Search

بازارهمدان

جاهای دیدنی همدان بازار همدان

جاهای دیدنی همدان فراوان است.زمینی 30 هکتاری که بی شک تمامی گردشگران و مردم ساکن همدان را حداقل یکبار به سمت خود روانه کرده ، جایی نیست جز بازارهمدان ، بازاری کهن و بزرگ که امروزه در ردیف 2027 آثار ملی زنده ایران قرار گرفته است. این بازار که در زمان قاجار ساخته شده، یکی از جاهای دیدنی همدان است و تا امروز پا برجا است و در حال حاظر برای فروش عتیقه جات و سوغاتی های متنوع همدان کاربرد دارد.

جاهای دیدنی همدان بازار همدان
منبع:گوگل مپ

محصولات بازار همدان

این بازار که در مقابل مسجد جامع همدان قرار دارد، در نزدیک میدان امام خمینی استان همدان بنا شده است. از معروف ‌ترین و شناخته شده ترین بخش‌ های این بازار می توان به سرای پیغمبر، سرای گلشن، سرای میرزا کاظم و سرای نهاوندی‌ ها اشاره کرد. همانطور که قبل تر نیز به آن اشاره شد شما با گذر و بازدید از این زیبایی، می توان به تهیه محصولاتی چون خشکبار ، ادویه، ظروف مسی، کیف و کفش، فرش دست باف و… پرداخته و برای خود و دوستانتان یادگاری هایی از این قطعه بهشت را به یادگار ببرید.

جاهای دیدنی همدان بازار همدان
منبع:گوگل مپ

آبراهام والنتاین ویلیامز جکسون که در دوره قاجار در ایران حضور داشت، در مورد این بازار چنین می ‌نویسد : بازارهمدان سر تا سر دارای سقفی‌ سنگی است و بیش از ۵۰۰ دکان پر مشتری در آن‌ این بازار قرار دارد. بازرگانان نیز از این شهر به ‌عنوان «انبار ایران» نام می برند. از جمله کالاهای بازرگانی باید اجناس چرمی را نام برد؛ چرا که  همدان شهر دباغخانه‌ ها است.

او همچنین می نویسد که مردم همدان یا به اصطلاح همدانی ها، در ساختن و عمل‌ آوری پوست گاو و گوسفند و ساخت اجناس تجملی تبحر خاصی دارند. در ادامه سخنانش به فروش زین،  تسمه، جامه‌ دان و کفش‌ های نوک تیز اشاره می کند که در کنار دیگر محصولات در بازار همدان یکی از جاهای دیدنی همدان، در معرض دید گذاشته شده اند.

از طرفی دیگر نیز از پوست این گاو و گوسفندان، برای ساخت، نمد های نرم  و سفید برای زیر انداز، نمد زین، کپنک و شولای چوپانان استفاده می شود. او بر این باور است که کلاه‌ های پوستی شبیه کلاه‌ خود در هیچ جای ایران بهتر از همدان تولید نمی شود.

جاهای دیدنی همدان بازار همدان
منبع:گوگل مپ

کارونسرای بازار

بازارهمدان دارای کاروانسراهای مختلفی هست.یکی از نکاتی جالب توجهی که باعث شده، جذابیت این بازار برای گردشگران داخلی و خارجی دو چندان شود ، وجود ۲۶ کاروان سرا در داخل بازار است که تمامی آن ها در جای این بازار پراکنده شده اند. و اما دلیل اصلی وجود چنین کاروانسراهایی در دل بازارهمدان، بی شک محلی برای استراحت تجاری بوده که برای تجارت به این بازار می آمدند.

در زیر نیز می توانید اندکی از بازار هایی را که در راستا های مختلف این بازار قرار دارد را مشاهده کنید.

  • بازار آهنگر ها، چلنگر ها ، واقع در خیابان اکباتان ، محل که در آن می توانید محصولاتی چون قفل، زنجیر، و انواع وسایل بنایی مانند ماله، تراز، شمشه را بیابید.
  • بازار پالان دوز ها، در ادامه راسته گلشن
  • بازار زرگر ها، واقع در خیابان بابا طاهر

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

آرامگاه بوعلی سینا

ابن سینا یا بهتر است بگوییم ابوعلی سینا کسی که به او لقب شیخ الرئیس را داده بودند. یکی از انسان هایی که هر چه در مورد آن بگوییم کم گفته ایم چرا که در تمامی زمینه ها متخصص و صاحب نظر بود. کسی که امروزه در آرامگاه بوعلی سینا به خاک سپرده شده که به یکی از جاهای دیدنی همدان بدل شده است.

آرامگاه استر و مردخای

آرامگاه استر و مردخای یکی از جاهای دیدنی همدان است که در مرکز شهر واقع شده و یکی از مهم ترین مقابر و زیارتگاه ‌های یهودیان در ایران و جهان است. معماری مورد استفاده در این بنا با توجه به سبک بناهای اسلامی است. این بنا که حدود هشت صد سال قدمت دارد، و بر روی عمارتی بنا شده که قدمت آن به قرن سوم هجری بر می گردد.

مسجد جامع همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بسیار معروف است و سالانه گردشگران بسیاری در آن جا گرد هم می آیند، مسجد جامع همدان است. مسجدی که در خیابان اکباتان و در نزدیکی آرامگاه استر و مردخای و بازار همدان بنا شده است.

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخی همدان یکی از اصلی‌ترین فضاهایی است که توجه بسیاری از گردشگران را برای بازدید به خود جلب می‌کند و عموم مردم با سفر به همدان از این جاذبه گردشگری و فرهنگی بازدید می‌کنند. به‌گردی به شما کمک می‌کند تا درباره این موزه و ویژگی‌های گوناگون آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search