Search

روستای بارانلو تبریز+آدرس+عکس+امکانات

روستا بارانلو تبریز
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

روستای بارانلو تبریز، یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان تازه‌کند، بخش خسروشاه، شهرستان تبریز واقع شده‌است.در سفر مجازی همراه با سایت گردشگری به گردی همراه باشید.

روستا بارانلو آذربایجان شرقی
روستا بارانلو تبریز

جمعیت روستای بارانلو تبریز

این روستا با جمعیتی که نزدیک به ۱۲۹۰ نفر و تعدادی حدوداً ۳۹۱ خانوار را شامل می‌شود، از جمله روستاهایی است که تازه‌ترین تغییرات مدنی وسعودسازی را در دهه‌ی اخیر تجربه کرده است.

بارانلو، همچون روستاهای همجوار، که زندگی سنتی و روستایی را حفظ کرده‌اند، از خوشبختی‌های خاص خود برخوردار است. با این حال، به لطف مناظر طبیعی بکر و معماری منحصربه‌فرد و بی‌نظیر خانه‌ها، به تدریج و با تلاش مردمان روستا، تبدیل به ویلایی‌ترین روستا در میان سایر روستاهای همجوار شده است. جمعیت این روستا نیز خصوصیت‌های بسیار منحصربه‌فردی دارد؛ مهمان‌نوازی و بی‌آزاری که با مردمان بارانلو همراه است، آنها را در منطقه بسیار معروف و شهرت‌دار ساخته است.

روستا بارانلو آذربایجان شرقی
روستا بارانلو آذربایجان شرقی

طبیعت روستا

در اینقدر کوچکی، می‌توان طبیعتی را تجربه کرد که شادمانی و احساس آرامش را در دل روح و جان انسان تداعی می‌کند. بخشی از جذابیت‌های این روستا توسط مناظر خیره‌کننده به دست آمده است؛ مناظری که حتی در ذهن هر کسی که بارانلو را به یک بیت شعر تبدیل کند، جا دارد.

در بارانلو، مناظری هست که در هر فصلی جذابیت خاص خود را به نمایش می‌گذارد. در بهار، طبیعت به رنگ‌های خندان پوشیده شده و مناظری از تپه‌ها و کوه‌ها باز می‌شود که با گستره یاسمن‌هایی سفید پوشیده شده‌اند و برخاستگاه احساس تازگی و شادابی را به همراه دارند.

در تابستان، زمین‌های سبز با رنگ‌های تلخی نشا چشمان را گیر می‌کنند و ارگان‌های شبانه که قابلیت تعامل با مناظر حسی را دارند، به تماشای طبیعت بارانلو می‌نشینند. این منظره‌ها با حماسه و اراده‌ی مردان کشاورز و روستایی که بعد از قرن‌ها تنها به خاطر کشاورزی، توانستند ارزشهای روستایی خود را حفظ کنند، به وجود آمده اند.

برف در زمستان نیز به این قرن‌ها، تقدیری منحصربه‌فرد داشته است. مناظری که از سفیدی و نقاطی قرمز رنگ، ارتباط عاطفی و صمیمی را بین یکدیگر و در قصری طبیعی ایجاد می‌کنند.

اما زیبایی بارانلو فقط از نُقاط و مواقع خاصی نمی‌باشد؛ زیبایی این روستا در آداب و رسوم محلی، باورها و نيايشهای خاص خود نیز نهفته است. به تدریج، موسیقی‌های محلی این روستا نیز صدای خوانندگان خوشنوا واقع در دامنه کوه‌ها می‌شود و مردمان بارانلو با خواندن و شنیدن “ترانه روح” و پیروزمندی‌های ناشی از خوش آمدگوییِ صمیمانه خود چهره‌ی کشاورزی خود را پیدا می‌کنند.

روستا بارانلو آذربایجان شرقی
روستا بارانلو آذربایجان شرقی

جاهای دیدنی روستای بارانلو تبریز

بارانلو به طور طبیعی یک جاذبه‌ی گردشگری برای علاقه‌مندان به طبیعت و فرهنگ قومی هست. این روستا دارای جاذبه‌های بسیاری مانند تپه‌ها و کوه‌ها و مناظر طبیعی است که با قدم‌زنی در میان آنها، انرژی طبیعت را می‌توانید تماشا کنید.

علاقه‌مندان به طبیعت می‌توانند در مسیری سبز، میوه‌هایی طبیعی و خوشمزه را لذت ببرند و تجربه‌‌ی تازه‌ای از تندرستی در میان هوای پاک را تجربه کنند. اینجا حتی می‌توانید تجربه‌ی کوهنوردی را خودتان رقم بزنید و به بی‌نظیرترین نوجوان خانه دار شده تا پس از چشیدن آبی که از یک چشمه‌ی درخشان جاری می‌شود، تبدیل به یک بچه دیگر شوید.

از اولین نگاه با نامزدهای عمدتاً کشاورزی و گردشگری در این منطقه، می‌توان به جهان متنوعی فراتر از آنچه ممکن است متوجه می‌شوید. این روستا را می‌توان به عنوان یک منبع لذت استعاره کرد؛ منبعی که شادمانی، صلح و آرامش را به همراه دارد.

نه تنها راه آسفالت رسیدن به این روستا، بلکه راهی خنده زدن و شادی است. زیرا در راه آمدن به بارانلو، احتمالاً با کل لبخندی همراه هستید. وقتی راه آمدید، احتمالاً خود را بین قطره‌های باران پنهان کردید و از ورود در دهانه‌ی دیگری عبور کردید.

روستا بارانلو آذربایجان شرقی
روستا بارانلو آذربایجان شرقی

بارانلو، روستایی است بی‌نظیر و دلنشین. بروز آنچه که از طبیعت‌اش می‌بینید، با زیبایی و حقیقیت گوشه‌های ظاهر آسمانیٔ آن تطبیق می‌یابد. در این روستا، طبیعت یک دلیل جذابیت‌های انسانی است و روابط کشاورزی همچون رگ عمدهٔ همه یکجا زندگی می‌کنند.

در این روستا، باغ‌ها و مزرعه‌ها که قدیمی‌تر از حطام آب‌هایی هستند که در برکه‌های جاری‌اب باقی مانده‌اند، خبازند. این مسیر رشد و تغییرات با توجه به تاریخ و زمین، به طوری که به طبیعت خود باور می‌کند؛ به گونه‌ای که قطره‌ها به چشمان درختان لبخند می‌زنند و همنشینی تاوان را با خود به یاد می‌آورد.

به شما توصیه می‌کنم که در این روستا به بازدیدی از مزرعه‌ها و باغ‌ها بپردازید و عشقی که روستاییان در جنبه‌ها و مزرعه‌های خود نهفته کرده‌اند را تجربه کنید. بهترین بخش از آن این است که این زیبایی‌های طبیعی را می‌توانید یک یا دو روزی در کنار خانواده‌ی خود تجربه کنید.

در نهایت، بارانلو، روستایی است که غربت خود را در شیرینی پذیریِ این مردمان و همچنین وجود پایدار و لابه‌لای آنها پیدا می‌کند. قدرت وقف و تعلق بارانلو به این افراد است تا بتوانند با پی‌گیری‌های خود به احترامات و آبروی خود پایبند باشند. این بارانلو است که همراه با این روستاییان خوب و خوش ، نگرانی ها و مشکلاتشان را اسرارآمیز می کند تا می تواند در زندگی روزمره حاضر باشد.

آدرس روستا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search