پل سی و سه پل

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که پربازدیدترین مکان تفریحی اصفهان میباشد پل سی و سه پل است.شاید در تمام جهان اصفهان با نماد دو پل مشهورش یعنی پل خواجو و سی و سه پل شناخته می شود چرا که این دو اثر به جا مانده از دوران صفویان، در مرکز شهر و نزدیکی میدان انقلاب، از با شکوه ترین و عظیم ترین بناهای تاریخی و معماری هستند. این دو پل با شباهت های بسیار به هم، در مواردی با هم تفاوت هم دارند.

در زمان سلطنت صفویان و پادشاهی شاه عباس اول که اصفهان پایتخت ایران بود و همین امر منجر به آبادی هرچه بیشتر استان اصفهان شد، سی و سه پل به دستور شاه عباس و با سرمایه و نظارت الله وردی خان از سرداران و سپهسالاران دربار شاه عباس ساخته شد.

این پل روی عریض ترین قسمت رودخانه ی زاینده رود ساخته شد و نسبت به تمام پل های رودخانه طولانی تر است. اصفهان که در آن روزگار از چهار باغ و دو مسیر عمود بر هم در میان باغ ها تشکیل شده بود، با احداث این پل راهی برای اتصال باغ کهنه به باغ بالا در آن بوجود می آمد و همچنین اهالی محله ی جلفا نیز با عبور از مسیر این پل به جلفا می رسیدند و به همین علت این پل با نام پل جلفا هم شناخته می شد.

منبع:گوگل مپ

 پس از ساخت این پل مراسم های مهم مثل مراسم سال نو و آیین های ایرانی و جشن آب پاشان تابستان و چراغانی ها در این مکان انجام می شده. بنا به روایات روی این پل برای شاه عباس گلریزان هم انجام می شده که می توان تصور کرد چه مراسم جالب و دیدنی بوده است.

سی و سه پل که امروز از اسمش پیداست که سی و سه دهانه دارد در ابتدا چهل چشمه یا دهانه داشته و با نام پل چهل چشمه شناخته می شده اما با گذر زمان و درخت کاری ها برخی دهانه ها عملا بی کاربرد شده اند. پی و بستر اولیه و زیرین پل از جنس سنگ و ساروج است که ملاتی ابتکاری و ضد آب است اما طبقه های ساخته شده روی آن آجری و گچی ست و در کل از استحکام بالایی برخوردار است.

منبع:گوگل مپ

سی و سه پل از پل هایی ست که هم می توان روی آن قدم زد و هم زیر طاق ها و در واقع در طبقه ی بالای پل طاق هایی کوچک ساخته شده که در وسط آن ها راهرویی عریض و در دو طرف این راه مسیرهایی باریک تر برای قدم زدن است که در کتب تاریخی آمده است در گذشته روی آن ها نقاشی هایی هم بوده اما امروز از بین رفته اند. همینطور مجسمه ای بزرگ از رضاخان هم در کنار سی و سه پل ساخته شده بود که پس از پایان دوران پهلوی برداشته شد. جهانگردان مشهوری که به ایران سفر کرده اند در سفرنامه ها و گزارش های شان از سی و سه پل و پل خواجو با شگفتی بسیار یاد کرده اند.

منبع:گوگل مپ

سی و سه پل از اجزای جداناپذیر هویت اصفهان و ملی ماست که علیرغم کم آبی و بحران های آبی امروزه ی ایران همچنان موقعیت خود را میان مردم حفظ کرده و در قدم زدن های شبانه زیر نور مهتاب و نورپردازی های جذاب این پل مردم مختلف را می بینید که از آرامش فضای دلنشین و تاریخی این مکان لذت می برند. به هنگام پرآبی نیز تماشای انعکاس طاق ها در آب و صدای نسیم و جریان آب از فرح بخش ترین تجربه هاست.

بهترین زمان بازدید

اگر در هر فصلی از سال تصمیم به سفر به اصفهان بگیرید، علاوه بر دلپذیری هوا که البته در زمستان شاید سرما و بارش ها کمی سفرتان را تحت تاثیر قرار دهد، می توانید در این شهر زیبا و تاریخی با اقامتگاه های متعدد و متفاوتش مانند توریست های خارجی که هر سال برای دیدن جاذبه های این شهر واردش می شوند، تجربه ای فراموش نشدنی را رقم بزنید.اگر به اصفهان رفت اید حتما سری به زیپ لاین صفه هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت را میتوان گفت یکی از جاهای دیدنی اصفهان که جذاب است.اگر از گردشگران و تاریخ شناسان سراغ از شاهکارهای معماری ایرانی را بگیرید، بی شک به شما سفر به اصفهان را برای دیدن نمونه های بی نظیر معماری و هنر ایرانی در اوج شکوفایی اش توصیه می کنند. گوشه گوشه ی اصفهان پر است از یادگارهایی که از دوران سلطنت صفویان به جا مانده و هرکدام از این بناها تاریخ و هویتی در خود نهفته دارد. کاخ هشت بهشت از آخرین بازمانده های سلطنت صفویان است که به ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

عالی قاپو

عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است البته مکانهای دیدنی اصفهان را نمی توان رتبه بندی کرد، از این جهت که هرکدام در نوع خود بی بدیل و با دیگر آثار غیر قابل مقایسه است. هر ساله گردشگران زیادی در سفر به ایران مشتاقانه در انتظار رسیدن به استان اصفهان اند که آوازه ی هنر و معماری و تاریخچه ی غنی و پربارش به همه جای جهان کشیده شده. حتما اگر تا امروز به میدان امام اصفهان یا همان نقش جهان نرفته باشید اما بارها اسم آن را شنیده اید.

کویر ورزنه اصفهان

استان اصفهان سومین استان پرجمیعت ترین و ششمین استان های پهناورایران  و یکی از شهر های اصلی برای گردشگران خارجی به حساب می اید. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می خواهید به اصفهانی سفر کنید و جاهای دیدنی اصفهان را ببینید

مسجد امام

مسجد امام را میتوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد.در میدان نقش جهان اصفهان، که بسیاری از آثار و جاذبه های گردشگری در آن گرد هم هستند، سر نخ همه چیز به شاه عباس می رسد. این میدان که پس از انتقال پایتخت به اصفهان، رونق گرفت ساختمان های مهم تاریخی و فرهنگی زیادی در خود دارد. یکی از آن ها مسجد امام است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها