پارک صفه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوانیم پارکهای فروان این استان اشاره کرد. سفر و ماجراجویی در ایران حتی برای خود ایرانیان بسیار جذاب است چرا که تاریخ غنی و کهن ایران در جای جای این کشور نشانه های بسیاری به جا گذاشته که برای افراد علاقه مند جذاب و ارزشمند هستند. اصفهان، از شهرهایی ست که سفر یا گردش در آن و بازدید از اماکن تاریخی و طبیعی اش زمان زیادی از گردشگران می گیرد اما ارزشش را دارد. یکی از جاذبه های تفریحی طبیعی در اصفهان پارک صفه است. اطلاعات مفیدی از این مکان را در زیر برای شما آورده ایم.

پارک صفه اصفهان کجاست ؟

در جنوب شهر اصفهان و در تقاطع بزرگراه آقارب پرست و بلواری به نام شهدای صفه، کوه صفه قرار دارد که پارک صفه روی دامنه ای از این رشته کوه ها که متعلق به کوه زاگرس هستند، واقع شده.

تاریخچه

این پارک به سبب موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در ارتفاع 2200 متری، در گذشته های بسیار دور به عنوان دیوار دفاعی و قلعه ی نظامی استفاده می شده که هنوز بقایای این ادعا در آن قابل مشاهده است. شیوه ی ساخت قلعه ی بالای کوه صفه به معماری ساسانیان شباهت دارد اما هنوز مورخان بر سر اینکه این بقایا مربوط به دوره ی ساسانیان است یا سلجوقیان اتفاق نظر ندارند. بعد ها در زمان معاصر کوهنوردان برای کوهنوردی و ورزش حرفه ای به صفه می آمدند و هنوز هم قسمت هایی از آن به آنان اختصاص دارد.

منبع:خبرگزاری فارس

پارک کوهستانی صفه از جاذبه های طبیعی اصفهان است که هر شب مردم شهر برای رهایی از دغدغه ها و ازدحام مرکز شهر به سوی خود می کشاند و تمام افراد خانواده از امکانات مناسبی که برای سنین افراد با مختلف در نظر گرفته شده مثل تله کابین، آلاچیق، قهوه خانه و رستوران، سالن بولینگ و آبشارهای مصنوعی و تمام امکاناتی که برای یک شب نشینی و استراحت در طبیعت به آن نیاز دارید.

از دیدنی های جالب پارک صفه چشمه هایی ست که در ارتفاعات آن می توان دید که معمولا اگر برای کوهنوردی و به قصد بالا رفتن از کوه صفه به آنجا بروید در مسیرْ آن ها را مشاهده می کنید، چشمه هایی مثل چشمه پاچنار در ارتفاع  1800 متری و چشمه خاچیک و چشمه گل زرد در نزدیکی آن که اطرافشان درختان سرسبز روییده و برای نفس تازه کردن کوهنوردان جای مناسبی ست. جالب است بدانید نام این چشمه ها در سفرنامه های کهن آمده است. دره یا گردنه ی معروفی در کوه صفه قرار گرفته که به دلیل وزش مداوم باد مخالف در آن، همیشه شدت باد در آن به قدری بالاست که به نام گردنه باد معروف شده.

همچنین غارهای متعددی در این کوه کشف شده که البته بازدید از آن ها نیاز به مهارت و راهنمایی افراد مجرب دارد زیرا تنگه ها و چاه هایی در آن هاست که ممکن است خطرآفرین باشند. در پارک صفه فضای نه چندان بزرگی را برای نگهداری از حیواناتی مانند روباه و خرگوش و پرندگان احداث کرده اند که دیدن آن برای مردم به خصوص کودکان جالب است. در پشت کوه سرسبز صفه پلی ساخته شده که پل رنگین کمانی نام دارد و از دیدنی هایی ست که افراد برای عکاسی از آن استقبال فراوان می کنند.

اگر در ایستگاه پایانی تله کابین صفه پیاده شوید، قلعه ای می بینید که علیرغم از بین رفتن قسمت های اصلی اش، هنوز دروازه ها و برج های نگهبانی آن قابل تشخیص است. این همان موقعیت استراتژیک صفه است که باعث شده از آن برای دفاع و مقاصد نظامی در قدیم بهره ببرند. این قلعه با نام قلعه دژ در بالاترین نقطه ی کوه صفه ساخته شده و اطراف آن پرتگاه هایی برای جلوگیری از دسترسی دشمن وجود دارد.

منبع:ایران نیبون

وجه تسمیه

سلسله کوه های زاگرس در بخشی از خود از جنوب اصفهان گذر می کنند که به آن بخش صفه گفته می شود. واژه ی صفه در لغت نامه به تخت یا صاف معنا می شود و اگر از کوه صفه بالا بروید در نهایت در بالاترین قسمت تخته سنگ ها صاف و یکپارچه می شوند و زمین زیر پای شما کاملا تخت می شود. از این رو نام “صفه” برای آن انتخاب شده.

بهترین زمان بازدید

فضای سرسبز کوهستانی پارک صفه اصفهان در شبهای بهار و تابستان هوای فرح بخش و پرآرامشی دارد و اگر در نیمه ی اول سال به خصوص شب ها، به آنجا می روید حتما جمعیت قابل توجهی را خواهید دید. اما شب های سرد پاییز و زمستان به رونق نیمه اول سال نیست اگرچه افرادی پراکنده برای نوشیدن چای گرم زغالی یا ذرت کباب شده در صفه توقف کوتاهی می کنند.از جاهای دیدنی دیگر اصفهان میتوان به باغ خزندگان اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

کویر مصر اصفهان

کویر مصر یکی از جاهای دیدنی اصفهان و یکی از جاذبه های تاریخی این شهر به حساب می اید.که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و سالانه گردشگران زیادی از نفاط مختلف کشور برای دیدین این کویر سفر می کنند. کویر گردی در رمل های شنی کویر مصر، تفریحات متنوع، سکوت و ارامش و چشم اندازهای بی نظیر ان مواردی هستند که شما را مدیون این جاذبه گردشگری می کند.

پل خواجو اصفهان

شهر زیبای اصفهان که تقریبا در مرکز نقشه ی ایران عزیز قرار گرفته، علاوه بر غذاهای معروف سنتی و سوغات پر آوازه اش، جاذبه های دیگری در خود دارد که شمار آن ها و تاریخی که با خود حمل می کنند سالانه گردشگران زیادی را به ایران می کشاند. برخی از جاهای دیدنی اصفهان با رودخانه ی زاینده رود که از مهمترین و بزرگترین رودخانه های مرکزی ایران است

چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان بسیار فراوان است .شهر اصفهان در گذشته از مجموعه باغ هایی به هم پیوسته تشکیل می شد که محورهایی متقاطع این باغ ها را از هم مجزا می کرد. این باغ ها اگر چه شکوه و وسعت گذشته را ندارند و دیگر خبری از درختان پربار میوه و عمارت های سلطنتی در میان آن ها نیست

خانه قزوینی ها

صفهان جاهای دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها