پارک ملی نایبند

پارک ملی نایبند بوشهر

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.

پارک ملی نایبند کجاست؟

این پارک در استان بوشهر میباشد.بعد از روستای هاله و بیدخون در بندر عسلویه به خلیج نیلگون نایبند می رسید که در واقع بخشی از آب های خلیج فارس است.

پارک ملی نایبند بوشهر
پارک ملی نایبند بوشهر

معرفی پارک ملی نابیند

گاهی شنیدن چند جمله یا یک توصیف کوتاه و چند تصویر برای ترغیب گردشگران و دوست داران طبیعت برای سفر به یک منطقه کافی ست. خلیج فارس و شگفتی هایش از جمله همین مناطق است.  قسمتی از آب های خلیج فارس که در نزدیکی بندر عسلویه قرار گرفته و به اولین پارک ملی دریایی ایران شهرت دارد، خلیج نایبند است.

جانوران پارک ملی نابیند

این ساحل مرجانی در زمان آل بویه برای صید مروارید مورد بهره برداری قرار می گرفته. قسمت هایی از این منطقه به علت دارا بودن گونه های خاص و کم یاب و در معرض خطر شکار یا انقراض مورد حفاظت قرار دارد و ورود به آن ممنوع است. دلفین، نهنگ، فلامینگو، پرستو و پلیکان و گونه هایی از این دست که تماشای آنان در منظره ی آبی بی کران خلیج فارس احساس بی نظیری به ما می دهد.

پارک ملی نایبند بوشهر
پارک ملی نایبند بوشهر

همچنین حیواناتی نظیر لاک پشت دریایی، خرگوش و روباه و خرچنگ های مختلف نیز در این نواحی زندگی می کنند. این پارک ملی از دیگر زیبایی های طبیعی و پوشش های گیاهی نیز چیزی کم ندارد و یکی از دیدنی های شگفت انگیزش جنگل حرا می باشد. درختانی که ریشه هایشان در آب غوطه ور است و سرسبزی و پوشش گیاهی که نیمی از آن در آب و نیمی دیگر از آب سر بر آورده است برای هر بازدید کننده ای تحسین برانگیز است. همنشینی نیلی دریا با سرسبزی گیاهان و ساحل صخره ای هنر دست طبیعت بخشنده است.

جاذبه های گردشگری پارک ملی نابیند

صدای برخورد امواج با صخره های خشکی، صدای پرندگان مهاجر و رقص گروهی دلفین ها در آب رویایی ترین خاطرات را برای گردشگران علاقه مند به طبیعت رقم می زند. از دیگر جاذبه های طبیعی این خلیج وجود دماغه ی آن یا همان بخشی ست که خشکی در آب پیشروی کرده و از حریم خود خارج شده است. تماشای این مناظر به هنگام طلوع یا غروب سرخ خورشید از تجربه هایی ست که کمتر در زندگی قابل تکرارند. همچنین برای کسانی که به عکاسی از طبیعت و لحظات ناب آن علاقه دارند می تواند تصاویر جذابی باشد.

پارک ملی نایبند بوشهر
پارک ملی نایبند بوشهر

بهترین زمان سفر

سفر به بندر های گرمسیری جنوبی ایران از اواسط پاییز تا نزدیک نوروز می تواند تجربه ی لذت بخشی باشد و در حالیکه شهرهای ساحلی دریای جنوب تحت تاثیر دما و رطوبت کمتری نسبت به فصل های گرم سال هستند از منظره های طبیعی و آثار تاریخی و هنری آن ها دیدن کنید و خاطره ی یک سفر جذاب را به دل و ذهن تان بسپارید.

جاهای دیدنی بوشهر در بهار

برای سفر به بوشهر و پارک ملی نابیند و جاهای دیدنی بوشهر در بهار بهترین فصل برای سفر است.البته در این فصل هم میتوانید به چشمه آب گرم اهرم بروید.البته در کنار سفر به بوشهر حتما از بازار سنتی این شهر در کنار رستورانها این شهر از جمله رستوران دگرگور بوشهر هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

چشمه آب گرم اهرم

چشمه آب گرم اهرم از جاهای دیدنی بوشهر هست که میتوان به آن اشاره کرد. بعضی از منابع طبیعی و خدادادی که در برخی نقاط کشور وجود دارند و تبدیل به جاذبه ی گردشگری شده اند، تنها از لحاظ زیبایی ظاهری و طبیعی ارزشمند نیستند و دارای ویژگی های مهم دیگری هم هستند. مثلا چشمه های آب گرم که از دل زمین راه به بیرون پیدا کرده اند علاوه بر منظره ی چشم نواز و طبیعی که ساخته اند از لحاظ درمانی نیز حائز اهمیت هستند. چشمه آب گرم اهرم در استان بوشهر از چشمه های دارای خواص درمانی ست که در این جا با آن آشنا خواهید شد.

آب انبار قوام

از جاهای دیدنی بوشهر میتوان به آب انبار قوام اشاره کرد.هر گوشه از نقشه ی ایران با موقعیت های جغرافیایی مختلف، زیبایی هایی در خود دارد که برای تماشای آن ها باید بار سفر بست و راهی جاده ها شد

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد

در کنار جاهای دیدنی بوشهر در تابستان یک دهکده گردشگری به نام دهکده گردشگری دریایی پازارگاد ساخته شده است. سرزمین ایران، سرزمینی ثروتمند و غنی از منابع طبیعی و خدادادی است. در بسیاری مناطق ایران میدان های عظیم نفت و گاز کشف شده

دژ برازجان

دژ برازجان از جاهای دیدنی بوشهر است و میتوان به امکان تاریخی فراوان اشاره کرد.کاروانسراها از شکل های قدیمی هتل ها به حساب می آیند که در میان راه ها و جاده های اصلی بین شهرهای بزرگ مهم ساخته می شدند تا میزبان بازرگانان و تاجرانی باشند که برای امور تجاری و تبادل و خرید و فروش کالا به شهر دیگری سفر می کرده اند. مردم عادی هم که در حال سفر به دیار دیگری در راه بودند از کاروانسرا برای اقامت های کوتاه و به در کردن خستگی راه استفاده می کردند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها