Search

عمارت شاپوری

جاهای دیدنی شیراز+عمارت شاپوری

جاهای دیدنی شیراز بسیار است.به گفته کسانی که تا کنون مسافر شهر راز ایران شده­اند، در شیراز همیشه زمان کم است و مکان­های دیدنی بسیار. در میان مکان­های تاریخی شهر شیراز، عمارت شاپوری یکی از جاهایی است که نباید آن را از دست بدهید.

عمارت شاپوری، یکی از زیباترین و باشکوه­ترین بناهای شیراز است که در نگاه اول شما را مات و مبهوت می­کند. بخصوص برای کسانی که سبک معماری آزاد و نوین علاقه دارند، بسیار دیدنی و جذاب خواهد بود.

جاهای دیدنی شیراز+عمارت شاپوری
منبع:گوگل مپ

عمارت شاپوری با یک قرن قدمت

عمارت شاپوری نسبت به سایر بناهای تاریخی شیراز مانند باغ ارم، حافظیه، مجموعه وکیل و بسیاری دیگر از مکان­های تاریخی شیراز، قدمت زیادی ندارد.

این عمارت در اوایل دوران پهلوی در سال­های 1310 تا 1315 هجری توسط استاد ابوالقاسم مهندسی، معمار معروف و چیره ­دست شیرازی ساخته شد. عمارت شاپوری متعلق به عبدالصاحب شاپوری تاجر بزرگ و نامدار کازرونی است و به دستور وی ساخته شده است.

پس از خانواده شاپوری، این عمارت توسط میراث فرهنگی خریداری شد. از آن زمان تا کنون از این مکان به عنوان یک مکان فرهنگی گردشگری در شیراز استفاده می­شود.

جاهای دیدنی شیراز+عمارت شاپوری
منبع:گوگل مپ

گشتی در عمارت

از در عمارت که وارد می­شوید، شکوه و زیبایی خیره‌کننده عمارت شما را مات و مبهوت می­کند. کمی که به خود می­آیید چشمتان به درختان استوار و گل­های رنگارنگ و حوض پنج پر که می­افتد، آنچه در توصیف بهشت خوانده و شنیده­اید، در ذهنتان تداعی می­شود.

در بهار عطر بهار نارنج هوش از سرتان می­برد. شاید برای هضم این میزان از زیبایی و شکوه چند بار پلک بزنید و هر بار منظره جذاب­تری را پیش چشمانتان ببینید.

گچ­بری­ها و کاشی­کاری­های جلو و سر در عمارت شاپوری به سبک هخامنشی طراحی و ساخته شده­اند. نگاه کردن به هر کدامشان شما را یاد تخت­ جمشید و تاریخ پرافتخار این سرزمین می­اندازد.

بی­اغراق ستون­های قرار گرفته در جلوی عمارت، شکوه و زیبایی آن را چندین برابر کرده است و چنان صلابتی به ساختمان بخشیده­است که گویی هیچ نیرویی نمی­تواند آن را از جا بِکَنَد.

معماری داخلی ساختمان نیز بسیار هنرمندانه و چشم­نواز طراحی شده است. سبک معماری شاپوری تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و اروپایی است. در طراحی آن از چندین نوآوری خاص و جالب غربی استفاده شده است که به زیبایی عمارت افزوده است.

جاهای دیدنی شیراز+عمارت شاپوری
منبع:گوگل مپ

در عمارت شاپوری از خودتان پذیرایی کنید

در محوطه و ساختمان عمارت شاپوری رستوران و کافی­شاپ وجود دارد. اگر زمان کافی داشته باشید می­توانید به آن­ها سری بزنید و خودتان را به یک فنجان چای بهار نارنج یا کلم­پلو خوشمزه شیرازی با چشم­اندازی بی­نظیر دعوت کنید.

مسیرهای دسترسی به عمارت شاپوری

اگر با اتومیبل شخصی قصد بازدید از عمارت را دارید، عمارت در خیابان کریم‌خان زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی قرار دارد.

اگر وسایل حمل­ونقل شهری قصد بازدید از عمارت را دارید، می­توانید از اتوبوس­های خط پایانه ولی­عصر-پایانه نمازی استفاده کنید و در ایستگاه چهار راه زند از اتوبوس پیاده شوید و تا خیابان انوری اندکی پیاده­روی کنید تا به عمارت شاپوری برسید.

نزدیک­ترین ایستگاه مترو به عمارت نیز ایستگاه زندیه است.

ساعات بازدید از عمارت شاپوری

به وجود کافی­شاپ، رستوران و گاها نمایشگاه­های فرهنگی هنری مختلف، شما می­توانید از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب، از عمارت دیدن کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

مسجد وکیل شیراز

یکی از مهم­ترین و زیباترین مکان­های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز، که عموماً مورد استقبال اکثر گردشگران و مسافران قرار می­گیرد، مجموعه وکیل است. این مجموعه که شامل بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل است در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.

خانه زینت الملوک شیراز

از جاهای دیدنی شیراز میتوان به آثار تاریخی فراوانی که دراین شهر هست برای بازدید رفت.سفر به شیراز، شهر بهار نارنج­ها، حتماً سفری فوق­العاده و خاطره‌انگیز خواهد بود. سفری که تا مدت­ها با دیدن عکس­ها و مرور خاطراتش، لبخند عمیقی بر چهره شما نقش خواهد بست. این سفر برگی در دفتر خاطرات شما می­نگارد که با دیگر سفرهایتان بسیار متفاوت خواهد بود.

حافظیه آرامگاه حافظ

یکی ازجاهای دیدنی شیرازکه خیلی هم پر بازدید هست حافظیه شیراز است. همه مردم در ایران و شاید جهان، شیراز را به ادب و فرهنگ می­شناسند. ادب و فرهنگی که ریشه تاریخی­اش به قرن هفتم هجری و دوران زندگی شیخ اجل، سعدی شیرازی، می­رسد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search