Search

امام زاده شاهزاده حسین قزوین

جاهای دیدنی قزوین امام زاده شاهزاده حسین قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی را هم شامل میشود مانند امامزاده شاهزاده حسین (ع) و مسجد جامع قزوین. هر کدام از این بناهای تاریخی در نوع خود جالب و دیدنی می باشند و حتما باید آن ها را دید. ما امروز در این مطلب به معرفی امام زاده شاهزاده حسین (ع) میپردازیم.

در این بنای اسلامی و تاریخی شهر قزوین مقبره ی شاهزاده امام حسین (ع)، فرزند علی ابن موسی الرضا (ع) قرار گرفته است. هرساله تعداد زیادی از مسلمانان از جای جای دنیا برای زیارت امام زاده   شاهزاده حسین (ع) به شهر قزوین سفر میکنند. همچنین گردشگرانی که حتی دین آن ها اسلام نیست هم به بازدید از این بنای تاریخی میپردازند.

جاهای دیدنی قزوین  امام زاده شاهزاده حسین قزوین
منبع:گوگل مپ

امام زاده شاهزاده حسین (ع) در تاریخ 20 بهمن ماه سال 1318 هجری شمسی با شماره ثبت 339 جزو آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. در ادامه بیشتر به تاریخچه و معماری این بنا میپردازیم.

تاریخچه امام زاده شاهزاده حسین (ع)

جاهای دیدنی قزوین تاریخچه ای غنی و جالبی دارند که هرکسی را مجذوب خود میکنند ما امروز در خدمت شما هستیم تا تاریخچه امامزده شاهزاده حسین (ع) را برای شما بازگو کنیم

علی ابن موسی الرضا (ع) امام هشتم شیعیان، با فرزند 2 ساله ی  خود در حال سفر سری و مخیافنه ای به شهر قزوین بودند، زمانی که امام به شهر قزوین میرسند و در منزل داوود ابن موسی غازی سکونت میکنند. متاسفانه فرزند دو ساله ی ایشان امام زاده حسین (ع) به بیماری مبتلا می شوند و در همین شهر فوت میکنند و به خاک سپره می شوند.

جاهای دیدنی قزوین  امام زاده شاهزاده حسین قزوین
منبع:گوگل مپ

امام زاده شاهزاده حسین متعلق به فرزند ایشان می باشد و امروزه به زیارتگاه مسلمین تبدیل شده است. به سندیت کتاب النقض نوشته شده توسط شیخ عبدالمجید رازی، امام زاده در اواخر قرن پنجم تا قرن ششم هجری شمسی بین مردم معروف و شناخته شده است. در کتاب النقض که در سال 491 هجری شمسی نوشته شده، در وصف امام زاده شاهزاده حسین (ع) اینگونه نوشته است که: و اهل قزوین از سنی و شیعه به زیارت ابوعبدالله حسین بن الرضا روند.

 معماری امامزاده شاهزاده حسین (ع)

جاهای دیدنی قزوین بدلیل قدتی که این شهر دارد بسیار زیاد است اگر به شهر تاریخی قزوین سفر کردید حتما از امام زاده شاهزاده حسین (ع) و مسجد جامع قزین هم دیدن کنید تا با احساس معنوی ای که در این بنا های اسلامی حاکم است روح تازه ای به خود ببخشید. امام زاده شاهزاده حسین (ع) از معماری باشکوه و بی بدیلی برخوردار است.

این امامزاده دارای دو ورودی می باشد که یکی از آن ها  شمالی است  که شش مناره دارد این مناره ها با کاشی کاری و مقرنس کاری تزئین شده اند. ورودی دوم دارای دربی با شکوه می باشد این درب دو لنگه دارد و روی هرکدام از لنگه ها کوبه وجود دارد در زیر این کوبه ها کلمه ی( یا مفتح الاوباب) نوشته شده است.

جاهای دیدنی قزوین  امام زاده شاهزاده حسین قزوین
منبع:گوگل مپ

در بین ایوان شمالی و بقعه حوض زیبایی قرار دارد. آرامگاه شاهزاده حسین در قسمت انتهایی و جنوبی صحن قرار گرفته است. در دو جهت ورودی، که به آن آستانه نیز گفته میشود، جهت پشت طاق نماها، پنج حجره ایوان دار که جمعا  ده حجره است را میتوانیم ببینیم. در سه جهت دیگر صحن پنجاه و دو عدد طاق نما با کاشی کاری هایی ظریف و زیبا تزئین شده است.

مسیر دسترسی:

برای دسترسی به امامزاده شاهزاده حسین (ع) باید به خیابان سلامگاه برسانید. اتوبوس و تاکسی های شهر قزوین تا نزدیکی این بنا ایستگاه دارند.

مدت زمان دسترسی:

از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان حدودا 5 تا 8 دقیقه زمان میبرد تا به امامزاده شاهزاده حسین (ع) برسید.

مدت زمان بازدید: بازدید از این بنا حدودا 1 ساعت زمان می برد.

دیگر مکان‌های زیارتی و مذهبی استان

مسجدالنبی قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی زیادی دارد که هرساله مسلمانان و گردشگران زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب میکند. مسجدالنبی یکی از باشکوه ترین و محبوب ترین آنهاست. مسجدالنبی از معماری وق العاده زیبایی برخوردار است و حس و حال معنوی ای قوی ای در فضای آن حاکم است.

مسجد جامع قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله مسجد جامع قزوین بیانگر تاریخ کهن ایران زمین می باشند، و مانند بازار قزوین جزو زیباترین عجایب تاریخ این مرز و بوم هستند. مسجد جامع قزوین جزو کهن ترین مساجد ایران و بناهای اسلامی این سرزمین است و قدمت و تاریخ  بسیارطولانی ای دارد. این بنای اسلامی معامری بسیار زیبا و جالبی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب میکند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search