Search

مسجد جمکران

مسجد جمکران قم+جاهای دیدنی قم

مسجد جمکران یا مسجد قدمگاه نام آشنایی برای همه شیعیان است، مسجدی زیبا و باشکوه با بیش از 1000 سال قدمت، که سالیانه 15 میلیون نفر از زائرین و عاشقان امام عصر را به سوی خود می کشاند. تا در آن جا به دعا و راز و نیاز بپردازند و از بودن در فضای معنوی لذت ببرند. مسجد جمکران در فاصله 6 کیلومتری از شهر قم و در نزدیکی روستای جمکران قرار دارد ، و هم اکنون یکی از جاذبه های دینی و جاهای دیدنی قم می باشد.

مسجد جمکران قم+جاهای دیدنی قم
منبع:گوگل مپ

دلیل ساخت مسجد جمکران

دلیل نامگذاری مسجد به این نام ، وجود همین روستا است. در مورد انگیزه ساخت این مسجد، روایات متعددی در بین شیعیان وجود دارد که بر طبق مشهورترین آن ها، از زبان شیخ حسن بن مثله جمکرانی اینگونه روایت شده:

“در شب سه شنبه، ۱۷ ماه مبارک رمضان سال ۳۷۳ قمری در منزل خود خوابیده بودم که  دیدم عده ای به در خانه من آمدند و گفتند: برخیز. باید مولای خود، صاحب زمان« مهدی» را اجابت کنی. همرا جماعت به محلی که امروز مسجد مقدس است،رفتم .در آنجا حضرت مهدی و حضرت خضر را زیارت کردم. حضرت مهدی مرا به نام خودم صدا زدند و فرموند: برو به صاحب کشاورز این زمین، حسن مسلم، بگو این زمین، زمین شریفی است و خداوند اراده کرده است که در این مکان مسجدی با عظمت بنا شود. “

از آن تاریخ به بعد این مسجد، منسوب به صاحب زمان است که پناهگاهی آرامبخش برای منتظران ظهور محسوب و از جاهای دیدنی قم می باشد.

مسجد جمکران قم+جاهای دیدنی قم
منبع:گوگل مپ

معماری مسجد جمکران

این مسجد جدای از ارزش والای معنوی که دارد، از نظر معماری نیز صاحب اهمیت است. ساختمان اصلی مسجد جمکران شامل چند بخش است:

مسجد مقام:  شبستان اصلی مسجد، مسجد مقام  نام دارد که مساحت کلی آن 100 مترمربع می باشد. ایوان مسجد مقام دارای سه ورودی است که از طریق آن ورودی ها به شبستان زیبا و مقرنس کاری شده وارد می شوید. در حاشیه ایوان دو مناره مرتفع مزین به کاشی وجود دارد که زیبایی  بنا را بیشتر به رخ بیننده می کشد. در گنبد فلزی مسجد 25 پنجره برای روشنایی شبستان تعبیه شده است. این گنبد فیروزه ای رنگ، مزین به کاشی و ترنج های زیبا بوده و به وسیله  هشت ستون، استوار شده است.

صحن اصلی:  مسجد جمکران دارای 6 ورودی است، ورودی که در شمال شرقی قرار دارد به طور مستقیم به شبستان اصلی مسجد باز می شود که به آن صحن اصلی می گویند.

شبستان ها: در طرفین مسجد مقام، دو شبستان دو طبقه وجود دارد که دو گنبند قرینه شکل دارند. مساحت هر شبستان 4 هزار مترمربع است و هر دو با هنر آیینه کاری تزیین شده اند.

چاه جمکران: در محوطه بیرونی و پشتی مسجد مقام، چاهی وجود دارد که به چاه عریضه مشهور است. واقع شده است. شیعیان این این چاه را مقدس میدانند.

مسیر دسترسی به مسجد جمکران

مسجد جمکران بعد از حرم حضرت معصومه مهمترین قطب مذهبی و از جاهای دیدنی قم است. دسترسی به این مسجد کار دشوار و مسیر پیچیده ای ندارد. این بنای مذهبی تاریخی در 6 کیلومتری جاده قم، در روستای جمکران واقع شده است.

دیگر مکان‌های زیارتی و مذهبی استان

حرم حضرت معصومه

حرم حضرت معصومه ی مجموعه آرامگاهی است که پیکر فاطمه معصومه در آن به خاک سپرده شده است. این مکان دارای ارزش معنوی زیادی بوده و برای گردشگران مذهبی مهمترین نقطه در بین جاهای دیدنی قم است. این آرامگاه در سال 950 قمری بنا شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search