غار کلماکره لرستان

غار کلماکره لرستان

از غار کلماکره لرستان به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان یاد می شود که در نزدیکی روستایی به نام طاق ملک حسین، در قسمت شرقیه یکی از آخرین دره‌ های صخره‌ ای شکل کوه آهکی مله قرار دارد. این غار که به عنوان یکی از مکان های باستانی و ملی در ایران شناخته می شود، تا سالها وجود خارجی نداشت.

 اما دلیلی جالب برای دیده نشدن این غار برای سالیان سال وجود داشت و آن هم این بود که پیشانی غار به ارتفاعی بالغ بر 1.5 متر پایین ‌تر از دهانه‌ آن بود و همین امر سبب شده بود تا مخفی شدن آن امری طبیعی به نطر برسد. اما پس از سال ها و با تلاش باستان شناسان و غارنوردان این مکان که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، مورد توجه قرار گرفت.

اما نکته بحث بر انگیزی که طی سالیان سال برای مردم و مسئولین به وجود آمده بود، مالکیت و نامگذاری مکان این غار بود چرا که اهالی پلدختر آن را در حوزه شهر خود می دانستند اما قضیه برای مردن رومشکان برعکس این موضوع بود؛ تا اینکه نهایتا در سال 1384 این غار به نام یکی از جاهای دیدنی لرستان در پل دختر لحاظ شد و با شماره ثبت 13119 به لیست آثار ملی اضافه شد.

پیشنهاد می شود مکان گردشگری آبشار ونایی را هم بخوانید.

غار کلماکره لرستان
غار کلماکره لرستان

تاریخچه

اگر به تاریخ نگاهی دقیق بیندازید، بی شک نام غار کلماکره به چشمتان خورده است؛ چرا که این غار چه در گذشته و چه در زمان حال به عنوان یکی از مهم ترین مکان های تاریخی تلقی شده و به گفته برخی نظریه شناسان باستان و تاریخ نویسان، در زمان حکومت ساسانیان و هخامنشیان، به عنوان خزانه ای برای نگه داری از گنجینه ها و غنایم جنگی استفاده می شده.

غاری که امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان شمرده می شود، قدمتی بالغ بر 2700 سال داشته و به گفته برخی نظریه شناسان باستان پیدایش آن به دوران نوعیلامیان و قبل از زمان هخامنشیان باز می گردد و در آن زمان نیز کاربردی مشابه داشته است. 

نامگذاری غار کلماکره لرستان

کلماکره متشکل از سه کلمه به هم پیوسته ( کل )، ( ما ) و ( کره ) است. ( کل ) که کلمه ای با ریشه لری است، به گفته امروزی بز کوهی معنا می شود؛ ( ما ) یا ( مان ) نیز به معنای محل سکونت و یا محلی برای استقرار بوده و در نهایت نیز کلمه ( کره ) نام درختی می باشد که مشابه انجیر بوده و در ابتدای ورودی غار قرار دارد.

بازدید

بی شک بازدید از غار کلماکره لرستان که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، نیازمند آمادگی فیزیکی بالا و تجهیزات مناسب غارنوردی می باشد. این غار به دلیل سخت بودن ورود به آن، برای بازدید عموم در دسترس نمی باشد اما اگر غار نورد حرفه ای باشید می توانید به همراه گروه های غارنوردی، از این مکان دیدن کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل دزدی ها و غارت های انجام شده از این غار در سال های گذشته؛ حفاری غیر مجاز و بدون مجوز رسمی در منطقه غار کلماکره لرستان، جرم محسوب شده و پیگرد قضایی دارد.

به گردی مجله به روز گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

حمام گپ لرستان

بدون تردید یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی لرستان که در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، حمام گپ لرستان است. حمامی که به عنوان یکی از مناطق گردشگری مهم در خرم آباد قرار دارد و سالانه تعداد زیادی گردشگر را دور هم گرد می آورد.

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک یکی ازجاهای پربازدید لرستان است.تقریبا نشنیدن نام قلعه فلک الافلاک غیر ممکن است چرا در هر گوشه و کناری از خود داستانی بر جای گذاشته است، این مکان تاریخی که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، می تواند به عنوان یک گزینه مناسب برای سفر بعدی شما انتخاب شود.

آبشار نوژیان لرستان

بدون تردید یکی از جاهای دیدنی لرستان که سالانه هزاران گردشگر از سراسر جهان را به سمت و سوی خود می کشد تا زیبایی های نهفته در خود را به نمایش بگذارد، جایی نیست جز آبشار نوژیان لرستان. آبشاری که جزو برجسته ترین آبشار های لرستان محسوب می شود.

دریاچه کیو

یکی از جاهای دیدنی لرستان که بی شک چشم هر بیننده ای را به خود می دوزد، دریاچه کیو است. دریاچه ای که با رنگ خاص خود زیبایی خارق العاده ای را به وجود آورده و همین امر سبب شده تا سالانه مسافران زیادی در این مکان گرد هم آیند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها