گنج نامه همدان

جاهای دیدنی همدان گنج نامه همدان

اگر از خوانندگان تاریخ باشید بی شک همدان یکی از مکان هایی است که برای شما مانند بهشت بوده و در دل آن رویای خود را پیدا می کنید. گنج نامه، درست است، اینجا یکی از همان جاهای دیدنی همدان است که در دل خود صحبت هایی را جای داده که تاریخ را به لرزه در می آورد.

در پنج کیلومتری همدان دهکده ای بنا شده که چه از نظر تاریخی و چه از نظر گردشگری، سخنی برای گفتن دارد. دهکده گنج نامه یکی از پر افتخار ترین جاهای دیدنی همدان بوده که چشم های زیادی را در سطح جهانی به خود دوخته است.

سنگ نوشته گنج نامه همدان

این سنگ نوشته که در گذر زمان نام های زیادی از جمله تنبابر، جنگ‌ نامه و گنج نامه، دادمهان یا داد بهان، نبشت خدایان و کتیبه‌ های الوند را به خود اختصاص داده، بر روی یکی از صخره های کوه الوند حک شده است. به گفته نظریه شناسان باستان، این لوح حاوی سخنانی از دو بزرگ مرد ایرانی یعنی داریوش و خشایار شاه بوده است.

جاهای دیدنی همدان گنج نامه همدان
منبع:گوگل مپ

متن سنگ نوشته ای که توسط داریوش کبیر نوشته شده به شرح زیر است :

«خدای والا است اهورامزدا را، که این سرزمین را آفرید، که آن عرش را آفرید، که آدمی را آفرید، که شادی را برای آدمیان آفرید، که داریوش را پادشاه کرد، شاهی از (میان) جمع کثیری، حکمرانی از (میان) بسیاری. مَنَم داریوش، پادشاه کبیر، شاهِ شاهان، شاهِ مرز و بوم ها (یی) که نژادهای گوناگون دارند، پادشاه سرزمین دور و دراز، فرزند ویشتاسب هخامنشی.»

و متن سنگ نبشته خشایار شاه چنین است :

«خدای عالی مرتبه است اهورامزدا را، که والا ترین خدایان است، که این ثری (زمین) را آفرید، که آن فلک را آفرید، که بشر را آفرید، که برای آدمیان شادمانی آفرید، که خشایارشا را پادشاه کرد، بی همتا از میان شاهان بسیار، یگانه حاکم از میان حکمرانان بی‌ قیاس. من خشایارشا، پادشاه بزرگ، شاهِ شاهان، پادشاهِ سرزمین های دارای ملل بسیار، پادشاه این سرزمین عظیمِ دور دستِ فراخ، پور داریوش شاه هخامنشی.»

غار آکواریوم

بی شک یکی از زیبایی های گنج نامه همدان از جاهای دیدنی همدان، وجود این غار آکواریوم در دل آن است. این غار آکواریوم که ایده اصلی خود را از غار علیصدر الهام گرفته است، توسط مهندسان ایرانی و خارجی بنا شده و مساحتی بالغ بر 1000 متر مربع را شامل می شود.

در این آکواریوم بی نقص، انواع و اقسام ماهی های کمیاب و زینتی دیده می شود که خود را در گوشه و کنار هر آکواریوم، جای داده اند. در کنار آبزیان نیز، در طبقه دوم همین مجموعه دیدنی در گنج نامه، خزندگانی را می توان مشاهده کرد که در هیچ جای جهان مانند آن ها را نخواهید یافت چرا که جزو کمیاب ترین گونه های موجودات هستند.

جاهای دیدنی همدان گنج نامه همدان
منبع:گوگل مپ

از دیگر امکانات و تفریحات موجود در گنج نامه یکی از جاهای دیدنی همدان، می توان به سورتمه سواری، دیواره سنگ‌ نوردی، بانجی‌ جامپینگ، کابل پرواز تیرول، پیست تریال، رنجر، پینت بال و سالن بولینگ، اشاره کرد. همچنین در کنار این مکان بسیار دیدنی در همدان، جاهای دیدنی دیگری چون بازار همدان، آرامگاه استر و مردخای، برج قربان همدان و گنبد علویان وجود دارند که پذیرای قدوم گرم شما عزیزان هستند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

برج قربان همدان

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان که علاوه بر گنبد علویان به عنوان یکی از مکان های زیبا و تاریخی همدان شناخته می شود، برج قربان همدان است. برجی که در محله زند ها بین خیابان طالقانی و مدنی قرار داشته و با بنای زیبای خود، در گذشته، مجموعه بزرگی از مدرسه، کتابخانه، مسجد و خانقاه را شامل می شده است.

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخی همدان یکی از اصلی‌ترین فضاهایی است که توجه بسیاری از گردشگران را برای بازدید به خود جلب می‌کند و عموم مردم با سفر به همدان از این جاذبه گردشگری و فرهنگی بازدید می‌کنند. به‌گردی به شما کمک می‌کند تا درباره این موزه و ویژگی‌های گوناگون آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آرامگاه استر و مردخای

آرامگاه استر و مردخای یکی از جاهای دیدنی همدان است که در مرکز شهر واقع شده و یکی از مهم ترین مقابر و زیارتگاه ‌های یهودیان در ایران و جهان است. معماری مورد استفاده در این بنا با توجه به سبک بناهای اسلامی است. این بنا که حدود هشت صد سال قدمت دارد، و بر روی عمارتی بنا شده که قدمت آن به قرن سوم هجری بر می گردد.

آرامگاه بوعلی سینا

ابن سینا یا بهتر است بگوییم ابوعلی سینا کسی که به او لقب شیخ الرئیس را داده بودند. یکی از انسان هایی که هر چه در مورد آن بگوییم کم گفته ایم چرا که در تمامی زمینه ها متخصص و صاحب نظر بود. کسی که امروزه در آرامگاه بوعلی سینا به خاک سپرده شده که به یکی از جاهای دیدنی همدان بدل شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها