Search

آرامگاه بوعلی سینا

جاهای دیدنی همدان آرامگاه بوعلی سینا

جاهای دیدنی همدان فراوان است.ابن سینا یا بهتر است بگوییم ابوعلی سینا کسی که به او لقب شیخ الرئیس را داده بودند. یکی از انسان هایی که هر چه در مورد آن بگوییم کم گفته ایم چرا که در تمامی زمینه ها متخصص و صاحب نظر بود. کسی که امروزه در آرامگاه بوعلی سینا به خاک سپرده شده که به یکی از جاهای دیدنی همدان بدل شده است.

ابن سینا، در زمان سامانیان می زیسته است. وی در علومی چون شیمی، ریاضی، فیزیک، نجوم، زمین شناسی و جغرافیا، روانشناسی، شعر و ادبیات، فلسفه و منطق و پزشکی تخصص داشته است. این انسان به حدی به علم پزشکی کمک رسانده که روز چشم به جهان گشودنش را روز پزشک نامیده اند.

جاهای دیدنی همدان آرامگاه بوعلی سینا
منبع:گوگا مپ

محل دفن

مکانی که در حال حاضر به آرامگاه بوعلی سینا معروف است و مقبره باشکوهی برایش دست و پا کرده اند، در اصل محل زندگی یکی از دوستان ابوعلی سینا به نام ابوسعید دخدوک بوده است. ابوسعید پس از اینکه بوعلی سینا وفات یافت، از روی دوستی که داشتند او را در حیاط خانه خود به خاک سپرد و مدتی بعد نیز خود در کنار بوعلی به خاک سپرده شد. امروزه نیز محل دفن این دو دوست به آرامگاه بوعلی معروف است.

ویژگی‌ های آرامگاه‌ بوعلی سینا

مهم‌ ترین بخش آرامگاه بوعلی سینا، بنای یادبودی وی است که به کمک انجمن آثار ملی ایران احداث شده است. این بنا دارای ۱۲ ستون است که فاصله مشخصی از هم داشته و هر کدام دقیقا متقارن با دیگری است و هر پایه از کف تا زیر گنبد، ۲۳ متر ارتفاع دارد. مخروطی که به عنوان گنبد این بنا استفاده شده، ارتفاعی بالغ بر 6 متر را دارا می باشد. از این رو ارتفاع بنا از کف تا نوک گنبد 28 متر می شود.

جاهای دیدنی همدان آرامگاه بوعلی سینا
منبع:گوگل مپ

و اما مهم ترین بخش این آرامگاه که در مرکز این ستون ها و درست زیر گنبد مخروطی قرار دارد، آرامگاه بوعلی سینا است که با سنگ مرمر چشم را به خود می دوزد. این تخته سنگ که نوشته زیبایی با خط ثلث بر روی آن حکاکی شده از حاشیه دریاچه ارومیه به دست آمده و تا همدان حمل شده است.

آرامگاه بوعلی سینا از جاهای دیدنی همدان، دارای دو تالار شمالی و جنوبی است. که در حال حاضر تالار جنوبی به عنوان موزه، به محل نگهداری سفال، سکه، برنز و سایر اشیای کشف شده اختصاص یافته و در تالار شمالی کتابخانه ‌ای بنا شده که در برگیرنده ۸ هزار جلد کتاب خطی و چاپی نفیس، مربوط به آثار ابوعلی سینا و همچنین شعرا و نویسندگان همدانی دیگر بوده که در این مکان از آن ها نگهداری می‌ شود.

جاهای دیدنی همدان آرامگاه بوعلی سینا
منبع:گوگل مپ

تندیس

تصویری که از این فیلسوف بزرگ درست شده توسط بسیاری از افراد متخصص در این زمینه طراحی شده. این طراحی ها بر اساس گفته هایی از کتاب “صوان الحکمه” برخی از آثار ابوعلی سینا و یکی از شاگردانش به‌ نام اوعبید، به تصویر کشیده شد که سر انجام دقیق ترین آن ها به دستان توانمند استاد ابولحسن صدیقی ارائه شد و ایشان نیز تندیسی مرمرین بران این حکیم بزرگ تراشید.

جاهای دیدنی همدان آرامگاه بوعلی سینا
منبع:گوگل مپ

جاذبه های اطراف

از دیگر جاهای دیدنی همدان می توان به مواردی چون : گنج نامه، غار علیصدر، تپه هگمتانه و موزه گنج نامه اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

آرامگاه استر و مردخای

آرامگاه استر و مردخای یکی از جاهای دیدنی همدان است که در مرکز شهر واقع شده و یکی از مهم ترین مقابر و زیارتگاه ‌های یهودیان در ایران و جهان است. معماری مورد استفاده در این بنا با توجه به سبک بناهای اسلامی است. این بنا که حدود هشت صد سال قدمت دارد، و بر روی عمارتی بنا شده که قدمت آن به قرن سوم هجری بر می گردد.

گنبد علویان

گنبد علویان که یکی از جاهای دیدنی همدان تلقی می شود، واقع در میدان امام زاده عبدالله است. از این بنا به عنوان یکی از متحیر کننده ترین و خیره کننده ترین نمونه های گچبری پس از اسلام در همدان است. این گنبد به دلیل زیبایی و تاریخی که در دل خود گنجانده، در تاریخ 1310 هجری شمسی، در ردیف 94 فهرست آثار ملی ایران به ثبت و تایید رسید.

غار علیصدر

بدون تردید یکی از معروف ترین و پر مسافر ترین جاهای دیدنی همدان، غار علیصدر است. غاری که حدود 14 سال است به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. غاری که برای سفر در دل آن نیاز به قایق و همراه است.

مسجد جامع همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بسیار معروف است و سالانه گردشگران بسیاری در آن جا گرد هم می آیند، مسجد جامع همدان است. مسجدی که در خیابان اکباتان و در نزدیکی آرامگاه استر و مردخای و بازار همدان بنا شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search