Search

مسجد جامع قزوین

جاهای دیدنی قزوین مسجد جامع قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله مسجد جامع قزوین بیانگر تاریخ کهن ایران زمین می باشند، و مانند بازار قزوین جزو زیباترین عجایب تاریخ این مرز و بوم هستند. مسجد جامع جزو کهن ترین مساجد ایران و بناهای اسلامی این سرزمین است و قدمت و تاریخ  بسیارطولانی ای دارد. این بنای اسلامی معامری بسیار زیبا و جالبی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب میکند.

هرکس به بازدید این مسجد رفته است، از حس و حال خوب و معنوی ای که در فضای این مسجد حاکم است سخن گفته، رفتن به مکان های مذهبی مانند مسجد غذا دادن به روح است چون تلفیق زیبای هنر و معنویت است که هردو برای روح و روان ما مفید است و حال خوبی را به ما منتقل میکند. در ادامه به معماری زیبا و تاریخچه مسجد جامع قزوین میپردازیم با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی قزوین مسجد جامع قزوین
منبع:گوگل مپ

تاریخچه مسجد جامع قزوین

جاهای دیدنی قزوین بخصوص مسجد جامع از تاریخ بسیار غنی ای برخوردار هستند. به گفته ی باستان شناسان این بنا در سال 192 هجری به دستور هارون الرشید ساخته شده است. این سال ها  زمان حکومت خلفای عباسی بوده است. در دوره ی ساسانی، که هنوز در این مکان مسجدی ساخته نشده بود این بنا آتشکده ای مربوط به زرتشتیان وجود داشته است. در سالهای بعد بر روی این آتشکده ساسانی، مسجد جامع را میسازند.

پس از اینکه چندین سال از ساخت مسجد میگذرد، در زمان حمله ی مغول ها به ایران این مسجد را به آتش می کشند و این بنای اسلامی بزرگترین تخریب و ویرانی را تجربه میکند، اما به لطف مرمت و بازسازس های متعدد این مسجد جان سالم بدر میبرد و از تخریب نجات پیدا میکند و در دوران صفوی هم توسعه میابد. مسجد جامع قزوین جزو 5 مسجد اولی است که پس از ورود دین اسلام به ایران ساخته میشود و جزو کهن ترین مساجد ایران می باشد و به مسجد عتیق هم معروف است ودر زبان محلی به آن مزگت هم گفته میشود.

جاهای دیدنی قزوین مسجد جامع قزوین
منبع:گوگل مپ

معماری مسجد جامع قزوین

جاهای دیدنی قزوین معماری های بسیار زیبا و هنرمندانه ای دارد که معماری مسجد هم از همین ویژگی برخوردار است. معماری زیبای این بنای اسلامی متحیر کننده است. مساحت مسجد جامع قزوین به بیش از 3500 متر مربع میرسد. بدلیل مساحت بزرگ این بنا برای آن چهار ورودی و صحن در نظر گرفته اند، و برای هر 4 صحن ایوان جداگانه و بزرگی ساخته اند. حیاط این مسجد شکلی مربع مستطیل دارد و درازای آن از شرق به غرب می باشد.

ویژگی ای که در معماری این مسجد خیلی به چشم میخورد گنبد بسیار زیبا و باشکوه آن است که با کاشی های آبی فیروزه ای، سفید، زر و سبز تزئین شده است. مناره های این مسجد در نوع خود بسیار مجلل و زیبا می باشد. مسجد جامع قزوین دارای آب انبار می باشد که بسیار دیدنیست. هم چنین امروزه در این مسجد موزه ی سنگ و سفال هم وجود دارد که بازدید از ان خالی از لطف نیست.

جاهای دیدنی قزوین مسجد جامع قزوین
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی:

درب ورودی اصلی مسجد جامع قزوین در خیابان سپه قدیم (خیابان شهدا) در محله ی دباغان واقع شده است.

مدت زمان دسترسی:

مسجد جامع قزوین در نزدیکی بازار قزوین قرار دارد و از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان بین 2 تا 6 دقیقه زمان میبرد تا به مسجد جامع قزوین برسید.

.

مدت زمان بازدید: بدلیل وسعت زیاد مسجد جامع قزوین، بازدید آن حدود 1:30 تا 2 ساعت زمان میبرد و اگر قصد بازدید از موزه ی سنگ و سفال را هعم داشته باشید این زمان میتواند بیشتر هم بشود.

دیگر مکان‌های زیارتی و مذهبی استان

امام زاده شاهزاده حسین قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی را هم شامل میشود مانند امامزاده شاهزاده حسین (ع) و مسجد جامع قزوین. هر کدام از این بناهای تاریخی در نوع خود جالب و دیدنی می باشند و حتما باید آن ها را دید. ما امروز در این مطلب به معرفی امام زاده شاهزاده حسین (ع) میپردازیم.

مسجدالنبی قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی زیادی دارد که هرساله مسلمانان و گردشگران زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب میکند. مسجدالنبی یکی از باشکوه ترین و محبوب ترین آنهاست. مسجدالنبی از معماری وق العاده زیبایی برخوردار است و حس و حال معنوی ای قوی ای در فضای آن حاکم است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search