آرامگاه شاه اسماعیل صفوی

از جاهای دیدنی اردبیل آرامگاه شاه اسماعیل صفوی بنیان گذار سلسله‌ی صفویه در ایران است که آرامگاهش در شهر اردبیل و در مجموعه‌ی شیخ صفی الدین قرار دارد. در این آرامگاه افراد زیادی از جمله شیخ صفی الدین اردبیلی (جد شاه اسماعیل صفوی)، مادر شاه اسماعیل و چند تن از بزرگان و شهدای جنگ چالدران هم آرام گرفته‌اند. این آرامگاه از آثار باستانی جهانی ثبت شده در یونسکو است که چشم هر بیننده‌ای را جذب خود می‌کند.

البته اردبیل جاهای دیدنی فراوانی دارد وقتی شما به اردبیل سفر میکنید حتما از تمام مکانهای تاریخی و گردشگری و تفریحی را بروید که یکی از مکان گردشگری شهر یری میباشد.

اطلاعاتی کوتاه از شاه اسماعیل صفوی

شاه اسماعیل متولد سال 892 هجری شمسی است که پس از تاسیس سلسه‌ی صفوی به مدت 24 سال پادشاه ایران بود. او در سن 38 سالگی به بیماری حصبه مبتلا شد و بر اثر عوارضات این بیماری دار فانی را وداع گفت. بعد از فوتش او را به اردبیل آوردند و در کنار شیخ صفی الدین به خاک سپردند. این مکان در قدیم آنقدر مقدس بود که اگر فردی نیاز به پناهگاه داشت و یا حتی افراد حکومتی قصد جانش را کرده بودند، اگر به این مکان پناه می آورد جانش حفظ می‌شد و کاری با او نداشتند.

منبع:مهر نیوز

معماری آرامگاه شاه اسماعیل صفوی

معماری بیرونی آرامگاه

در قسمت بیرونی آرامگاه شاهد برجی با گنبد کوچک هستیم که برای زیبایی آن از نام چهارده معصوم استفاده شده است. در بالاترین بخش گنبد 5 شمشیر را می‌بینیم که به نشانه‌ی پنج طایفه ای که شاه اسماعیل صفوی را در رسیدن به سلطنت همراهی و پشتیبانی کردند، توسط معماران آن زمان قرار گرفته است.

ورود به قسمت داخلی آرامگاه

برای وارد شدن به مقبره شاه اسماعیل ابتدا باید وارد شاهنشین قندیل خانه بشوید و بعد از آن در کنار گنبد شیخ صفی الدین، مقبره‌ای کوچک با گنبدی بزرگ را می بینید که متعلق به شاه اسماعیل است. قطعا زمانی که این گنبد را می بینید متوجه می شوید که اندازه اش از گنبد شیخ صفی الدین کوچک تر است و طراحی هایی از جنس کتیبه با خط کوفی بر روی آن قرار دارد. دلیل بلندتر بودن گنبد شیخ صفی الدین این است که در نظر بزرگان و شاهان آن زمان از اعتبار و مقام بالاتری برخوردار بوده است.

منبع:ویکی پدیا

دیوارهای این بنا از جنس کاشی های گازماگازی (اصطلاح مرسوم این کاشی) آبی با روکشی از آب طلاست. بر روی قبر شاه اسماعیل هم از صندوق گران قیمتی از خاتم و منبت استفاده شده است که تاریخ ساخت آن مشخص نیست. این صندوقچه بسیار گران بها و باارزش است، آنقدر که زمانی که ارتش روسیه وارد ایران شد و پا به این بنای تاریخی گذاشت، قصد برداشتن این صندوق را کرد اما به دلیل کوچک بودن در ورودی نتوانست آن را خارج کند. آن زمان از رضاخان درخواست کرد تا در ازای تخریب این بخش، کل آذربایجان را به راه آهن مجهز کند.

زمان و نحوه بازدید

به طور کلی بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است و مشاهده‌ی همه‌ی قسمت های آن بین 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد. همچنین ساعت کاری این مجموعه از ساعت 8:30 صبح تا 7:30 عصر می‌باشد.

بهترین زمان بازدید

به دلیل سربسته بودن مجموعه هر زمان از سال که بخواهید می‌توانید از آن دیدن کنید اما به یاد داشته باشید که اردبیل تابستانی بسیار گرم و زمستانی بسیار سرد دارد.

راه های دسترسی

 برای دسترسی به آرامگاه ابتدا وارد میدان عالی قاپو می‌شوید و از ضلع جنوبی خیابان گازران می توانید وارد بخش ابتدایی مجموعه‌ی آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی شوید و با کمی پرس و جو از راهنمایان این مکان می‌توانید مقبره شاه اسماعیل صفوی را پیدا کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

خانه وکیل الرعایا

خانه وکیل الرعایا از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.

دریاچه سوها اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به دریاچه سوها اردبیل اشاره کرد.استان اردبیل، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. از جنگل‌های بکر و دست نخورده گرفته تا آبشارها و دریاچه‌هایی که بهشت طبیعت دوستان و عکاسان است!

پل یعقوبیه اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به پل یقوبیه اشاره کرد که به پل پنچ چشمه معروف است زمان بازدید مسیر دسترسی و نحوه بازدید اشاره کرد و تخمین هزینه سفر

محوطه باستانی قلعه خسرو

محوطه باستانی قلعه خسرو یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل،بوده که در ۲۸ کیلومتری شمال غربی این شهرستان و در حوالی روستایی به نام قوناق قیران واقع شده است این محوطه که جزو یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور می باشد، یکی از مکان های تاریخی نیز به شمار می رود.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها