Search

موزه هفت چنار

موزه هفت چنار تهران

بدون شک مناطق دیدنی بی‌شماری در شهر تهران وجود دارد که هنوز هم خیلی از آنها را نمی‌شناسیم؛ مناطقی که می‌توانند برای بازدید به شدت جذاب و هیجان انگیز باشند و دوران تاریخی را برای ما مرور کنند.

بدین منظور ما در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به یکی از موزه‌های تهران با عنوان موزه هفت چنار صحبت کنیم؛ موزه‌ای که قدمت آن نزدیک به صد سال است و شما می‌توانید از امکانات تفریحی این موزه هم به اندازه کافی استفاده کرده و یک بازدید جالب و هیجان انگیز داشته باشید. با ما همراه باشید تا در این بخش از مجله به گردی راجع به این موزه اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهیم.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

قیمت موزه هفت چنار

قیمت بلیط این موزه مدام در حال تغییر است. معمولاً در بعضی از روزها هم به خاطر شرایط خاص یا شلوغی یا خلوتی قیمت آن را تغییر می‌دهند. در تعطیلات باز هم افزایش قیمت وجود دارد. به هر حال اگر می‌خواهید از قیمت دقیق در زمان بازدید مطلع باشید، با شماره تلفن‌هایی که در ادامه در اختیارتان قرار می‌دهیم، تماس بگیرید تا بدون هیچگونه نگرانی با اطلاعات دقیق و موثق بازدید را انجام دهید.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

ساعت کار موزه هفت چنار

موز هفت چنار در بریانکِ تهران یکی از پرطرفدارترین موزه‌هایی است که می‌توانید از آن بازدید کنید؛ اما مانند هر موزه دیگری به خاطر محدودیت‌ها و راهکارهای امنیتی که در موردش وجود دارد، حتماً یک ساعت کار خاصی را برایش در نظر می‌گیرند. این موزه هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب برای بازدید کنندگان باز است. روز تعطیلی این موزه هم شنبه‌ها است.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

بخش‌های مختلف در موزه هفت چنار

موزه هفت چنار به عنوان موزه حیات وحش معرفی می‌شود. بخش‌های مختلفی دارد و می‌توانید نمونه‌هایی از حیوانات را تماشا کنید که هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. وقتی که وارد موزه می‌شوید، چند بخش است که باید از آن بازدید کنید و شامل موارد زیر می‌شوند:

موجودات غیر زنده

نمونه‌های مختلفی از موجودات غیر زنده و مهره‌داران دریایی در این موزه نگهداری شده که طرفداران بسیار زیادی دارند. مثلاً شما می‌توانید در این قسمت مرجان‌ها و اسفنج‌های دریایی را مشاهده کنید. خارتنان مختلف از جمله دلار سنگی، ستاره دریایی و طوطیا در این موزه نگهداری می‌شوند.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

خرچنگ‌های عنکبوتی، شاه میگو، خرچنگ‌های آب شیرین و آب شور و دیگر سخت پوستان می‌توانند جاذبه‌های عالی به حساب بیایند. به خاطر همین خیلی از دانش‌آموزان را برای آشنایی با حیوانات مختلف و مهره‌داران و بی‌مهره‌ها به این موزه می‌آورند تا بتوانند به بازدید از آنها بپردازند. در این بخش حشرات اعجاب انگیز شامل سنجاقک، زنبورها، سوسک‌ها و ملخ‌ها هم وجود دارند. در کنارش می‌توانید بادکنک ماهی، کوسه و سفره ماهی‌ها را هم تماشا کنید و از همه این‍ها لذت ببرید.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

آکواریوم

بخش مربوط به آکواریوم هم طرفداران خودش را دارد. آکواریوم‌های مارپیچ در موزه هفت چنار به شدت معروف است که ماهی‌های مختلف آب شیرین در آن نگهداری می‌شوند. ماهیانی از جمله گوشتخوار، ماهی فلس‌دار، زنده‌زا، اسکار، پیرانا، گربه ماهی، پنگوسی و سمندر آب شیرین جزو معروف‌ترین انواع ماهی‌های آکواریوم‌های هفت چنار هستند.

پستانداران

بخش دیگری در موزه هفت چنار به پستانداران تعلق می‌گیرد؛ پستانداران وحشیِ علف‌خوار و گوشتخوار که هر کدام به صورت مجزا طراحی و نگهداری شده‌اند. گورخر ایرانی، بوفالو، آهو، یوزپلنگ آسیایی، شیر، خرس قهوه‌ای و قوچ‌های مختلف جزو حیوانات پستاندار معروفی هستند که در این موزه نگهداری می‌شوند.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

خزندگان

در بخش مربوط به خزندگان در موزه هفت چنار حیواناتی از جمله لاک پشت، سوسمار و مار وجود دارند که از آنها نگهداری می‌شود.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

حیات طبیعی

بخش دیگری در موزه هفت چنار وجود دارد که به آن حیات طبیعی می‌گویند. حیات طبیعی پرندگان زنده مانند قو، اردک، فلامینگو، غاز، طوطی، طاووس، قرقاول و کبک دارد که در کنار همه آنها یک میمون رزوس هم نگهداری می‌شود.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

آثار طبیعی و زمین شناسی

بخش دیگری در موزه هفت چنار است که مربوط به زمین شناسی است. خیلی از دانش‌آموزان برای درس زمین شناسی به این موزه آورده می‌شوند. انواع سنگ‌ها و کانی‌های مختلف، سنگ‌های دگرگونی، رسوبی و آذرین در آنجا به نمایش گذاشته شده‌اند. فرمول‌های شیمیایی هر کدام متفاوت است و جالب‌تر اینکه در این بخش مجموعه‌ای مربوط به فسیل بی‌مهرگان نیز است که به دوران بسیار دوری تعلق دارند.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

پرندگان

بخش دیگری از موزه هفت چنار مربوط به پرندگان است که معمولاً در دو نوع تاکسیدرمی و زنده می‌توانید آنها را مشاهده کنید. پرندگان شکاری، گنجشک سانان، قو، فلامینگو، غاز، طاووس، کبک، قرقاول، مرغابی، کلاغ، انواع طوطی‌ها، مرغ عشق و عروس هلندی در این موزه نگهداری می‌شوند‌‌. یک برکه مصنوعی هم در این موزه طراحی کرده‌اند که مخصوص پرندگان دریایی و آبزی است.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

کارگاه تاکسیدرمی

مجموعه دیگری تحت عنوان کارگاه تاکسیدرمی در موزه هفت چنار طراحی شده است. به این صورت که بدن حیوانات را از داخل خالی می‌کنند و بخش‌های آسیب دیده پوست را طی پروسه‌هایی بازسازی می‌کنند و تندیسی از آنها را می‌سازند و انگار که با بدن جانور زنده مواجه هستید که کاملاً طبیعی است اما در اصل زنده نیست. این جزو جذاب‌ترین بخش‌های موزه هفت چنار است.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

تاریخچه موزه هفت چنار

چیزی که مهمتر از هر موضوع دیگری در مورد این موزه است، تاریخچه آن است. در زمان قاجار روستای هفت چنار و بریانک جزو روستاهای خیلی مهم در مناطق غرب تهران به حساب می‌آمدند. در آن زمان بخش مهمی از تهران قدیم را تشکیل می‌دادند و زمین‌های زراعی بسیار وسیعی از جمله زراعت جو، گندم و سیفی جات در آنجا پرورش داده می‌شد.

کشاورزانی که در آنجا فعالیت می‌کردند، در تمام طول روز و شب‌ها مشغول به کار بودند و سعی می‌کردند که از این زمین‌ها حفاظت کنند تا از دزدی و غارت به طور کامل در امنیت باشند. خیلی از افرادی که به عنوان گردشگران خارجی در آنجا بودند، فقط به بهانه بازدید از این مزارع به این مناطق می‌آمدند. سرسبزی و درختان حجیمی که در آن منطقه بود، از همان زمان معروف شده بود.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

در همان دوره‌ها تصمیم گرفتند که موزه‌ای را در هفت چنار بنا کنند. این بنا در سال ۱۳۱۰ شمسی ساخته شده است؛ سالی که مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول است. در آن زمان کاربری این موزه مربوط به کارخانه برق می‌شد اما کمی بعد آن را به کارخانه جوراب بافی تبدیل کردند.

بنای موزه هفت چنار از همان زمان تا به الان ۷۰۰ متر مربع است؛ یعنی هیچ تغییر و تحول یا تصرفی در آن ایجاد نشده است. زیربنای آن هم ۷۶۰۰ متر است و زمانی که شما وارد فضا و ساختمان موزه هفت چنار می‌شوید، یک دودکش بسیار بزرگ را می‌بینید که خیلی از عکاسان آن را یک سوژه ناب برای عکاسی می‌دانند. از دیوارهای موزه می‌توانید متوجه ظرافت ساخت آن شوید که جذابیت را چند برابر کرده است.

موزه هفت چنار تهران
موزه هفت چنار تهران

شماره تلفن موزه هفت چنار

برای بازدید از این موزه می‌توانید در ساعات کاری که برایتان در بالا توضیح داده شد، اقدام کنید. اما به هر حال ممکن است در تعطیلات نوروزی یا در روزهای خاص ساعات کار آن تغییر کنند. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم، حتماً با کارکنان موزه تماس بگیرید و ساعت دقیق را جویا شوید. شماره تلفن این موزه 96019786 و 55738745 است.

آدرس موزه هفت چنار

این موزه در یکی از مناطق قدیمی تهران واقع شده است. آب و هوای خوبی دارد و برای اینکه بتوانید نشانی آن را سریع‌تر پیدا کنید، از آدرس زیر به این موزه بروید:

میدان بریانک، خیابان شهید دعوتی، موزه حیات وحش و آثار طبیعی هفت چنار

جمع‌بندی

بازدید از موزه هفت چنار می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌هایتان به عنوان مناطق دیدنی تهران باشد. موزه هفت چنار یک موزه حیات وحش است که به صورت تخصصی روی آن کار کرده‌اند و حیوانات را در آنجا نگهداری می‌کنند. حیواناتی که فقط پیکره پوست و تمثیلی از آنها باقی مانده است اما آنقدر طبیعی هستند که انگار از نزدیک با یک حیوان زنده روبرو هستید.

ما در این بخش از مجله به گردی به طور کامل راجع به امکانات این موزه، بخش‌های مختلف مربوط به حیوانات، آدرس و ساعات کاری این موزه توضیحاتی را در اختیارتان قرار دادیم تا اگر قصد بازدید دارید، با آگاهی بیشتری به سراغ آن بروید.

برخی از سوالات متداول

در این بخش به تعدادی از سوالات متداول در مورد موزه هفت چنار پاسخ داده شده است.

چه حیواناتی در این موزه نگهداری می‌شوند؟

حیوانات مختلف به صورت زنده و غیر زنده شامل خزندگان، پرندگان، پستانداران و آبزیان در این موزه نگهداری می‌شوند.

قدمت بنای این موزه به چند سال قبل برمی‌گردد؟

بنای این موزه در سال ۱۳۱۰ ساخته شده است.

موزه هفت چنار در کدام بخش تهران واقع شده است؟

این موزه در روستای بریانک که این روزها به یکی از محله‌های تهران تبدیل شده؛ واقع شده است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان تهران

باغ فردوس

باغ فردوس یکی از مکان‌های تاریخی و از جاهای دیدنی تهران است که به دوران قاجار تعلق دارد. این باغ در خوش آب و هوا ترین قسمت شمال تهران قرار گرفته و سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید جذب می‌کند

دربند تهران

دربند تهران یکی از مکان‌های تفریحی-گردشگری و از جاهای دیدنی تهران است که به خوش آب و هوا بودن معروف است. این مکان از همان ابتدا یکی از گزینه‌های تفریحی و گردشگری برای شاهان و اشراف زادگان بوده است. دربند رستوران‌‌ها و ترشی فروشی‌های زیادی دارد که اگر قصد شکم گردی هم داشته باشید باز هم کاری می‌کند تا انتخاب اولتان باشد.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از بنا‌های تاریخی گردشگری و از جاهای دیدنی تهران است. این بنا جزئی از سه کاخ تاریخی مشهور تهران است که آثار ارزشمند تاریخی را در خود جای داده است. این بنا تاریخ پراهمیتی را در خود جای داده و نشان دهنده فرهنگ و نمای ایرانی است.

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم یکی از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی تهران در تابستان است که به دوران قاجار تعلق دارد. این خانه به دلیل معماری زیبایی که دارد جزو ارزشمندترین خانه‌های تاریخی و تقریبا گران ترین خانه موجود در ایران است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search