گوردخمه صحنه

گورد خمه صحنه

گوردخمه صحنه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، که با نام گوردخمه دربند نیز شناخته می شود این مقبره که در بدنه کوه شوق علی بنا شده است، در قسمت شمالی شهر صحنه بنا شده است. از طرفی دیگر نیز در نزدیکی رود دربند می باشد.

این مکان که سالانه صدها گردشگر را در عظمت و بزرگی خود به تعجب وا می دارد، در میان اهالی منطقه به قبر شیرین و فرهاد ، قبر کیکاوس و فرهاد تراش شناخته شده و داستان های متفاوتی را در مورد آن بازگو می کنند.

گوردخمه صحنه
منبع:گوگل مپ گوردخمه صحنه

تاریخچه

اولین فردی که نوشته هایی از او باقی مانده و این مکان دیدنی را مشاهده کرده و راجع به آن مقاله هایی نوشته است، فردی به نام فلاندن و کوست است که به عنوان اولین فردی از آن یاد می شود که راجع به این دخمه مطلبی نوشته است.

 پس از آن نیز فردی به نام ویلیام جکستون، گوردخمه صحنه را بدون بررسی محیطی، مقبره کیکاووس خوانده است که البته این گفته به دور از گفته های مردم محلی آن منطقه نیست و آن ها نیز با این عقیده هم نظر بوده و برخی نیز آن را تایید می کنند.

اما شاید برای شما جالب باشد که نخسین باستان شناسی که کرونولوژی این مقبره را به دست گرفت نقشه آن را تهیه کرد فردی به نام هرتسفلد بوده است. او ساخت و تشکیل مقبره های گوردخمه صحنه را که از جاهای دیدنی کرمانشاه است را مربوط به دوره ماد ها تخمین زده است.

قبر هایی که در این مقبره کهن وجود دارد، فاصله ارتفاعی 50 متری تا سطح آب های آزاد دارد.

گوردخمه صحنه
منبع:گوگل مپ گوردخمه صحنه

قسمت های مختلف گوردخمه صحنه

اگر به بالای درب ورودی این مقبره نگاهی دقیق بیندازید، تصویر حکاکی شده از یک خورشید با بال را مشاهده می کنید که بعد از ایوان ستون قرار دارد. این تصویر بسیار زیبا بوده و حکایت هایی را در دل خود جای داده است اما مهم مسیری است که در ادامه این تصویر قرار دارد که به اتاقی 3 * 3 متری با ارتفاع سه متر ختم می شود.

اگر به گوشه و کنار این مکان که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است نگاه کنید، مقبره هایی را میبینید که ابعادی مشابه داشته و در حدود 1.62 متر طول و 82 سانتی متر عرض داشته و بر روی سکو هایی زیبا بنا شده است.

در گوردخمه صحنه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، می توانید دو طاقچه کوچک را مشاهده کنید که هدف از ساخت آن ها در این مکان، قرار دادن نذورات برای افراد خاک شده در این مکان است. نکته جالب در مورد این بنا این است که تراش کاری ها و سنگ بری هایی وجود دارد که این مقبره را به زمان قبل از حکومت هخامنشیان نسبت می دهد.

گوردخمه صحنه
منبع:گوگل مپ گوردخمه صحنه

اگر به فاصله صد متری یکی از گوردخمه ها نگاهی دقیق بیندازید متوجه شباهت بسیار این دو مقبره می شوید که به گفته برخی افراد این دو مقبره مربوط به شیرین و فرهاد بوده چرا که تراش کاری ها و کنده کاری های روی این دو مقبره نیز شبیه به یکدیگر است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

حمام شهباز خان کرمانشاه

اما یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که بسیار برای گردشگران جالب توجه بوده و سالانه برای دیدن آن به این استان سفر می کنند، جایی نیست بجز حمام شهباز خان کرمانشاه. حمامی که علاوه بر استفاده ای که از آن می شده، به عنوان یک مکان گردشگری نیز قلمداد می شود.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

مسجد عمادالدوله کرمانشاه یکی از تاثیر گذار ترین جاهای دیدنی کرمانشاه محسوب شده که خود را در دل تاریکه بازار سنتی کرمانشاه جای داده است. این مسجد تاریخی و کهن که در اواخر قرن ۱۳ هجری قمری و در زمان حکومت قاجاریه احداث شد، فاقد هرگونه گنبد و گلدسته بوده و تنها یک برج ساعت با ارتفاع ۱۱ متر دارد.

طاق بستان کرمانشاه

پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه در جوار ئ همسایگی یکی جاهای دیدنی کرمانشاه، یعنی مجموعه تاریخی طاق بستان، واقع شده است و در جانب شمالی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه ( پرآو ) قرار دارد. پارکی که با سر سبزی و زیبایی تمام برای گردشگران بهترین مکان برای تفریح است .

کتیبه بیستون

بی شک یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین جاهای دیدنی کرمانشاه، کتیبه بیستون است که با ظرافتی تمام بر روی سنگ های کهن بیستون هک شده است. نوشته ای که در جهان به عنوان بزرگ ترین کتیبه سنگی از آن یاد می شود، سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها