کوه های آلا داغ دار تبریز

از جاهای دیدنی تبریز کوه های آلا داغ دار تبریز را میتوان نام برد. جاذبه های گردشگری در دنیا دو دسته اند. جاذبه های طبیعی که هدیه ی خداوند اند و جاذبه هایی که بدست انسان ها ساخته شده اند و هرکدام از این ها در ابعاد مختلف قابل تامل اند.

در باغ دولت آباد بزد که پا می گذاریم یک جور تحت تاثیر زیبایی و ابهت معماری اش قرار می گیریم، تخت جمشید اما جور دیگری ما را مسحور تاریخ و سرگذشتش می کند. و کوهنوردی، تجربه ی کمپینگ در جنگل های دور از شهر یا روشن کردن آتش در ساحل طعم دیگری دارد. طبیعت دست نخورده و به دور از هیاهوی تمدن شهری آزادی عجیبی هدیه می دهد. برای من این آزادی با هیچ چیز قابل مقایسه یا معاوضه نیست.

مسیر دسترسی

شمال شرقی ایران جایی درست میان چشم های این گربه ی زیبا، که نشانی دقیق آن بیست و پنج کیلومتر آن طرف تر از شهر تبریز است، رشته کوه هایی ست که بدست طبیعت رنگ آمیزی شده اند. رشته کوه های آلاداغ لار. منظورم از رنگ، تمام رنگ هاست. زرد و سبز و سرخ و قهوه ای و .. . اگر در حال سفر با ماشین شخصی تان، و احتمالا اهل عکاسی هم باشید، غیر ممکن است در این جاده توقف نکنید و اگر توقف کردید غیر ممکن است که زود از آن دل بکنید.

این جا، آبشار و رود و جنگل نیست. حتی مثل کوهستان های دیگر هم نیست. این کوه های رنگی تنها در چند جای انگشت شمار جهان پیدا می شود.

بهترین زمان بازدید

کوه های آلا داغ دار تبریز به این می مانند که فرشی از رنگین کمان را بر روی آنها گسترده باشند. همینقدر جادویی، همینقدر رویایی. برای بازدید از آن ها اگر دنبال بهترین فرصت از سال می گردید بهار و تابستان را انتخاب کنید. زیرا در پاییز و زمستان به دلیل بارش های زیاد برف و باران و سایه ی دایمی ابرهای سنگین بر فرازشان، احتمالا درخشش این رنگ ها زیر نور طلایی خورشید را از دست می دهید. سوالی که در مواجهه با این جادوی خلقت به ذهن می رسد این است که چطور این کوه ها به این رنگ ها در آمده اند؟

منبع:بام نیوز

زمین شناسان قبلا پاسخ آن را پیدا کرده اند و آن این است که میلیون ها سال پیش، وجود رسوبات آهن در این مناطق و احتمالا مواد معدنی دیگر نظیر آن و واکنش دادن با آب و اکسیژن و دیگر مواد موجود در طبیعت به دلابل مختلف، طی میلیون ها سال در بستر آن ها رنگ های مختلفی تشکیل شده. هر رنگ بدلیل واکنش یک ماده با عوامل طبیعی ست، برخی رنگ ها طی اکسیداسیون، برخی کربناته شدن و برخی زنگ زدگی مواد معدنی با اکسیژن یا عوامل دیگربوجود آمده اند. با سفر به کوه های آلا داغ دار تبریز که معنی فارسی آن همان “کوه های رنگی” ست، فرصت زندگی در یک تابلوی نقاشی را به خود هدیه دهید.حتما در تبریز به باغ گلستان این شهر بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل را میتوان از جاهای دیدنی تبریز در تابستان میتوان اشاره کرد و همچنین دیگر تالاب های این شهر اشاره کرد.در اکوتوریسم یا همان گردشگری طبیعت به منظور لذت بردن از آن و درک ارزش و اهمیت آن، یکی از محیط ها زیستی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است تالاب ها هستند. تالاب ها آبگیرهایی هستند که گیاهان تاب آور در آب و خاک های غرقابی در آن ها رشد می کنند و برای پرندگان مهاجر یا فصلی و دیگر جانوران نیز محیط های مناسبی هستند. از دیگر اهمیت های آن ها می توان به نقش آن ها در کنترل سیلاب ها و پیشگیری از فرسایش زمین هم اشاره کرد.

آبشار اسکندرتبریز

از جاهای دیدنی تبریز آبشار اسکندر تبریز است. طبیعت همیشه منبع الهام و آرامش بوده است و انسان زمانی که از دغدغه ها و شلوغی زندگی شهری و کسب و کار خسته و گریزان می شود، آغوش طبیعت را برای پناه بردن انتخاب می کند.

ارگ تبریز

در ایران مجوعه ای از ارگ ها را داریم که از جاهای دیدنی تبریز هم ارگ تبریز می باشد.ارگ بم، ارگ بهارستان، قلعه ی الموت، ارگ تهران، ارگ تبریز و اسامی از این دست بارها به گوش ما خورده یا یکی از آن ها در شهر محل سکونت ما وجود دارد. اَرگ، حصار ، قلعه یا دژ در واقع به بناهای بلند و غالبا محصور گفته می شود

دشت تبریز

دشت تبریز یکی ازجاهای دیدنی تبریز است.در اشعار و ادبیات و ترانه ها بارها از نام دشت و از رفتن به دشت و گشت و گذار در آن شنیده ایم. اگر یک بار در پهنه ی میان کوه ها که سر تا سر طیف رنگ سبز با هارمونی زیبایش در آن چون فرشی خودش را گسترده برای لحظاتی توقف کرده باشید، دلیل تکرار و تاکید رفتن به دشت را می دانید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها