کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت اللحم اصفهان

کلیسای بیت اللحم کجاست؟در زمان حکومت صفویان بسیاری از ارامنه ای که به دلیل جنگ با عثمانی و برای نجات جان شان ناچار به کوچ اجباری به ایران شده بودند در محله ی جلفای اصفهان ساکن شدند و بعدها شاه عباس به آن ها زمین هایی داد تا بتوانند خانه ها و ابنیه ی مذهبی خود را بسازند. تا امروز در محله ی جلفا بیش از صد کلیسا توسط ارامنه ساخته شده که هرکدام ویژگی های خود را داراست و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته. یکی از این کلیساها، کلیسای بیت اللِحِم است که با تمام کلیساهای نزدیکش تفاوت دارد.

کلیسای بیت اللحم اصفهان
منبع:گوگل مپ کلیسای بیت اللحم اصفهان

کلیسای بیت اللحم کجاست؟

همانطور که اشاره کردیم، این کلیسا در محله ی جلفای اصفهان قرار دارد و برای بازدید از آن می توانید به خیابان نظر شرقی و سپس میدان بزرگ جلفا بروید.میتوان از جاهای دیدنی اصفهان به کلیسا های این شهر اشاره کرد.

تاریخچه ی کلیسای بیت اللحم

طبق آنچه روی کتیبه ی سردر ورودی کلیسا نوشته شده، این بنا در سال 1628 میلادی توسط تاجری ارمنی به نام خواجه پطروس ولیخانی که یک خیابان در محله ی جلفا نیز به همین نام است، ساخته شده است و البته ساخت آن با توجه به جزییات و ظرافت معمارانه اش بیست سال به طول انجامیده. بنابراین، این کلیسا هم مانند بناهای دیگر در اصفهان، یادگاری از دوره ی درخشان هنر و معماری صفویه است.

کلیسای بیت اللحم اصفهان
منبع:گوگل مپ کلیسای بیت اللحم اصفهان

بیت اللحم در میان کلیساهای اطرافش با گنبدی بلندتر از تمام آن ها شهرت بیشتری پیدا کرده، روی گنبد کتیبه ای ارمنی نوشته شده که مضمون آن آمرزش الهی ست. علاوه بر گنبد بلند و نمای بیرونی، درون کلیسا نیز پر است از نقاشی های بسیار ظریف و هنرمندانه که باعث شده اند این کلیسا در زمره ی زیباترین کلیساهای جهان قرار بگیرد. دیوارهای کلیسا از پایین تا نیمه با کاشی های کهربایی خوشرنگ و پرنقش و نگار پوشیده شده اند و از بالای کاشی کاری ها سرتاسر با نقاشی هایی از داستان های خلقت، تولد عیسی مسیح و دیگر داستان های انجیل پوشیده شده.

از داخل ساختمان که به درون گنبد بالای سرتان نگاه کنید خواهید دید که داخل گنبد با نقش های اسلیمی زیبا چشم را می نوازد. دور گنبد پنجره هایی تعبیه شده تا علاوه بر زیبایی هنرمندانه، نور را به نحوی به داخل می تابانند که فضای عرفانی کلیسا را مضاعف می کند.

در محوطه ی حیاط کلیسا که برای ورود به آن دو ورودی در نظر گرفته شده، برج ناقوس را می بینید و همچنین سنگ قبرهای رجال مهم ارمنی از جمله بانی و موسس کلیسا، خواجه پطروس و خانواده اش. بالکن کلیسا در طبقه ی دوم نیز برای مراسم مذهبی و افراد گروه کُر در نظر گرفته شده.

کلیسای بیت اللحم اصفهان
منبع:گوگل مپ کلیسای بیت اللحم اصفهان

وجه تسمیه

بیت اللحم، یا نام های مشابه آن با گویش های مختلف مثل بِتِ لِحِم، نام سرزمینی ست در فلسطین که تولد حضرت عیسی فرزند مریم مقدس در آن بوده و برای مسیحیان و ارامنه بسیار اهمیت دارد.

شاه عباس حاکم مردم دار و مذهبی بود و در دوران سلطنتش با کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کرد و به فرهنگ ها و ادیان گوناگون  احترام می گذاشت. همین امر باعث گسترش مکان ها و اجتماعاتی از مردم با ادیان متفاوت شد که نتیجه ی آن کلیساهای متعدد در ایران است و این میراثی با ارزش برای ماست که از گذشته به جا مانده.

کلیسای بیت اللحم اصفهان
منبع:گوگل مپ کلیسای بیت اللحم اصفهان

بهترین زمان بازدید

برای قدم زدن در جلفا و بازدید از دیدنی های اصفهان، شاید بهار و پاییز از زیباترین و مناسب ترین فصل ها باشد تا نه گرمای زیاد و نه سرما و بی بار و برگی طبیعت کوهستانی آزارتان ندهد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

پل سی و سه پل

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که پربازدیدترین مکان تفریحی اصفهان میباشد پل سی و سه پل است.شاید در تمام جهان اصفهان با نماد دو پل مشهورش یعنی پل خواجو و سی و سه پل شناخته می شود چرا که این دو اثر به جا مانده از دوران صفویان، در مرکز شهر و نزدیکی میدان انقلاب

کاخ چهلستون اصفهان

یکی از علت هایی که به اصفهان لقب نصف جهان را داده اند این است که جاهای دیدنی اصفهان و آثار بی شماری از دوران مختلف تاریخی در تنها یک شهر به جا مانده و با تحت تاثیر قرار گرفتن این شهر از لحاظ تاریخی و فرهنگی به دلیل وجود اقوام مختلف در آن، پر از شگفتی ها و جاذبه های هنری و تاریخی ست.

باغ پروانه ها اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به باغ پرندگان و باغ پروانه ها اصفهان اشاره کرد.اگر در ایران به قصد گردش در جاذبه های تاریخی و طبیعی و ماجراجویی سفر کنید، علاوه بر ابنیه ی تاریخی و طبیعت چشم نواز و پارک ها و اماکن مذهبی و غیره، گاهی مواردی برای بازدید خواهید یافت

خانه تاریخی دهدشتی

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به خانه تاریخی دهدشتی اشاره کرد. حال و هوای خانه های قدیمی و تاریخی برای ما امروزی ها که در چاردیواری های سرد و بسته بزرگ شده ایم و چشممان به دیدن برج ها و آپارتمان های بلند و باریک عادت دارد، حال و هوای عجیب و دلپذیری ست. بس
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها