خانه ارشادی

خانه ارشادی اردبیل

یکی ازجاهای دیدنی اردبیل، خانه ارشادی است که در دوره قاجار ساخته شده و در یکی از محله‌های قدیمی اردبیل واقع شده است.این بنا در ابتدا به خانواده علوی تعلق داشت و توسط این خانواده ساخته شده بود. این خانه در زمان پهلوی دوم به آموزش و پرورش واگذار شد تا به مدرسه تبدیل شود.نامگذاری این خانه به این دلیل است که آخرین مالک خانه به خانواده ارشادی معروف بودند و تا سال 1377 در آن سکونت داشتند.

در کنار خانه ارشادی خانه تاریخی صادقی هم قرار دارد که دیدن این خانه خالی از لطف نیست.

خانه ارشادی اردبیل
سخانه ارشادی اردبیل

معماری خانه ارشادی

معماری این خانه مطابق با سبک زمان قاجار ساخته شده است و درون بنا و قسمت بیرونی از طراحی جذاب و چشم‌نوازی برخوردار است.

این خانه در گذشته محل سکونت ارباب بوده که بسیار هم بزرگ بوده است ولی برای مرمت و بازسازی آن در طی زمان برخی بخش‌ها تخریب و بازسازی شده است و آخرین مرمت‌های این خانه در سال 1387 انجام شده و تا به امروز ادامه داشته است ولی هنوز کامل نشده است.

در ساخت این خانه ملات ماسه، آهک وپی‌های سنگی برای پی ساختمان استفاده شده است و نمای بیرونی خانه از آجر تشکیل شده است.

دیوارهای داخلی خانه از خشت تشکیل شده‌اند و نمای آن را سنگی به‌نام سنگ بازالت سیاه تیشه‌ای که به‌شکل دستی تراش داده شده، تشکیل داده است.

از دیگر ویژگی‌های معماری سنتی این ساختمان می‌توان به طاق نماها، مقرنس کاری‌های گچی، در و پنجره چوبی و شیشه‌های رنگی اشاره کرد. همچنین در و پنجره‌های خانه با طرح‌های اسلیمی، سنتی مزین شده‌اند.

همچنین در قسمت سقف هم از طاق آجری استفاده شده است و به‌طورکلی می‌توان گفت این خانه ظاهری اشرافی با معماری زمان خود دارد.

در قسمت جلویی خانه یک حیاط قرار دارد که در آن باغچه ‌و درختان سرسبز مشاهده می‌شود.

کاربری امروز خانه ارشادی

در حال حاضر خانه ارشادی که در سال 1381 به ثبت آثار ملی رسیده است و به‌عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی، گردشگری استان اردبیل شناخته می‌شود به‌عنوان موزه فعالیت دارد.

افرادی که به بناهای تاریخی و بازدید از موزه علاقه دارند، با سفر به این خانه، می‌توانند از هر دوی این موارد لذت ببرند و موزه تاریخی را در یک ساختمان با معماری سنتی، مشاهده کنند.

مسیر دسترسی

خانه ارشادی اردبیل در قسمت بافت تاریخی اردبیل و یکی از محله‌های قدیمی اردبیل واقع شده است و با رفتن به خیابان کاشانی، کوچه اوچدکان، می‌توان به این خانه رسید.

حداکثر زمانی که برای بازدید از این خانه صرف می‌شود 1 الی 2 ساعت است. بهترین زمان برای سفر به خانه ارشادی در اواخر بهار و فصل تابستان است که آب و هوای اردبیل هم بسیار خوب و مطبوع است.سفر در زمستان شاید خیلی مناسب نباشد چون هوای اردبیل در فصل زمستان به‌شدت سرد است.

همچنین در بازدید از خانه ارشادی چون در بافت تاریخی اردبیل قرار دارید، می‌توانید از دیگر مکان‌های تاریخی که در این محله قرار دارد هم دیدن کنید. از جمله مکان‌های دیدنی محله اوچدکان، حمام تاریخی اوچدکان، خانه مبشری، خانه صادقی، خانه خادم باشی، خانه رضازاده، خانه شریعت و… هستند که هر کدام زیبایی و جاذبه منحصر به‌فرد خود را دارند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی صادقی یکی از جاهای دیدنی اردبیل است.اردبیل به‌عنوان یکی از شهرهای قدیمی و با قدمت طولانی در ایران شناخته می‌شود که آثار تاریخی و گردشگری زیادی هم دارد و همین جاهای دیدنی اردبیل ، سفر به این منطقه را برای شما لذت‌بخش و به یاد ماندنی می‌کند.

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را می‌توان یکی از جاهای دیدنی اردبیل و مهم ترین اماکن تاریخی ایران دانست. این اثر که در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است، یکی از شناخته ترین و پراهمیت ترین عبادتگاه‌ها یا خانقاه‌های ایران است. این بقعه شامل مجموعه آرامگاه‌هایی است که به جز شیخ صفی، افرادی مانند شاه اسماعیل اول، همسر شاه اسماعیل، بزرگان صفویه و برخی شهدای جنگ چالدران و شیروان نیز در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.

پل یعقوبیه اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به پل یقوبیه اشاره کرد که به پل پنچ چشمه معروف است زمان بازدید مسیر دسترسی و نحوه بازدید اشاره کرد و تخمین هزینه سفر

خانه وکیل الرعایا

خانه وکیل الرعایا از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها