Search

نارنجستان قوام

جاهای دیدنی شیراز+نارنجستان قوام

نارنجستان قوام یکی از جاهای دیدنی شیراز میباشد.تا قبل از سفر به شیراز، برای همه، نام شیراز قرین فرهنگ و ادب و شعر است. اما پس از سفر به شیراز، با شنیدن نامش عطری خوش در مشامتان می­پیچد و شما را سرمست می­کند.

هدف از نگارش این مطلب، دعوت شما به استشمام بوی بهار نارنج، در تکه­ای از بهشتِ برینِ رویِ زمین است. نارنجستان قوام، یکی از زیباترین عمارت­های دیدنی و تاریخی شیراز است که چشمان هر بیننده را مبهوت و متحیر می­کند.

جاهای دیدنی شیراز+نارنجستان قوام
منبع:گوگل مپ

نارنجستان قوام از دیرباز تا کنون

تاریخ ساخت عمارت و باغ قوام به اوایل دوران پهلوی بازمی­گردد. خاندان قوام از جمله خانواده­های قدیمی و پرماجرای شیراز بوده­اند که روزگاری در زمان کریم­خان زند در عرش بوده­اند و در دوره­ای در زمان فتخعلی­شاه به فرش و دوباره به عرش بازگشته­اند.

تاریخ ساخت نارنجستان و بناهای متعدد داخل آن، به بازگشت دوباره خاندان قوام به قدرت در زمان فتحعلی شاه بازمی­گردد. این مجموعه تا مدت­ها در تملک خانواده قوام بوده و پس از آن، در دوران پهلوی به دانشگاه شیراز داده شد. در آن دوره از این مکان به عنوان موسسه آسیایی دانشگاه پهلوی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور ایهام پوپ، استفاده می­شده است.

جاهای دیدنی شیراز+نارنجستان قوام
منبع:گوگل مپ

گشتی در میان نارنجستان قوام

برای بازدید از بعضی مکان­ها، باید چشم ظاهری را ببندی و با چشم جان به گشت­وگذار بپردازی. نارنجستان قوام یکی از همان مکان­هاست. آفریده نگارگر هستی، تنها با قوه خیال اندکی قابل درک و فهم بشر می­شود و الا کدام چشم می­تواند این میزان از زیبایی و هنرمندی را ببیند و تصویری مشابه آن­چه را که می­بیند به ذهن انسان برساند.

چندین قدم مانده به باغ، عطر جاری در اطراف آن، هوش از سرتان می­پراند. کمی که عطر فضا عادت می­کنید، به باغ می­رسید. از دروازه اصلی که وارد می­شوید نخل­های ردیف در دو طرف ورودی به شما یاد آوری می­کند که در جنوب ایران هستید و صلابت نخل­ها، صلابت مردمان رنج­کشیده و پراستقامت مردم این خطه را به شما یادآور می­شود.

حالا وقت آن رسیده که چشم ببندید و بگذارید عطر بهار نارنج آمیخته با گل­های باغ شما را به این سو و آن سوی باغ راهنمایی کند.

عمارت­های نارنجستان قوام

نارنجستان قوام علاوه­بر باغ، شامل تعدادی عمارت نیز هست. هر کدام از بناهای موجود در مجموعه قوام از نظر معماری، سرآمد بناهای دوران خود بوده و هستند. آیینه­کاری­ها، کاشی­کاری­ها و نقوش موجود در هر کدام از ساختمان­ها بسیار چشم­نواز و منحصربه­فرد است.

امروزه از اکثر ساختمان­های مجموعه به عنوان موزه بهره گرفته می­شود. از جمله این بناها می­توان به موزه مشاهیر شیراز که در زیرزمین عمارت زینت­­ الملک قرار دارد اشاره کرد.

جاهای دیدنی شیراز+نارنجستان قوام
منبع:گوگل مپ

مسیرهای دسترسی به نارنجستان قوام

اگر قصد دارید با اتومبیل شخصی از مجموعه قوام بازدید کنید می­توانید از سمت چهارراه نمازی در طول خیابان لطفعلی‌خان زند به سمت شرق حرکت کرده و پس از گذشتن از مسجد نصیرالملک و کمی پیاده­روی به نارنجستان قوام برسید.

زمان بازدید از نارنجستان قوام

شما همه روزه در ساعات 8 صبح تا 9 شب می­توانید از این مجموعه دیدن کنید. اما اگر می­خواهید یک خاطره سرشار از عطر بهار نارنج داشته باشید، باید در بهار و علی­الخصوص اردیبهشت ما به شیراز سفر کنید و به بازدید نارنجستان قوام بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

آرامگاه سعدی

جاهای دیدنی شیراز فراوان است.همواره از شیراز به عنوان مهد ادب و فرهنگ ایران زمین نام برده می­شود و حقیقتاً نیز لایق این توصیف است. این شهر دو تن از بزرگ­ترین شاعران تاریخ ایران و حتی جهان را در خود پرورانده است.

مسجد نصیرالملک

اگر قصد سفر به جاهای دیدنی شیراز را دارید، به شما توصیه می­کنیم تا یک لیست از مکان­های تاریخی، تفریحی و فرهنگی شیراز تهیه کنید و برنامه سفر خود را طبق این لیست بچینید. تا بتوانید به تمام این مکان­های دیدنی و خاطره‌انگیز سری بزنید.

مسجد وکیل شیراز

یکی از مهم­ترین و زیباترین مکان­های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز، که عموماً مورد استقبال اکثر گردشگران و مسافران قرار می­گیرد، مجموعه وکیل است. این مجموعه که شامل بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل است در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

حافظیه آرامگاه حافظ

یکی ازجاهای دیدنی شیرازکه خیلی هم پر بازدید هست حافظیه شیراز است. همه مردم در ایران و شاید جهان، شیراز را به ادب و فرهنگ می­شناسند. ادب و فرهنگی که ریشه تاریخی­اش به قرن هفتم هجری و دوران زندگی شیخ اجل، سعدی شیرازی، می­رسد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search