Search

روستای وشنوه قم+آدرس+عکس+امکانات

روستای وشنوه قم
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

در قلب کوهستانی پر از راز و رمز، در فاصله‌ای 60 کیلومتری از قم، یک گنجینه باورنکردنی از طبیعت وجود دارد. یک منطقه کوهستانی که در آن چهار غار شگفت‌انگیز در جهان به‌صورت دست‌نیافتنی قرار دارند. وشنوه، نامی که به این سرزمین شگفت‌انگیز داده شده است، جزو جاهای ناب در استان قم محسوب می‌شود.در این سفر مجازی در سایت گردشگری به گردی همراه ما باشید.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

روستای گردشگری وشنوه در استان قم و در محدوده کوهستانی واقع شده است. این روستا همچنین از شمال به کوه قلعه دژ و از شمال غربی به کوه بخاره محدود می شود. طبق آمار سرشماری سال 1385، تقریباً 850 نفر از اهالی این روستا به تراکم زندگی زراعتی و دامداری مشغول هستند. وشنوه یک روستای زیبا و ییلاقی است که در آن به‌خوبی بافت مسکونی متراکم با معماریی پلکانی یافت می‌شود. در این روستا، خانه‌های بزرگ و ویلایی و آثار تاریخی با قدمت طولانی دیده می‌شوند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

وشنوه از شمال به کوه قلعه دژ و از شمال غربی به کوه بخاره محدود می شود. این روستا در محدوده کوهستانی استان قم قرار دارد و آب و هوایی در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد دارد. این روستا در میانه رودخانه فصلی وشنوه خود قرار دارد. اهالی این روستا به زبان فارسی سخن می‌گویند و اغلب مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

فراهم بودن شرایط آب و خاک مساعد و تلاش کشاورزان، کشاورزی و باغداری را در این روستا شاهد رونق می‌کند و میوه‌های متنوعی مانند فندق، گردو، بادام و آلو در این روستا تولید می‌شود. مراتع سبز و پوشا حاشیه روستا باعث افزایش دامداری و پرورش گوسفند و بز در روستا شده است و انواع لبنیات مانند کره، پنیر، ماست و شیر نتیجه تولیدات دامی روستا هستند. همچنین، زنان روستایی به‌همراه کشاورزی، فعالیت در زمینه تولید و بافت قالی و قالیچه نیز می‌کنند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

دین و مذهب روستا

روستای زیبا و ییلاقی وشنوه در منطقه کوهستانی قرار دارد و دارای بافت مسکونی متراکمی است. مردم این روستا به زبان فارسی صحبت می‌کنند و اغلب مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

پوشش گیاهی روستا

پوشش گیاهی این منطقه شامل انواع گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاه‌تره، خاکشیر، کاسنی و گون است. جانوران و پرندگان روستا نیز شامل شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو هستند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

صنایع دستی روستای وشنوه

مهمترین صنایع دستی روستای وشنوه، تولید انواع قالی و قالیچه‌های دستبافت با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع است. این تولیدات بافتی به عنوان صنایع دستی مهم و برجسته روستا شناخته می‌شوند.

بررسی و برتری تمامی صنایع دستی و شغل‌های روستای وشنوه اثر مثبت بر اقتصاد و توسعه محلی روستا دارد و نشان از تلاش و استعداد اهالی این روستا در این زمینه است. مناطق کوهستانی همچنین به عنوان یک گزینه جذاب برای گردشگری محسوب می‌شوند و می‌توانند منبع درآمدی مهم برای اهالی و منطقه باشند.

با این همه، باید یادآوری کرد که حمایت از این اهداف و توسعه صنایع دستی و گردشگری در روستای وشنوه نیازمند سرمایه‌گذاری، آموزش و دسترسی به بازار‌های محلی و بین‌المللی است. برنامه‌ریزان باید اقدامات موثری را برای حمایت از روستای وشنوه، توسعه صنایع دستی و ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب در این منطقه انجام دهند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

معماری روستای وشنوه

در روستای وشنوه، کوچه ها و بن بست ها به اندازه کافی پیچیده هستند تا به شما احساس زندگی در یک شهر کوچک را القا کنند. هنگامی که در این روستا قدم می‌گذارید، شما با نهرهای کوچکی که در کنار کوچه ها جریان دارند مواجه می‌شوید. اطراف این نهرها پوشیده از درختان بلند و سبز است که آرامش و زیبایی خاصی به این منطقه می‌بخشند.

معابر روستا نیز به وضعیت خوبی دیده می‌شود. آسفالت شده‌اند و قرار دادن چند نمره گذاری روی آنها برای جلوگیری از تصادفات کمک بزرگی به مردم روستا کرده است. در اینجا خانه های بسیار زیبا و ویلایی وجود دارند که نماد کثرت و ثروت در این منطقه هستند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

وقتی وارد خانه های این روستا می‌شوید، می‌توانید حس کنید که در یک موزه باستانی قدم می‌گذارید. خانه ها معمولاً در یک طبقه ساخته شده اند و سقف مسطحی دارند. از جنس چوب و اندود کاهگل ساخته شده اند که زیبایی و طراوتی به آنها می‌بخشد. برخی از خانه ها در قسمت قدیمی روستا قرار دارند و دارای تاریخچه و قدمتی فراوان هستند. با این وجود، برخی از این خانه ها به تازگی تعمیر و بازسازی شده اند تا همچنان قابلیت استفاده راحت و زیبایی را حفظ کنند.

در ساخت خانه های روستای وشنوه از مواد مختلفی استفاده می‌شود از جمله سنگ، چوب، آجر، خشت، گل و گچ. این مصالح به خاطر جاودانگی و مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی روستا انتخاب شده اند. همچنین در ساخت خانه های جدید، آهن و سیمان نیز استفاده می‌شود تا بهترین پایه و ساختار قابل تصور را به خانه ها ببخشد.

شکل و طراحی خانه ها در واقع نماینده نوع فعالیت و معیشت مردم روستا است. به عنوان مثال، در خانه های دامداران به جز فضای معمولی که همه خانه ها دارند، اتاقی برای دامداری و حفظ دام ها نیز وجود دارد. همینطور برخی از خانه ها مکانی نخستین برای برپایی انبار علوفه هستند.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

به طور خلاصه، روستای وشنوه به لحاظ معماری زیبا و جالب توجه است. با خیابان های خاص و خانه هایی که قدمتی طولانی دارند، می‌توان این روستا را به یک جوهره در کنار طبیعت تبدیل کرد. با تلفیق امکانات ساخته شده و زیبایی های طبیعت، وشنوه بهترین مکانی برای زندگی و استراحت در خارج از شهر است.

جاهای دیدنی وشنوه

از جاهای دیدنی وشنوه میتوان به طبیعت این روستا اشاره کرد که دارای طبیعت فوق العاده زیبا و دلنشین است.البته که کنار این طبیعت غار وشنوه و امام زاده هادی هم میتوان اشاره کرد. بی‌تردید دارای طبیعتی فوق‌العاده زیبا و دلنشین است. به آنجا رفته و شما هم این حقیقت را تکرار می‌کنید که اینجا یکی از بهترین نمونه‌هایی از طبیعت درخشان و آرام بوده است. اما در طول ماجراجویی‌هایتان در این روستا، ممکن است از وجود مکان‌های خیره‌کننده دیگری هم باخبر شوید که باعث می‌شوند لحظات شگفت‌انگیزی را در کنار طبیعت زیبای آنجا تجربه کنید.

غار وشنوه

غار وشنوه یکی از گنجینه‌های مهم و تاریخی استان قم است که در روستای وشنوه واقع شده است. این غار با زیبایی و جذابیت خاص خود شما را شگفت‌زده می‌کند. با نگاهی به تاریخچه این غار متوجه خواهید شد که قدمتی از حدوداً 5 هزار سال پیش دارد.

از جمله جاذبه‌های این غار می‌توان به سنگ عسلی، غار ایزد‌خوان، راهروی متعدد سنگی، تپه‌های گردبافته و معبد کهن آورات اشاره کرد. هر کدام از این اماکن وجود داستان‌ها و باورهای محلی زیادی در خود دارند و پیش از آنکه به این مکان سفر کنید، اطلاعات لازم را بدست آورید.

روستای وشنوه قم
روستای وشنوه قم

امامزاده هادی روستای وشنوه

امامزاده هادی در روستای وشنوه یک ساختمان چهار ضلعی با گنبدی زیباست که با کاشی‌های تزئینی فوق‌العاده زیبا بر ترک آن طراحی شده است. این گنبد با نقوش قدیمی و خیره‌کننده خود، زبانی آرام و معناپردازانه را نیز به ما می‌گوید. این نقوش، پیام‌های فرهنگی و دینی خود را بازتاب می‌دهند و هر چه قدمی به این ساختمان بر می‌داریم، هر چه بیشتر از تاریخ و فرهنگ ایران می‌فهمیم.

امام زاده هادی روستای وشنوه قم
امام زاده هادی روستای وشنوه قم

آدرس روستای وشنوه

این روستا در 60 کیلومتری استان قم واق شده است.موقعیت و تاریخچه روستای وشنوه از توابع بخش کهک (نوفل لوشاتو) شهرستان قم با مختصات جغرافیایی 51 درجه طول شرقی و 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی در 27 کیلومتری جنوب شرقی کهک و در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر قم قرار دارد.

سوالات متداول

1. واقعیت جغرافیایی و موقعیت روستای وشنوه چیست؟

  • موقعیت جغرافیایی روستای وشنوه 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی و 51 درجه طول شرقی است. این روستا در 60 کیلومتری جنوب شرقی قم و در بخش کهک (نوفل لوشاتو) واقع شده است.

2. تاریخچهٔ روستای وشنوه چگونه است؟

  • تاریخچهٔ روستای وشنوه به قدمت حدود 5 هزار ساله بازمی‌گردد. این روستا دارای جاذبه‌های تاریخی مانند غار وشنوه و امامزاده هادی است.

3. تعلق روستای وشنوه به کدام بخش و شهرستان است؟

  • روستای وشنوه به بخش کهک (نوفل لوشاتو) در شهرستان قم تعلق دارد.

4. مختصات جغرافیایی روستای وشنوه چیست؟

  • مختصات دقیق روستای وشنوه 51 درجه طول شرقی و 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی است.

5. فاصلهٔ روستای وشنوه تا شهر قم چقدر است؟

  • این روستا در فاصله 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر قم قرار دارد.

6. مشخصات جغرافیایی و طبیعت اطراف روستای وشنوه چیست؟

  • وشنوه در منطقه کوهستانی استان قم واقع شده و دارای طبیعت زیبا و آرام می‌باشد. روستا در نزدیکی کوه قلعه دژ و کوه بخاره قرار دارد.

7. آیا روستای وشنوه دارای جاذبه‌های گردشگری خاصی است؟

  • بله، غار وشنوه با تاریخچه 5 هزار ساله و امامزاده هادی با معماری زیبا از جاذبه‌های گردشگری این روستا هستند.

8. معماری خاص روستای وشنوه چگونه است؟

  • معماری روستای وشنوه شامل خانه‌های با ساختار مسطح از جنس چوب و اندود کاهگل است. ساختمان‌ها از مواد مختلفی از جمله سنگ، چوب، آجر، خشت، گل و گچ ساخته می‌شوند.

9. جاذبه‌های دیدنی و مکان‌های تاریخی روستای وشنوه چیستند؟

  • غار وشنوه با سنگ عسلی، غار ایزد‌خوان، راهروی متعدد سنگی، تپه‌های گردبافته و امامزاده هادی از جمله جاذبه‌های دیدنی و تاریخی این روستا هستند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search