پارک ملی کلاه قاضی اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان پارک ملی کلاه قاضی اصفهان است. کشور ایران با زیست بوم ها و اقلیم های مختلف و پوشش های گیاهی خاص در مناطق کوهستانی و دشت ها، برای زندگی گونه های مختلف جانوران و رویش گیاهان متفاوت شرایط مناسبی فراهم کرده است. طبیعت گردان و علاقه مندان زیادی برای کشف جاذبه های محیط زیست قدم در راه ماجراجویی و سفر به کوه و دشت می زنند. یکی از جاذبه های محبوب این افراد، پارک ملی کلاه قاضی استان اصفهان است. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های این پارک ملی همراه ما باشید.

پارک ملی کلاه قاضی اصفهان کجاست؟

در جاده ی اصفهان به شیراز پس از عبور از دروازه شیراز اصفهان و حرکت به سمت شهرضا یا مبارکه، قبل از پلیس راه پارک ملی کلاه قاضی را مشاهده خواهید کرد که از رشته کوه های ماهدشت می باشد. امروز این مکان در نزدیکی شهر جدید بهارستان قرار دارد.

تاریخچه پارک ملی کلاه قاضی

این کوه ها که امروز با نام کلاه قاضی آن را می شناسیم به علت دارا بودن شرایط مناسب برای زیستِ گونه های مختلف و نادر از حیوانات، از گذشته های دور محلی محبوب برای شکارچیان و به خصوص شاهان و درباریان بوده است. در کتاب های تاریخی و سفرنامه ها و خاطرات کهنِ نوشته شده، نام این محل به عنوان شکارگاه شاهانی چون شاه عباس و شاهان دوره ی قاجار آمده است. معمولا شرایط آب و هوایی در برخی مناطق واقع در ارتفاعات و تپه ها به شکلی برای رویش و رشد گونه های کمیاب گیاهی و جانوری مناسب است، کوه های کلاه قاضی هم از همین ارتفاعات مهم هستند که به پناهگاهی برای حیات وحش تبدیل شده اند.

در این پارک ملی که بیش از 47000 هکتار وسعت دارد گیاهانی نظیر گَوَن، انجیر و بادام کوهی، عناب و گیاهان دارویی چون خاکشیر، ریواس و گل گاوزبان در این منطقه یافت می شوند. گونه های جانوری هم به دو دسته ی جانوران مهاجر و جانوران مقیم این ناحیه تقسیم می شوند که می توان پرندگانی مثل کبک، کلاغ، عقاب، زاغ و چکاوک و غیره را نام برد. حیات وحش این ناحیه همچنین شامل  مارها افعی و مارهای جعفری، کل و بز، قوچ و میش، آهو، گرگ، خرگوش، پلنگ، یوز، شغال و گربه ی وحشی نیز می شود. این گونه های مهم و متنوع که در این پناهگاه زندگی می کنند به علت خطر انقراض یا شکار تحت حفاظت شدید قرار گرفته اند و قسمتی از این رشته کوه به عنوان محیط حفاظت شده و شکار ممنوع تحت نظارت اداره ی محیط بانی ست.

وجه تسمیه

این بخش از رشته کوه های ماهدشت که از استان اصفهان می گذرد به دلیل شباهتش از دور به کلاهِ قاضی ها در گذشته، با نام کوه کلاه قاضی نامگذاری شده.

کوهنوردان و افراد علاقه مند به طبیعت گردی و صخره نوردی به شکل گروهی یا انفرادی عموما در روزهای تعطیل در این منطقه دیده می شوند. همچنین محققان و پژوهشگران برای بررسی و کسب اطلاعات در زمینه ی پوشش های گیاهی و جانوری به این پارک مراجعه می کنند.

بهترین زمان سفر

برای بازدید یا کوهنوردی در ارتفاعات کلاه قاضی بهتر است فصل بهار را انتخاب کنید تا از گرمای طاقت فرسای تابستان و سرمای سوزناک منطقه ی کوهستانی در نیمه ی دوم سال در امان باشید.اصفهان را میتوان مرکز گردشگری ایران دانست که یکی از این مکانها پل بزرگمهر می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

کویر مصر اصفهان

کویر مصر یکی از جاهای دیدنی اصفهان و یکی از جاذبه های تاریخی این شهر به حساب می اید.که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و سالانه گردشگران زیادی از نفاط مختلف کشور برای دیدین این کویر سفر می کنند. کویر گردی در رمل های شنی کویر مصر، تفریحات متنوع، سکوت و ارامش و چشم اندازهای بی نظیر ان مواردی هستند که شما را مدیون این جاذبه گردشگری می کند.

مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ از جاهای دیدنی اصفهان هست که میتوان اشاره کرد.در ایران از گذشته تا کنون مسائل دینی و فرهنگی اهمیت ویژه ای داشته و برای تربیت افراد مجرب در این زمینه ها تلاش های بسیاری می شده. شاهان صفوی هم ارادت خاصی به اسلام و شیعه داشتند و در زمان سلطنت شان مدارس دینی بسیاری ساختند که بسیاری از آن ها هنوز باقی هستند و از آن ها استفاده می شود.

باغ پرندگان اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان بسیار است که باغ پرندگان اصفهان یکی از آنهاست.در برخی از شهرهای ایران هرچه بیشتر بگردید جاذبه های دیدنی ایران را بیشتری کشف می کنید که بازدید از آن ها برایتان لذت بخش خواهد بود. استان اصفهان یکی از همین شهرهایی ست که جاذبه های فراوان و دیدنی اش افراد زیادی را به آن جا می کشاند.

بازار قیصریه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان بازارهی آن است.اصفهان یکی از مقاصدی ست که برای سفر و گردشگری از همه نظر بسیار ایده آل است. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مناسب آن باعث می شود تمام فصل ها مخصوصا سه فصل اول سال برای سفر به آن دل انگیز باشد،
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها