محوطه باستانی قلعه خسرو

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

محوطه باستانی قلعه خسرو یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل،بوده که در ۲۸ کیلومتری شمال غربی این شهرستان و در حوالی روستایی به نام قوناق قیران واقع شده است این محوطه که جزو یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور می باشد، یکی از مکان های تاریخی نیز به شمار می رود.

این قلعه در بالای کوه کم ارتفاع شوش داغی بنا شده است و از سه جهت جغرافیایی شما، شمال غربی و غرب، توسط رود قره سو احاطه شده است. از دیگر نکات قابل توجه در مورد محوطه باستانی قلعه خسرو ارتفاع نوک قله‌ شوش داغی است که از سطح آب های  آزاد 1395 متر بالا تر است.

معرفی محوطه باستانی قلعه خسرو

محوطه باستانی قلعه خسرو متشکل از دو قلعه و یک گورستان بوده که یکی از این قلعه ها در قله کوه شوش داغی واقع شده و با نام قلعه عصر آهنی شناخته می شود و نام دیگر سازه نیز قلعه عصر مفرغ جدید بوده که به طبع بزرگتر بوده و قسمتی از قلعه ابتدایی را نیز در خود جای داده است.

گورستان این قلعه نیز در قسمت جنوبی کوه شوش داغی بوده و گور های درون آن که گمان می رود برای برخی سربازان در زمان جنگ ها و یا مردمان محلی بوده است، به صورت وسیعی در این منطقه پراکنده شده است.

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل
محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

جغرافیایی منطقه

اگر از قسمت شمالی شوش داغی به آن نزدیک شوید، متوجه یک  برآمدگی کوچک خواهید شد که وسعت کمی نیز دارد اما بر خلاف وسعت کم، شیب بسیار تندی را در خود نهفته و دسترسی به آن را مشکل می کند.

اما قسمت دیگر این قلعه که به جهت غربی کوه شوش داغی واقف است، دارای شیب بسیار تندی از نوک کوه تا دیوار دفاعی قلعه بود ه و از پایین دیوار نیز تا منتها الیه دره همجوار این کوه، عمقی 10 متری حاکم است.

دامنه‌ شرقی کوه نیز به سبب موقعیت دفاعی، دارای شیب تندی می باشد که در برخی قسمت های آن این شیب به 70 درجه می رسیده و در گذشته، یک موقعیت استراتژیک عالی برای دفاع را به صورت دیواری صاف برای ساکنین قلعه  و دفاع از اهالی محوطه باستانی قلعه خسرو فراهم می کرده است.

قلعه عصر آهنی

این قلعه که در محوطه باستانی قلعه خسرو و بر روی قله شوش داغی بنا شده است، یکی از قلعه های باستانی است که مورد توجه بسیار زیادی از سمت باستان شناسان بوده و از طریق آن اطلاعات زیادی از تاریخ منطقه به دست آمده است.اطلاعاتی که از سفال های این منطقه به دست آمده است، مربوط به دوره مفرغ جدید بوده و تاریخ آن ها را می توان با اطلاعات به دست آمده از دوره در شمال غرب مورد این قلعه مورد بحث و بررسی قرار داد.

قلعه شیطان داشی

این قلعه که در محوطه باستانی قلعه خسرو واقع شده، بر روی تپه ‌ای  کمی بلند و طبیعی بوده که 400 متر از روستای شیخ احمد فاصله دارد. از جنب شمالی قلعه شیطان داغی که یکی از جاهای دیدنی اردبیل است، رود شیخ احمد چایی جاری است. در درون این قلعه نیز آثار به دست آمده نمایانگر سبک زندگی مردمان این قلعه است.

مگر می شود به اردبیل رفت و به زیب لاین شورابیل نرفت؟مکان تفریحی و گردشگری که که هر گردشگر را مجذوب خودش میکند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

پل یعقوبیه اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به پل یقوبیه اشاره کرد که به پل پنچ چشمه معروف است زمان بازدید مسیر دسترسی و نحوه بازدید اشاره کرد و تخمین هزینه سفر

پل سید آباد اردبیل

پل سید آباد اردبیل یکی ازجاهای دیدنی اردبیل است و در روستاهای اردبیل به نام سیدآباد قرارگرفته است. پلی با عمر تقریبا ۴۰۰ سال است که بر روی رودخانه‌ای به همین نام ساخته شده است و برای مسافران و گردشگران منطقه یکی از مقاصد مهم گردشگری است.

خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی صادقی یکی از جاهای دیدنی اردبیل است.اردبیل به‌عنوان یکی از شهرهای قدیمی و با قدمت طولانی در ایران شناخته می‌شود که آثار تاریخی و گردشگری زیادی هم دارد و همین جاهای دیدنی اردبیل ، سفر به این منطقه را برای شما لذت‌بخش و به یاد ماندنی می‌کند.

آبشار سردابه اردبیل

آبشار سردابه اردبیل را میتوان به یکی از مناطق تفریحی و جاهای دیدنی اردبیل در بهار است اشاره کرد. این آبشار در روستای سردابه در کنار آب گرم سردابه واقع شده است. این منطقه دارای هفت چشمه آب گرم است که توانسته یکی از قطب های توریستی اردبیل را به خود اختصاص دهد. آبشار سردابه ارتفاعی 20 متری و دمایی حدود 35 درجه سانتی گراد دارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها