Search

گوردخمه صحنه

گورد خمه صحنه

گوردخمه صحنه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، که با نام گوردخمه دربند نیز شناخته می شود این مقبره که در بدنه کوه شوق علی بنا شده است، در قسمت شمالی شهر صحنه بنا شده است. از طرفی دیگر نیز در نزدیکی رود دربند می باشد.

این مکان که سالانه صدها گردشگر را در عظمت و بزرگی خود به تعجب وا می دارد، در میان اهالی منطقه به قبر شیرین و فرهاد ، قبر کیکاوس و فرهاد تراش شناخته شده و داستان های متفاوتی را در مورد آن بازگو می کنند.

گوردخمه صحنه
منبع:گوگل مپ گوردخمه صحنه

تاریخچه

اولین فردی که نوشته هایی از او باقی مانده و این مکان دیدنی را مشاهده کرده و راجع به آن مقاله هایی نوشته است، فردی به نام فلاندن و کوست است که به عنوان اولین فردی از آن یاد می شود که راجع به این دخمه مطلبی نوشته است.

 پس از آن نیز فردی به نام ویلیام جکستون، گوردخمه صحنه را بدون بررسی محیطی، مقبره کیکاووس خوانده است که البته این گفته به دور از گفته های مردم محلی آن منطقه نیست و آن ها نیز با این عقیده هم نظر بوده و برخی نیز آن را تایید می کنند.

اما شاید برای شما جالب باشد که نخسین باستان شناسی که کرونولوژی این مقبره را به دست گرفت نقشه آن را تهیه کرد فردی به نام هرتسفلد بوده است. او ساخت و تشکیل مقبره های گوردخمه صحنه را که از جاهای دیدنی کرمانشاه است را مربوط به دوره ماد ها تخمین زده است.

قبر هایی که در این مقبره کهن وجود دارد، فاصله ارتفاعی 50 متری تا سطح آب های آزاد دارد.

گوردخمه صحنه
منبع:گوگل مپ گوردخمه صحنه

قسمت های مختلف گوردخمه صحنه

اگر به بالای درب ورودی این مقبره نگاهی دقیق بیندازید، تصویر حکاکی شده از یک خورشید با بال را مشاهده می کنید که بعد از ایوان ستون قرار دارد. این تصویر بسیار زیبا بوده و حکایت هایی را در دل خود جای داده است اما مهم مسیری است که در ادامه این تصویر قرار دارد که به اتاقی 3 * 3 متری با ارتفاع سه متر ختم می شود.

اگر به گوشه و کنار این مکان که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است نگاه کنید، مقبره هایی را میبینید که ابعادی مشابه داشته و در حدود 1.62 متر طول و 82 سانتی متر عرض داشته و بر روی سکو هایی زیبا بنا شده است.

در گوردخمه صحنه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، می توانید دو طاقچه کوچک را مشاهده کنید که هدف از ساخت آن ها در این مکان، قرار دادن نذورات برای افراد خاک شده در این مکان است. نکته جالب در مورد این بنا این است که تراش کاری ها و سنگ بری هایی وجود دارد که این مقبره را به زمان قبل از حکومت هخامنشیان نسبت می دهد.

گوردخمه صحنه
منبع:گوگل مپ گوردخمه صحنه

اگر به فاصله صد متری یکی از گوردخمه ها نگاهی دقیق بیندازید متوجه شباهت بسیار این دو مقبره می شوید که به گفته برخی افراد این دو مقبره مربوط به شیرین و فرهاد بوده چرا که تراش کاری ها و کنده کاری های روی این دو مقبره نیز شبیه به یکدیگر است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

تکیه معاون الملک

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که قرار است در سفر بعدی خود از آن دیدن کنید، بی شک تکیه معاون الملک خواهد بود؛ چرا که این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی در این استان سالانه مردمان زیادی را گرد هم جمع می نماید.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه یکی از مهم ‌ترین کلیساهای ارامنه ایران در غرب کشور است که با دستور ( اسقف یوحنانیان ) احداث شده است. کلیسای قلب مسیح علاوه بر جنبه مذهبی که دارد، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز به شما رفته و در سالیان اخیر استقبال زیادی توسط مسیحیان از آن صورت گرفته است.

بازار کرمانشاه

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که سالانه علاوه بر مقاصد گردشگری که داشته مقاصد اقتصادی نیز به همراه دارد، بازار کرمانشاه است. این بازار که از گذشته تا به امروز نام تاریکه بازار نیز یاد می شود، در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

کتیبه بیستون

بی شک یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین جاهای دیدنی کرمانشاه، کتیبه بیستون است که با ظرافتی تمام بر روی سنگ های کهن بیستون هک شده است. نوشته ای که در جهان به عنوان بزرگ ترین کتیبه سنگی از آن یاد می شود، سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search