختمان اصلی، در محوطه ی کلیسای وانک ساختمان های دیگری دیده می شوند که در طی سال های زیاد اضافه شده اند مانند موزه ی وانک و کتابخانه و سازه ای برای یادبود شهدای ارمنی و برج ساعت و برج ناقوس که بازدید از هرکدام شگفتی خود را دارد. برای بازدید از این مکان سعی کنید از راهنمایی ها و توضیحات راهنماها بهره ببرید تا درکی بهتر از آن داشته باشید.البته استان اصفهان دارای کلیساهای متعددی هست از جمله کلیسای بیت اللحم را نام برد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

پل سی و سه پل

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که پربازدیدترین مکان تفریحی اصفهان میباشد پل سی و سه پل است.شاید در تمام جهان اصفهان با نماد دو پل مشهورش یعنی پل خواجو و سی و سه پل شناخته می شود چرا که این دو اثر به جا مانده از دوران صفویان، در مرکز شهر و نزدیکی میدان انقلاب

خانه قزوینی ها

صفهان جاهای دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند

بازار قیصریه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان بازارهی آن است.اصفهان یکی از مقاصدی ست که برای سفر و گردشگری از همه نظر بسیار ایده آل است. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مناسب آن باعث می شود تمام فصل ها مخصوصا سه فصل اول سال برای سفر به آن دل انگیز باشد،

کویر ابویزد اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان کویرهای این استان است.وقتی صحبت از کویرهای ایران می شود ناخود اگاه ذهن ما به سمت کویر مصر یا مرنجاب می رود. اما ایران کویر های زیبایی دارد که با کمی رسیدگی می توان گردشگر های زیادی به خود جذب کند. کویر ابویزد اصفهان یکی از کویرهای زیبا وجذاب می باشد و در نزدیکی کاشان قرار دارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search