کوه سیر

جاهای دیدنی ارومیه کوه سیر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه سیر است .در میان مردم شهر هایی ایران، بی شک افرادی هستند که عاشقانه کوه و کوه نوردی را دوست داشته باشند، اما دغدغه های زندگی ممکن است فرصت کافی را به این افراد ندهد که یک مسافرت چند روزه در دل یک کوه داشته باشند؛ منتها در ایران عزیزمان شهرهایی هستند که کنار یک کوه سر به فلک کشیده هستند و دیگر مردم آن شهر نیازی به مسافرت چند روزه ندارند.

کوه سیر در کنار شهر ارومیه این امر را ممکن کرده است تا عاشقان کوهنوردی بتوانند در کوتاه ترین مدت یک خاطره به یادماندنی را برای خود بسازند. در ادامه به بررسی کامل این کوه می پردازیم.

کوه سیر کجاست؟

کوه سیر در استان آذربایجان غربی، شهرستان ارومیه قرار دارد. فاصله دو کیلومتری کوه تا ارومیه موجب شده است تا این کوه از مقاصد تفریحی ارومیه محسوب شود. همان طور که قبل تر نیز اشاره کردیم این کوه به دلیل نزدیکی به ارومیه، شیب مناسب و همچنین امنیت خوب یکی از مقاصد کوهنوردی ارومیه نیز به حساب می آید.

ارتفاع و سایر اطلاعات جغرافیایی کوه

کوه سیر در ۲ کیلومتری جنوب غربی ارومیه می باشد. ارتفاع کوه سیر حدود ۲۳۰۰ متر می باشد زمانی که این کوه را فتح می کنید نمای فوق العاده زیبایی از شهر ارومیه را می بینید.

جاهای دیدنی ارومیه کوه سیر

راه دسترسی به کوه

اگر قصد دارید به این مکان بروید باید از جاده بند عبور کنید و خیابان باقری را پشت سر بگذارید. در طول مسیر و همچنین در کنار کوه امکانات رفاهی و محلهایی برای استراحت وجود دارد.

علت نام گذاری

کوه سیر به معنی راز میباشد.از دیگر نام های این کوه میتوان به کوه سیر داغی نیز اشاره کرد.بومیان منطقه اعتقاد دارند که نام این کوه در طول زمان از سراغی به سیر داغی تغییر کرده است. در واقع نام این کوه از طایفه سارها الهام گرفته است.

معرفی کوه

این کوه محل مناسبی برای دوچرخه سواری، آفرود سواری در جاده مخصوص، کوهنوردی غیر حرفه ای و تفریح کوتاه مدت می باشد.

مدت زمان کافی برای بازدید از کوه سیر داغی ارومیه حدود ۲ تا ۳ ساعت می باشد. شیب مناسب و همچنین امنیت بالای کوه سبب شده است تا این کوه مناسب تمام رده های سنی کودکان و جوانان و بزرگسالان و حتی سالمندان نیز باشد. کمپینگ گردشگری کوه سیر که به جاده سلامت معروف هست، از فضای سرسبز، زمین سنگفرش شده، سکوهای نشیمن و محل استراحت برخوردار می باشد. همچنین وجود رستوران، کافی شاپ، هتل، سکوی چادر زن و همچنین پارکینگ در نزدیکی کوه از سایر امکانات کوه سیر داغی می باشد.

جاهای دیدنی ارومیه کوه سیر

بهترین زمان برای بازدید از کوه

صبح زود یا هنگام غروب بهترین زمان برای کوهنوردی خواهد بود در نتیجه اگر قصد کوهنوردی دارید این زمانها بهتر هستند.سکوبندی، ساخت سرویس بهداشتی، دیوار کشی باغ های اطراف کوه، ساخت آلاچیق و … از جمله کارهایی است که دولت برای رفاه بیشتر کوهنوردان انجام داده است.ارومیه دارای دریاچه های فراوانی هست که یکی از آنها دریاچه مارمیشو میباشد.

مناطق دیدنی اطراف کوه

کلیسای مریم ( کوچک ترین کلیسای جهان)

کلیسای مارسرگیز( مربوط به دوره ساسانیان)

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

کلیسای ننه مریم

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به کلیساهای این شهر برای بازدید رفت. در دوران حکومت ساسانیان که مصادف با سالهای ابتدایی پس از میلاد بود، سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی را پیشبینی کرده بودند،

کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است.کلیسای مارسرگیز یکی از این کلیساها است. .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

عمارت چهار برج ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

قلعه بانک

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه بانک است.در استان آذربایجان غربی قلعه های تاریخی بسیار زیادی وجود دارد. دلیل وجود این تعداد قلعه در این استان، هم مرز بودن آن با حکومت عثمانی بوده است. برخی
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها