Search

آبشار رمقان شیراز(کوهمره سرخی)+آدرس+عکس+امکانات

آبشار رمقان شیراز

آبشار رمقان یا کوهمره سرخی، یکی از آبشارهای زیبای استان فارس واقع در شهرستان شیراز می‌باشد. این آبشار بخشی از آبشارهای ایران است و به روستای رمقان تعلق دارد که در فاصله ۷۶ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. در این مقاله از سایت گردشگری به گردی ، تلاش می‌شود تا آبشار کوهمره سرخی به بهترین شکل ممکن معرفی شود و اطلاعات جامعی در خصوص اکوسیستم منحصر به فرد این منطقه ارائه گردد.

همچنین، نحوه دسترسی به این آبشار و آدرس آن نیز در انتهای مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آبشار کوهمره سرخی یکی از جاهای دیدنی شیراز است که با نام آبشار رمقان نیز شناخته می‌شود، با وجود درختان بلند و بلوط‌های بیدار کننده‌اش، به عنوان یک تحفه‌ی طبیعی بسیار دیدنی در نظر گرفته می‌شود.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

بررسی عمیق تر آبشار کوهمره سرخی نشان می‌دهد که این آبشار دارای جنبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی است که از هرکدام باید به‌طور مناسب بهره‌برداری شود. تعادل بین محیط زیست و تجربه‌ی سفر افراد، هدف اصلی از نگهداری و حفظ این آبشار است. لذا، برای دستیابی به این هدف، لازم است که اطلاعات دقیقی در خصوص اکوسیستم این منطقه بررسی شود و اقدامات تحقیقاتی و مدیریتی درنظر گرفته شود تا منابع طبیعی و زیستگاه حیات وحش این منطقه در برابر تخریب و نابودی محافظت شود.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

باید تاکید کرد که آبشار کوهمره سرخی یکی از جاذبه‌های طبیعی شیراز است که برخورداری از چشمه‌های آبی فراوان و پراکنده، سبب شده تا این منطقه برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت، به یک مقصد پرطرفدار تبدیل شود. زیبایی و آرامشی که در اطراف آبشار حاکم است، به همراه اینکه از نظر طبیعی و بالندگی قوی است، آن را به یک گوشه‌ی آرام و دلنشین برای آدم‌ها تبدیل کرده است.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

در راستای جامعه‌سازی و تعامل با طبیعت، مهم است که حفاظت و مراقبت از این آبشار به یک رسالت بزرگ تبدیل شود. اقداماتی مانند استفاده پایدار از منابع آبی فراوان، حفظ و نگهداری از درختان و گیاهان موجود، توسعه زیرساخت‌ها و راه‌های دسترسی، و ایجاد فضاهای عمومی مناسب جهت تفریح و استفاده افراد از طبیعت اطراف آبشار از جمله اقدامات مهم و ضروری است که برای زنده نگهداشتی و توسعه این منطقه باید انجام شود.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

با توجه به وضعیت آبشار کوهمره سرخی در مناطق مرتفع و عابران سنگرهای متعدد، نیاز است تا اقداماتی برای تنظیم و کنترل جمعیت گردشگران و توریست‌ها انجام شود تا بهره‌برداران بهتری برای این مکان فراهم شود و همچنین، محلی امن و مثمرثمر برای حرفه‌های مرتبط با خدمات گردشگری فراهم آید.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم، تنوع چشمه‌های آبی و تاثیر مثبتی که بر عملکرد بخش‌های مهم اقتصادی و فرهنگی منطقه داشته است. این آبشار، بستری مناسب را برای توسعه و ترویج فعالیت‌های کشاورزی، ایجاد مراکز تجاری و گردشگری، و تکامل صنعت گردشگری فراهم کرده است که برای توسعه مطلوب و پایدار منطقه، این امکانات را می‌توان به عنوان مجموعه ای از فرصت‌های بسیار مهم در نظر گرفت.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

در نتیجه، آبشار کوهمره سرخی از جاذبه‌های مهم و طبیعی شیراز است که برخورداری از چشمه‌های آبی و تنوع گیاهان و حیات وحش، آن را به یک منطقه‌ای خاص و بی‌نظیر تبدیل کرده است. این آبشار، به عنوان یک مقصد طبیعت گردی و تفریحی، با استفاده پایدار از منابع طبیعی، حفاظت و مراقبت شود تا بتواند به فرآیند توسعه و رشد مستدام کشور و منطقه کمک کند.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

ارتفاع آبشار کوهمره سرخی

آبشار کوهمره سرخی از دل زمین به جریان در می‌آید و در شالیزارهای زیبا و انبوه وارد می‌شود. این رودخانه عملیاتی از آبشار است و از میان زمین‌های روستا عبور می‌کند. در ادامه مسیر خود، این رود به سمت پایین جریان پیدا می‌کند و از کوهستان پایین می‌روید. آبشار کوهمره سرخی دارای ارتفاع بیش از ۶۰ متر است و در میان جنگل‌های قدیمی بلوط زیبا قرار دارد. منظره‌ای که این ترکیب بوجود می‌آورد، بسیار دیدنی و زیباست. در حقیقت، جریان اب به طور طبیعی و شیرین به رودخانه وارد می‌شود و چشم‌نوازی فوق‌العاده ایجاد می‌کند.

آبشار رمقان شیراز

بهترین زمان سفر به آبشار رمقان(کوهمره سرخی)

یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به آبشار رمقان استان فارس، فصل بهار است. به ویژه در ماه اردیبهشت، کوهمره سرخی به تماشای جام جم طبیعت می‌بازد و زیبایی های بی‌نظیری را ارائه می‌دهد. منطقه رمقان با طبیعت سرسبز و دیدنی‌های فراوان، یک مقصد دلپذیر برای گردشگران است. مسیر سفر از آبشار‌های پرآب رمقان شروع شده و به رودخانه قره‌آغاج و پل مشهور آن متصل می‌شود.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

در منطقه رمقان آب و هوایی مطلوب و دلچسب برای گردشگران فراهم می‌شود. دمای ملایمی طول روز و سردی مطلق شبانه را در ارتباط قرار می‌دهد و این باعث می‌شود که سفری به این منطقه به یاد ماندنی و لذت بخش باشد. در فصل بهار، در روزهای آفتابی، می‌توانید از طبیعت خیره‌کننده رمقان لذت ببرید و در شب‌های بارانی به آرامش بی‌نظیر و عمیقی دست پیدا کنید.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

جاذبه های گردشگری آبشار رمقان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری منطقه رمقان، جنگل بلوط است. این جنگل یکی از بزرگترین جنگل‌های موجود در استان فارس است و با زیبایی و بی‌نظمی شاخه‌های بلوط‌ها، خیره‌کننده است. در فصل بهار، این جنگل به یک مهمان بی‌دست‌وپا برای پرندگان متنوع تبدیل می‌شود و صدا و خوان ایشان ملودی زندگی در خطوط شاخه‌ها را ترویج می‌کند. همچنین جنگل بلوط فضایی مناسبی برای پیاده‌روی و تماشای طبیعت است که شما را به دنیای اکتشاف و کشف می‌برد.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

ادرس ابشار رمقان شیراز(کوهمره سرخی)

محل قرار گیری آبشار رمقان که به نام کوهمره سرخی نیز شناخته می‌شود، از مسیر اول از طریق ورود به روستای رمقان قابل دسترسی است. برای رسیدن به این آبشار، در ابتدای روستا، در سمت راست جاده خاکی قرار دارد. تا حدود ۵۰۰ متر در مقابل امام زاده، در جاده خاکی به حرکت بگیرید. پس از پایان جاده خاکی، خودروی خود را پارک کنید و به سوی باغ‌های انار حرکت کنید. با پیاده‌روی حدود ۱۵ دقیقه، به آبشار خواهید رسید.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

همچنین، می‌توانید از مسیر دوم نیز برای رسیدن به این آبشار استفاده کنید. در فاصله یک کیلومتر قبل از ورود به روستای رمقان، سمت راست جاده یک جاده فرعی وجود دارد که به سمت روستای سبوک می‌رود. پس از عبور از پل فلزی، در اولین جاده خاکی سمت چپ بروید و پس از پارک خودرو، در آماده‌سازی برای پیاده‌روی بلندمدت ۴۰ دقیقه تا آبشار ادامه دهید. اگر روی مسیر رودخانه حرکت کنید، به آبشار خواهید رسید.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

در این محل قرار گیری طبیعی و زیبا، جاذبه‌های متنوعی برای تماشا و استراحت وجود دارد. این آبشار از طریق مسیرهایی قابل دسترسی است که جنگل‌ها، باغات و مناظر طبیعی فوق‌العاده اطراف آن را به یک مکان تفریحی ایده‌آل تبدیل کرده است. با حضور در این محل، شما می‌توانید از طبیعت بکر و آرامش فراوانش لذت ببرید.

آبشار رمقان شیراز
آبشار رمقان شیراز

سوالات متداول

 1. آدرس آبشار کوهمره سرخی چیست؟
  • آدرس دقیق آبشار کوهمره سرخی در مقاله ذکر نشده است. اما برای دسترسی به این آبشار، مسیر ابتدایی از طریق ورود به روستای رمقان و پیشرفت در جاده خاکی توصیه شده است.
 2. چه نام‌های دیگری برای آبشار کوهمره سرخی وجود دارد؟
  • آبشار کوهمره سرخی با نام آبشار رمقان نیز شناخته می‌شود.
 3. چرا آبشار کوهمره سرخی به عنوان یک جاذبه طبیعی مهم در نظر گرفته می‌شود؟
  • این آبشار به دلیل زیبایی مناظر طبیعی، وجود چشمه‌های آبی فراوان، و تنوع گیاهان و حیات وحش، به عنوان یک تحفه‌ی طبیعی مهم و دیدنی در نظر گرفته می‌شود.
 4. چه اطلاعاتی در مقاله درباره اکوسیستم منحصر به فرد آبشار کوهمره سرخی آمده است؟
  • مقاله به بررسی عمیق‌تر آبشار کوهمره سرخی پرداخته و اظهار کرده که این آبشار دارای جنبه‌های فرهنگی، تاریخی، و طبیعی است که نیاز به حفظ و بهره‌برداری مناسب دارد.
 5. چه فصلی برای بازدید از آبشار کوهمره سرخی توصیه می‌شود؟
  • بهترین زمان برای بازدید از آبشار کوهمره سرخی، فصل بهار است، به ویژه در ماه اردیبهشت که مناظر طبیعی به بهترین شکل ممکن خود را نشان می‌دهد.
 6. آیا مقاله به نکاتی در مورد حفاظت از محیط زیست و طبیعت آبشار اشاره کرده است؟
  • بله، مقاله به ضرورت حفظ و مراقبت از اکوسیستم آبشار کوهمره سرخی برای تعادل محیط زیست و تجربه بهتر گردشگران اشاره دارد.
 7. مسیر دسترسی به آبشار کوهمره سرخی چگونه است؟
  • برای دسترسی به آبشار، ابتدا وارد روستای رمقان شوید و سپس در جاده خاکی در سمت راست حرکت کنید. پس از حدود ۵۰۰ متر، به سمت باغ‌های انار بروید و با پیاده‌روی حدود ۱۵ دقیقه به آبشار برسید.
 8. آیا در مقاله به اقدامات مدیریتی برای مراقبت از آبشار اشاره شده است؟
  • بله، مقاله به ضرورت اقدامات تحقیقاتی و مدیریتی جهت حفاظت از منابع طبیعی و زیستگاه حیات وحش این منطقه اشاره کرده است.
 9. نقش جنگل بلوط در منطقه چیست؟
  • جنگل بلوط یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه رمقان است و با زیبایی و بی‌نظمی شاخه‌های بلوط‌ها، فضایی خیره‌کننده برای پیاده‌روی و تماشای طبیعت ارائه می‌دهد. این جنگل در فصل بهار به یک مهمان بی‌دست‌وپا برای پرندگان تبدیل می‌شود و فضایی مناسب برای تفریح و کاشت و کار فراهم می‌کند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

آرامگاه سعدی

جاهای دیدنی شیراز فراوان است.همواره از شیراز به عنوان مهد ادب و فرهنگ ایران زمین نام برده می­شود و حقیقتاً نیز لایق این توصیف است. این شهر دو تن از بزرگ­ترین شاعران تاریخ ایران و حتی جهان را در خود پرورانده است.

مسجد وکیل شیراز

یکی از مهم­ترین و زیباترین مکان­های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز، که عموماً مورد استقبال اکثر گردشگران و مسافران قرار می­گیرد، مجموعه وکیل است. این مجموعه که شامل بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل است در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

مسجد نصیرالملک

اگر قصد سفر به جاهای دیدنی شیراز را دارید، به شما توصیه می­کنیم تا یک لیست از مکان­های تاریخی، تفریحی و فرهنگی شیراز تهیه کنید و برنامه سفر خود را طبق این لیست بچینید. تا بتوانید به تمام این مکان­های دیدنی و خاطره‌انگیز سری بزنید.

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search