Search

خانه زینت الملوک شیراز

خانه زینت الملوک

خانه زینت الملوک از جاهای دیدنی شیراز است که البته میتوان به آثار تاریخی فراوانی که دراین شهر هست برای بازدید رفت.سفر به شیراز، شهر بهار نارنج­ها، حتماً سفری فوق­العاده و خاطره‌انگیز خواهد بود. سفری که تا مدت­ها با دیدن عکس­ها و مرور خاطراتش، لبخند عمیقی بر چهره شما نقش خواهد بست. این سفر برگی در دفتر خاطرات شما می­نگارد که با دیگر سفرهایتان بسیار متفاوت خواهد بود.در این سفر مجازی از سایت گردشگری به گردی همراه ما باشید.

هدف از نگارش این مقاله، معرفی خانه زینت الملک، به عنوان یکی از آثار تاریخی و بناهای بسیار زیبای شیراز است. خانه­ای که تاروپودش با تاریخ معاصر شیراز گره خورده است و خود برگی از تاریخ شیراز محسوب می­شود.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

صاحبِ خانه زینت الملوک چه کسی است؟

جاهای دیدنی شیراز خانه زینت الملک شیراز میباشد.خانه زینت الملک، واقع در ضلع غربی نارنجستان قوام، متعلق به خانم زینت الملک قوامی، دختر حبیب الله خان قوام (قوام الملک چهارم) است. خانواده قوام از خانواده­های بزرگ و اصیل شیراز محسوب می­شوند که نسلشان به حاج ابراهیم‌خان کلانتر (اعتمادالدوله شیرازی) می­رسد که در دوره‌های مختلف به عنوان والی و کلانتر در شیراز و فارس حکومت می‌کرده‌اند.

خانم زینت الملک، زنی خیر بوده و در دهه‌های محرم مراسم عزاداری و سفره‌های خیریه در منزلش برپا بوده است. هم­چنین ایشان علاقه زیادی به مشاهیر شیراز داشته­اند، به همین دلیل موزه مشاهیر فارس در خانه ایشان قرار دارد و اهمیت خانه نیز از این جهت است.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

تاریخ ساخت خانه زینت الملک

خانه زینت الملک شیراز در سال 1290 هجری قمری، در دوران قاجار، ساخته شده است.

گشتی در خانه زینت الملک

خانه زینت الملک شیراز نیز مانند سایر بناهای تاریخی شیراز از معماری کم­نظیری برخوردار است. نقاشی­ها و طرح­های زیبای نقش بسته بر سقف چوبی برخی از بخش­های خانه، بسیار زیبا و چشم نواز است. طرح­هایی چون خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصر من ‌الله و فتح‌ قریب، که اصالت خانه را چندین برابر کرده است.

زیباترین و جالب­ترین بخش خانه، مربوط به تالار شاه­نشین خانه است که آیینه­کاری­ها و گچ­بری­های آن، بسیار ماهرانه و با ظرافت انجام شده­اند. به تالار شاه­نشین که پای می‌گذاری، در میان آیینه­کاری­های تالار گم می­شوی.

تکه­ای از روحت به ستایش این حد از چیره­دستی و مهارت معماران آن زمان می­نشیند، تکه­ای در نقاشی­ها و پیچ‌وخم طراح­های اسلیمی محو می­شود و تکه­ای به یک صده پیش از این سفر می­کند. آن زمان که در این خانه زندگی جاری بوده است، ده­ها خدمه، با لباس­های زیبای محلی و لهجه­های شیرینی شیرازیشان، در هر کدام از بخش­های این خانه در تکاپو بوده­اند.

و شاید پاسخ به این سؤال سخت باشد که دوست داشتی در آن دوران می­زیستی، یا همین دنیای ماشین و هوش مصنوعی و شبکه­ای اجتماعی را ترجیح می­دهی!

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

موزه مشاهیر استان فارس در خانه زینت الملک (موزه مادام توسو)

یکی از مهم­ترین بخش­های خانه زینت الملک در که در زیر زمین تالار شاه­نشین قرار دارد، موزه مشاهیر استان فارس یا موزه مادام توسو است. در این موزه، مجسمه تمام مشاهیر و افراد نامدار استان فارس، از جمله خانم زینت الملک وجود دارد و تاریخ چند صد ساله استان فارس را پیش چشمان شما ورق می­زند.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

زندگینامه زینت الملوک

زینت الملوک، دختر حبیب الله خان قوام و خواهر ابراهیم خان قوام، همسر فروغ الملک، یک شخصیت بارز در خاندان قوام الملوک بوده است. خاندان قوام الملوک، که از نسل حاج ابراهیم خان کلانتر شیرازی هستند، در دوره های مختلف تاریخ، به عنوان والی و کلانتری در شیراز و مناطق فارسی سرمشغول حکومت بوده اند.

زینت الملوک، با زیبایی و هوشیاری خود، توانست در خانواده خود و در جامعه به عنوان یک زن قدرتمند و تأثیرگذار شناخته شود. او با ویژگی هایی همچون تعهد، همدلی و شجاعت، توانسته است جایگاهی متمایز در ذهن مردم به دست آورد.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

زینت الملوک، با پشتکار و تلاش خود،مثالی سرشار از حماسه در حیطه هایی مانند هنر، فرهنگ و علوم بوده است. او در اخراج تربیت و انتقال علم نیز نقش موثری داشته است و نمونه ارزشمندی برای جوانان بوده است.

همچنین، زینت الملوک در حوزه خیریه نیز تأثیرات بسیاری بر جامعه داشته است. وی به گسترش فرهنگ سخاوت و انسان دوستی در جامعه علاقه مند بوده و ده ها بنای خیریه در سراسر شهر شیراز بنا کرده است. او بر اصلاح زندگی معلولان، محرومان و زنان در معرض خطر تاکید می کرد و در این راه دستاوردهای بزرگی بدست آورد.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

در برنامه های فرهنگی و هنری نیز، زینت الملوک نقش مهمی داشته و به حفظ و توسعه ادبیات و هنرهای فارسی اختصاص داده است. او به احیای رقص، موسیقی و نمایش های متنوع در سطح شهری و ملی روی آورده است و در شهر شیراز با برگزاری جشنواره های هنری، به رشد فرهنگ خلاقیت کمک کرده است.

همچنین، زینت الملوک در حوزه محیط زیست نیز نقش فعالی داشته است. او به حفظ منابع طبیعی و حمایت از پروژه های سبز پرداخته و بر شناخت مخاطرات تغییرات آب و هوا و شهری به مردم آگاهی داده است.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

بنابراین، زیرمجموعه های زندگی زینت الملوک نشان از هوش، استعداد، اخلاق بالا و تأثیرگذاری در جامعه تاکنون داشته است. او با عملکردهای خود، پیوندهای نزدیکی با مردم جامعه ایجاد کرده و در همه زمینه ها تأثیرگذار بوده است. به عنوان یک قدیس در حوزه های مختلف زندگی، زینت الملوک با استفاده از قدرت و منزلت خود به تعادل اجتماعی کمک کرده و از تحویل مسئولیت ها و نقش های خود پرستاری نموده است.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

به طور خلاصه، زینت الملوک، با جبران زیور و مروج خیریه، فرهنگ و هنر و حمایت از محیط زیست، به یک شخصیت بزرگ در جامعه تبدیل شده است. نمونه پیروزمندی و الگوی موفقیت در فارس در قرن 21 است. با توجه به تامین نیازهای مردم و توسعه جوانان، تاثیر او در فعالیت های نهاد ها و ایجاد تمدن جدید فارس بی نظیر است. زینت الملوک به طور خلاقانه و هوشمندانه به رونق و شکوه فرهنگی و اجتماعی شیراز کمک کرده است که همیشه در تاریخ به یاد می ماند.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

مسیرهای دسترسی به خانه زینت الملک

خانه زینت الملک شیراز در محله گودعربان قرار دارد و شما برای بازدید از آن باید خودتان را به خیابان معروف لطفعلی خان زند برسانید و به سمت جنوب خیابان حرکت کنید تا محله گودعربان برسید.

اگر قصد استفاده از قطار شهری را دارید، نزدیک­ترین ایستگاه مترو، ایستگاه ولی­عصر (عجل­الله) است.

خانه زینت الملوک
خانه زینت الملوک

ساعات بازدید

ساعات بازدید از خانه زینت الملک از ساعت 8-19 است.

سوالات متداول

 1. خانه زینت الملوک کجا واقع است؟
  • خانه زینت الملوک در محله گودعربان در شهر شیراز واقع شده است.
 2. چه تاریخی دارد؟
  • این خانه در دوره قاجار، در سال 1290 هجری قمری ساخته شده است.
 3. چه اهمیتی در تاریخ شیراز دارد؟
  • خانه زینت الملوک به عنوان یکی از آثار تاریخی شیراز شناخته می‌شود و جزء بناهای زیبای شهر محسوب می‌شود.
 4. چه کسانی در این خانه زندگی می‌کرده‌اند؟
  • این خانه متعلق به خانم زینت الملوک قوامی، دختر حبیب الله خان قوام، است.
 5. چه موارد فرهنگی و هنری در این خانه وجود دارد؟
  • تالار شاه‌نشین با نقاشی‌ها و طرح‌های زیبا، موزه مشاهیر استان فارس و موزه مادام توسو از جمله مهمترین موارد فرهنگی و هنری این خانه هستند.
 6. چگونه می‌توان به خانه زینت الملوک دسترسی پیدا کرد؟
  • برای دسترسی به خانه زینت الملوک، می‌توانید از خیابان معروف لطفعلی خان زند به سمت جنوب حرکت کنید.
 7. ساعات بازدید چگونه است؟
  • برای اطلاع از ساعات بازدید به منابع مربوطه یا وب‌سایت مربوطه مراجعه کنید.
 8. زندگینامه زینت الملوک چگونه بوده است؟
  • زینت الملوک، دختر حبیب الله خان قوام و همسر فروغ الملک، یک شخصیت بارز در خاندان قوام الملوک بوده و در زمینه‌های هنر، فرهنگ، خیریه و حفاظت از محیط زیست فعالیت داشته است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.

مسجد وکیل شیراز

یکی از مهم­ترین و زیباترین مکان­های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز، که عموماً مورد استقبال اکثر گردشگران و مسافران قرار می­گیرد، مجموعه وکیل است. این مجموعه که شامل بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل است در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

عمارت شاپوری

جاهای دیدنی شیراز بسیار است.به گفته کسانی که تا کنون مسافر شهر راز ایران شده­اند، در شیراز همیشه زمان کم است و مکان­های دیدنی بسیار. در میان مکان­های تاریخی شهر شیراز، عمارت شاپوری یکی از جاهایی است که نباید آن را از دست بدهید.

آرامگاه سعدی

جاهای دیدنی شیراز فراوان است.همواره از شیراز به عنوان مهد ادب و فرهنگ ایران زمین نام برده می­شود و حقیقتاً نیز لایق این توصیف است. این شهر دو تن از بزرگ­ترین شاعران تاریخ ایران و حتی جهان را در خود پرورانده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search