کاخ گلستان

کاخ گلستان تهران یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی تهران است که به دوران زندیه و قاجاریه تعلق دارد. این کاخ قدمتی 440 ساله دارد و جزو بزرگترین و منحصر به فردترین کاخ‌های ساخته شده در ایران است. این کاخ میزبان شاهان زیادی از دوران صفویه بوده و به خاطر نقاشی‌ها و کاشی کاری‌هایی که دارد توانسته زیبایی خود را به همگان ثابت کند.

البته بگویم به شما که جاهای دیدنی تهران در بهار فراوان است که میتوانیم به کاخ نیاوران تهران هم اشاره کنیم.

منبع:گوگل مپ

درباره کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان تهران در مرکز شهر تهران قرار دارد و بر اساس آثار و اسناد به جا مانده قدمتش به دوران شاه عباس صفوی می‌رسد. کاخ گلستان در زمان حکومت قاجاریه به ویژه در زمان حکومت آقامحمدخان قاجار به شهرت رسید. ناصرالدین شاه به دلیل سفرهای بی‌شماری که به کشورهای اروپایی داشت باعث شد تا معماری اروپایی به درون این کاخ راه پیدا کند و با معماری اصیل ایرانی تلفیق شود.

آقا محمدخان زمانی که در سال 1210 توانست حکومت را بدست بگیرد و تهران را به عنوان پایتخت انتخاب کند، مراسم تاج گذاری خود را در کاخ گلستان انجام داد. از همین زمان بود که این کاخ اهمیت فراوانی پیدا کرد. ناصرالدین شاه قاجار هم در همین کاخ مراسم تاج گذاری خود را انجام داد.

قسمت‌های مختلف کاخ گلستان

شمس العماره: معمولا افراد برای بازدید از کاخ گلستان ابتدا از عمارت شمس العماره شروع می‌کنند. معماری این بخش بیشتر از معماری اروپایی الهام گرفته است و بلندترین بخش کاخ است. شمس العماره 5 طبقه دارد و اولین ساختمان فلزی است که در تهران ساخته شده است. آینه‌ کاری‌ها و نقاشی‌های این بخش زیبایی مثال زدنی دارند.

ایوان تخت مرمر: نام دیگر این بخش دارالاماره و دیوان خانه است و قدمت آن به دوران کریم خان زند بازمی‌گردد که قدیمی‌ترین بخش این کاخ است. دلیل نام گذاری این بخش هم به دلیل وجود تخت مرمری است که به دستور فتحعلی شاه در این بخش ساخته شده است.

سعی شده تا این تخت به تخت حضرت سلیمان شباهت داشته باشد و در ساخت آن از سنگ مرمر یزد استفاده شده است. طراحی این تخت هم بر عهده میرزابابای شیرازی بوده است. بخش‌هایی که در ابتدا از این تخت به چشم می‌خورد حجاری‌های اژدها و شیر و ابیاتی از ملک الشعرای بهار است.

بخش‌های دیگر مجموعه کاخ گلستان شامل محوطه مجموعه، خلوت کریم خانی، تالار سلام یا اتاق موزه، تالار آینه، تالار عاج، تالار ظروف، تالار برلیان، عمارت بادگیر، عکس خانه، موزه مردم شناسی و تالار الماس است.

منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید از کاخ گلستان تهران

تهران شهری چهارفصل است و نیازی نیست نگران آب و هوای این منطقه باشید. در هر زمان از سال می‌توانید با خیال راحت از این مجموعه بازدید کنید.

نحوه بازدید از کاخ گلستان تهران

برای بازدید از کاخ گلستان و هر بخش آن باید به صورت جداگانه بلیط تهیه کنید. بلیط بخش اصلی کاخ 25 هزار تومان و باقی بخش‌های آن 4 هزار تومان است. همچنین بلیط ورودی این مجموعه 5 هزار تومان است. ساعات کاری این مجموعه در بهار و تابستان 9:30 صبح الی 18:30 و در پاییز و زمستان 9 صبح الی 17 است. همچنین با مراجعه به سایت این مجموعه می‌توانید بخش‌هایی از کاخ را به صورت مجازی مشاهده کنید.

راه‌های دسترسی به کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان در تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ قرار دارد و با استفاده از تاکسی، مترو و بی آر تی می‌توانید به راحتی دسترسی داشته باشید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان تهران

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم یکی از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی تهران در تابستان است که به دوران قاجار تعلق دارد. این خانه به دلیل معماری زیبایی که دارد جزو ارزشمندترین خانه‌های تاریخی و تقریبا گران ترین خانه موجود در ایران است.

بازار تهران

بازار بزرگ تهران یکی از بنا‌های تاریخی و از جاهای دیدنی تهران است. این بازار یکی از مهم‌ترین مراکز خرید ایران است که تنوع بسیار زیادی در فروش اجناس و کالاهای مختلف دارد.

بام تهران

بام تهران یکی از جاهای دیدنی تهران است که در یکی از مرتفع ترین بخش‌های تهران واقع شده است. این مکان به دور از هرگونه آلودگی شهری است و هوای پاک و مناظری که دارد باعث شده تا خلوتگاهی باشد تا افراد برای دوری از استرس، مدتی را با آرامش در این مکان سپری کنند.

موزه ایران باستان

موزه ملی ایران یا موزه ایران باستان یکی از جاهای دیدنی تهران است که در خیابان سی تیر قرار گرفته است. این موزه جزء قدیمی ترین موزه‌های ایران است که قدمت اشیاء قرار گرفته در آن به دوران قبل از اسلام می‌رسد. این موزه در حال حاضر بزرگترین و غنی‌ترین موزه ایران به شمار می‌رود که توسط معماران فرانسوی طراحی شده است.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها