کاروانسرای پل دلاک

جاهای دیدنی قم کاروانسرای پل دلاک

از جاهای دیدنی قم کارونسرای پل دلاک یا خشتی است. بنایی آجری است که در نزدیکی روستای ملک آباد قم واقع شده است. قدمت این کاروانسرا به دوره صفویه برمی گردد و به خاطر مجاورت با پل دلاک، به این نام شهرت یافت. سازمان میراث فرهنگی تلاش چندانی برای حفظ این اثر نداشته و این بنا دچار فرسودگی شدید شده است. با اینکه ساختمان اصلی این کاروانسرا در اثر فرسایش محیطی، تقریبا تخریب شده است، پیشینه تاریخی این بنا و جغرافیای کویری آن دلیلی برای تمایل گردشگران برای بازدید از آن است. این بنای سالخورده در تاریخ 19 اسفند 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاهای دیدنی قم کاروانسرای پل دلاک
منبع:گوگل مپ

معماری کاروانسرای پل دلاک

مساحت کاروانسرای پل دلاک ، 5/23 متر طول و 22 متر عرض بوده است. در ورودی کاروانسرا، تزییناتی از آجر و دو قوس شاخ بزی، خودنمایی می کنند. در دو طرف ورودی،  و دو ستون عریض قرار دارند. محوطه حیاط کاروانسرا  به صورت یک هشت ضلعی طراحی شده است، در اطراف حیاط چند ایوان وجود دارند که با قوس‌های تیزه‌دار احاطه شده اند. حجره ها و اتاق های کاروانسرای پل دلاک، مکانی برای اطراق مسافران در زمان گذشته بوده اند. مصالح بکار رفته در این بنا سنگ و آجر هستند. به همین دليل این بنا  مقاومت کافی در گذر زمان را نداشته و می توان گفت قسمت اعظمی از آن کاملاً تخريب شده است.

جاهای دیدنی اطراف کاروانسرای پل دلاک

جاهای دیدنی قم فراوان است .پل آجری دلاک از بناهای تاریخی، نزدیک کاروانسرا است. وجه تسمیه این پل بنا از زبان اهالی، داستانی دارد. در ایام گذشته یک مرد دلاک به قصد عبور از رودخانه، گرفتار سیل شد و آب رودخانه، او را برد و جانش را از دست داد. پس از این اتفاق افراد بومی تصمیم گرفتند، تا پلی روی این رودخانه بنا کنند تا دیگر چنین اتفاقی تکرار نشود.

جاهای دیدنی قم کاروانسرای پل دلاک قم
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی به کاروانسرای پل دلاک

کاروانسرای پل دلاک در شمال شرقی شهرستان قم، در منطقه البرز، حدفاصل روستای عسگر آباد جم و روستای کاخ، در حاشیه رودخانه خشک قره چایبا قرار دارد. توجه به وضعیت آب و هوایی گرم و خشک در استان قم، فصل بهار و اوایل پاییز زمان مناسبی برای بازدید از این اثر تاریخی می باشد. قبل از تصمیم به سفر به این کاروانسرا دقت داشته باشید که در داخل و اطراف آن تا شعاع چند صدمتر هیچ گونه امکانات رفاهی و اقامتی وجود ندارد. برای اطراق و گذراندن زمان در حوالی این بنا باید تجهیزات مخصوص بیابان نوردی شخصی خود را به همراه آذوقه کافی به همراه داشته باشید.

شهر قم دارای آثار تاریخی بسیاری می باشد که کاروانسراها فقط یکی از این آثار هستند. مجموعه بناهای تاریخی در این شهر بار فرهنگ و تمدن اعصار مختلف ایران را بر شانه هایش حمل می کنند و اطلاعات مختلفی را از سبک معماری گرفته تا بعضی آداب و رسوم ها به بازدیدکنندگان ارائه می دهند. علاوه بر جاذبه تاریخی، قم یک قطب زیارتی در کشور ایران محسوب می شود. حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران از مکان های زیارتی و جاهای دیدنی قم برای توریست ها هستند. در واقع می توان گفت که استان قم پتانسیل بالایی در زمینه های مختلف برای جذب توریست دارد.

استان قم دارای یک طبیعت خشک گرمی دارد در کنار این گرما دارای مکانهای تاریخی فراوانی است که یکی از این مکانها کاروانسرای پاسنگان می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قم

کاروانسرای پاسنگان

کاروانسرای پاسنگان که نماد روستای جنت‌آباد و زنبورک محسوب می شود، از جاهای دیدنی قم است و قدمت آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۲۱ خورشیدی به عنوان یک اثر ملی در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

کاروانسرای حوض سلطان

کاروانسرای حوض سلطان از تازه‌ ساز‌ترین کاروان‌سراهای ایران به شمار می رود. می‌شود. این کاروان سرا یکی جاهای دیدنی قم و در کنار روستای چشمه شور قرار گرفته است. قدمت آن به دوره صفوی و قاجار برمی گردد.

کاروانسرای منظریه

کاروانسرای منظریه، بنایی تاریخی است که قدمت آن به دوره قاجار برمی گردد، از یک طرف به دشتی کویری و از طرف دیگر به دریاچه نمک با سطحی آیینه گون می رسد. منظریه یکی از استراحتگاه های بین راهی در جاده قدیم قم – تهران بوده است و به دستور امین السطان احداث شد. این کاروانسرا از جاهای دیدنی قم می باشد

غار وشنوه قم

غار وشنوه یکی از مهم ترین جاهای دیدنی قم می باشد. این غار در نزدیکی روستای وشنوه در دهستان کهک قراردارد. كهك يكي از مناطق كوهستاني بکر و جذاب است و  بسياري از روستاهاي ييلاقي استان قم در اين منطقه جای گرفته اند.
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها