تالاب قوری گل

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل را میتوان از جاهای دیدنی تبریز در تابستان میتوان اشاره کرد و همچنین دیگر تالاب های این شهر اشاره کرد.در اکوتوریسم یا همان گردشگری طبیعت به منظور لذت بردن از آن و درک ارزش و اهمیت آن، یکی از محیط ها زیستی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است تالاب ها هستند. تالاب ها آبگیرهایی هستند که گیاهان تاب آور در آب و خاک های غرقابی در آن ها رشد می کنند و برای پرندگان مهاجر یا فصلی و دیگر جانوران نیز محیط های مناسبی هستند. از دیگر اهمیت های آن ها می توان به نقش آن ها در کنترل سیلاب ها و پیشگیری از فرسایش زمین هم اشاره کرد.

در استان آذربایجان شرقی که از موهبت های طبیعی چیزی کم ندارد، یک تالاب ارزشمند هم قرار گرفته. این تالاب در شهرستان بستان آباد واقع شده که روزگارانی از مناطق ییلاقی ایلخانان بوده. درجاده ای که از تبریز به بستان آباد می رود تالاب “قوری گل” قرار گرفته که از اهمیت بسیار بالایی برای محیط زیست برخوردار است.

تالاب قوری گل تبریز
تالاب قوری گل تبریز

پوشش های گیاهی تالاب قوری گل

پوشش های گیاهی متنوع و رشته کوه های اطرافْ منطقه را به جای دلپذیر و فرح بخشی برای بازدید تبدیل کرده اند. این تالاب مانند بسیاری از ذخایر زیست کره ای مهم و ارزشمند استان آذربایجان، محیطی ست که در آن شکار ممنوع است تا گونه های جانوری خاص و کمیاب آن از هرگونه آسیب در امان باشند.از انواع اردک ها و پرندگان مهاجری که برای استراحت طی کوچ طولانی خود آنجا را انتخاب کرده اند، یا حیواناتی که به طور دائم در آن زیست می کنند مانند موش و سمور و مار ها و گرگ و .. تا قورباغه ها و ماهی های تالاب همگی از جاذبه های دیدنی تالاب به شمار می آیند.

تالاب قوری گل
تالاب قوری گل

یکی از دلایلی که این تالاب در میان حیوانات به مکان محبوبی تبدیل شده آب شیرین آن است. این آب حاصل باران های فراوان و جاری شدن برف های آب شده از کوه های اطراف که همان کوه های شبلی ست، می باشد و از آن برای آبیاری مزارع اطراف هم استفاده می شود.ارتفاع این محل از سطح دریا به 1900 متر می رسد ولی عمق آن بیش از 13 متر نیست زیرا عموما تالاب ها عمیق نیستند.

برخی تالاب ها امکاناتی نظیر گشت و گذار با قایق دارند، مثل تالاب شادگان که در استان خوزستان قرار دارد، اما قوری گل اجازه ی قایق سواری در تالاب را نمی دهد که شاید یکی از دلایلش همان محافظت از حیات وحش موجود و بر هم نزدن آرامش آبزیان و نظم و حیات گیاهان موجود در آن باشد. اگرچه لذت بردن از این منطقه ی وسیع و زیبا و تماشای همنشینی آب و کوه و حیات وحش و سبزه زارها در کنار هم بدون ورود به آب تالاب هم امکان پذیر است و چه بهتر است هنگام بازدید از قوری گل، دوربین عکاسی برای ثبت تجربه ی سفر و خاطرات و مناظر کم نظیر همراه تان داشته باشید.

تالاب قوری گل تبریز
تالاب قوری گل تبریز

آگاه باشیم که در مسئله ی اکوتوریسم و طبیعت گردی، مسئولیت پذیری و حفظ حقوق طبیعت و حبات آن از اهمیت بالایی برخوردار است، تا فرزندان ما نیز قادر باشند از امانتی که به آن ها منتقل می کنیم لذت و بهره ببرند.وظیفه همه انسانها هست که وقتی به طبیعت سفر میکنید باید در کنار طبیعت گردی و گذاشتن لحظات خوش باید مراقبت کنیم از طبیعت بکر که بتوانیم بدون خرابی تحویل نسل دیگه بدهیم.

تالاب قوری گل را میتوان به یکی از جاهای دیدنی تبریز نام برد که هنوز خیلی از بین نرفته است و انسانها نتوانسته اند تغییراتی را بر روی آن ایجاد کنند.معنی این تالاب به زبان آذری یعنی تالاب خشک هست به این علت که این تالاب به رودخانه و جایی وصل نیست و بیشتر سالایانه بر اساس میزان بارندگی آب تالاب جمع میشود.

چگونه به تالاب قور گل برویم؟

شاید سوال اساسی این باشد که برای رفتن به این تالاب باید از چه مسیری رفت آیا امکان رفتن با وسیله نقیله هست جاده به چه صورت هست؟بله برای رفتن شما باید در ابتدا از جاده تبریز به سمت روستای بستان آباد بروید و سپس در جاده ترانزیت بستان آباد سمت جنوب شرقی بروید. حدود شما بعد از 20 دقیقه در این جاده زیبا به مقصد میرسید و آغاز طبیعت گردی شما شروع میشود.اگر به تبریز رفته اید حتما سری به جزیره کبودان تبریز هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

ائل گلی تبریز

اینکه سفر کردن خیلی لذت بخشه، کیفیت زندگی رو بهتر می کنه وبرای بهود جنبه های مختلف شخصیت افراد لازم هست، درسته. اما به نظر من اینکه ” به کجا ” سفر می کنیم مهم تره. اگر دوست دارید به جایی سفر کنید که زیبایی های طبیعی و تاریخی و هندسه ی سرد و مدرن با هم در آمیخته شده باشه اون جا “تبریزه” .حتی اگر تا امروز به این شهر که زمانی پایتخت هم بوده سفر نکردید اما حتما تا به حال اسم ائل گلی، ارگ تبریز، عمارت شهرداری یا بازار سرپوشیده ی معروفش به گوشتون خورده.

کوه های آلا داغ دار تبریز

از جاهای دیدنی تبریز کوه های آلا داغ دار را میتوان نام برد. جاذبه های گردشگری در دنیا دو دسته اند. جاذبه های طبیعی که هدیه ی خداوند اند و جاذبه هایی که بدست انسان ها ساخته شده اند و هرکدام از این ها در ابعاد مختلف قابل تامل اند.

دشت تبریز

دشت تبریز یکی ازجاهای دیدنی تبریز است.در اشعار و ادبیات و ترانه ها بارها از نام دشت و از رفتن به دشت و گشت و گذار در آن شنیده ایم. اگر یک بار در پهنه ی میان کوه ها که سر تا سر طیف رنگ سبز با هارمونی زیبایش در آن چون فرشی خودش را گسترده برای لحظاتی توقف کرده باشید، دلیل تکرار و تاکید رفتن به دشت را می دانید.

آبشار اسکندرتبریز

از جاهای دیدنی تبریز آبشار اسکندر تبریز است. طبیعت همیشه منبع الهام و آرامش بوده است و انسان زمانی که از دغدغه ها و شلوغی زندگی شهری و کسب و کار خسته و گریزان می شود، آغوش طبیعت را برای پناه بردن انتخاب می کند.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها