روستای ورکانه همدان

جاهای دیدنی همدان روستای ورکانه همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بدون تردید می بایست از آن دیدن کنید، روستای ورکانه است. روستایی که قدمتی 400 ساله داشته و معروف به روستای صخره ای است. با ورود به این روستا خانه هایی را مشاهده می کنید که با سنگ های کوچک و بزرگ ساخته شده اند و رنگ هایی طبیعی از دل طبیعت را در خود گنجانده اند.

یکی از ویژگی های این روستا دارا بودن درختان زردآلو، گردو، انگور و سیب است و دلیل این امر وجود رودخانه های سیمین و ورکانه و جاری بودن پیوسته فواره های قنات است که در فصل تابستان سر سبزی دو چندانی را نصیب روستای ورکانه می کند.

جاهای دیدنی همدان روستای ورکانه همدان
منبع:گوگل مپ

علل نامگذاری

به گفته برخی افراد نام گذاری این روستا از گویش کردی سر چشمه می گیرد. در گویش کردی «ور» به معنی کنار و «کانه» به معنای چشمه است. ورکانه نیز به معنی بودن در کنار رود و چشمه است. اما از طرفی دیگر، به دلیل وجود معادن سنگ فراوان در حوالی روستا، نام ورکانه را به خود گرفته زیرا این روستا در نزدیکی ورکان یا همان معدن سنگ است.

هسته اولیه این روستا که پیرامون قنات روستا شکل گرفته، پیشینه ای طولانی داشته و سابقه تاریخی آن به اوایل دوره صفوی باز می گردد. گویش مردم روستای ورکانه به زبان‏ های آذری، فارسی و کردی است و همین امر مزیده بر علت شده تا این مکان یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان برای اقوام مختلف شود.

جاهای دیدنی همدان روستای ورکانه همدان
منبع:گوگل مپ

موسیقی محلی

موسیقی شایع در مابین مردم روستای ورکانه شامل ترانه‏‌ هایی با اشعار بابا طاهر عریان بوده که با موسیقی عاشیقی عجین شده است که در مراسمی همچون عروسی‏‌ها و جشن ها مورد استفاده قرار می‏‌گیرد. همچنین نوعی موسیقی محلی به نام سربازی و سه پا نیز در میان مردم روستا متداول است.

دیدنی های روستا

از مکان های دیدنی در روستای ورکانه می توان به مواردی چون : اصطبل پرورش اسب، قلعه مهری خانم، گورستان ورکانه و طبیعت بکر این روستا اشاره کرد.

اصطبل پرورش اسب ورکانه : زمینی به مساحت ۱۶۵۰ متر مربع که در فاصله 2 کیلومتری روستای ورکانه قرار دارد، که پیش از انقلاب، محل پرورش اسب شاه و درباریان او بود. این محل که توسط امیر تومان احداث شده، امروزه تبدیل به یکی از جاهای دیدنی همدان شده که سالانه گردشگران بسیاری را در دل خود جای می دهد.

طبیعت بکر روستا : همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، این روستا در کنار دو رودخانه سیمین و ورکانه است که باعث ایجاد شدن طبیعتی بکر و سر سبز شده است درختانی که در اطراف این روستا روئیده شده باعث خنک تر شدن هوای روستا شده و از همین رو این روستا در تابستان مکان مناسبی برای سفر کردن است.

جاهای دیدنی همدان روستای ورکانه همدان
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی

برای رسیدن به این روستای زیبای سنگی، ابتدا باید مسیر خود به سمت ملایر را از جاده همدان به ملایر در پیش بگیرید و با دیدن خروجی مربوط به روستا از جاده خارج شوید. پس از عبور از سد اکباتان و دیدن از روستاهای شمس‌ آباد ، یلفان و علی ‌آباد از طریق جاده ورکانه به روستای ورکانه خواهید رسید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

آرامگاه بوعلی سینا

ابن سینا یا بهتر است بگوییم ابوعلی سینا کسی که به او لقب شیخ الرئیس را داده بودند. یکی از انسان هایی که هر چه در مورد آن بگوییم کم گفته ایم چرا که در تمامی زمینه ها متخصص و صاحب نظر بود. کسی که امروزه در آرامگاه بوعلی سینا به خاک سپرده شده که به یکی از جاهای دیدنی همدان بدل شده است.

بازارهمدان

جاهای دیدنی همدان فراوان است.زمینی 30 هکتاری که بی شک تمامی گردشگران و مردم ساکن همدان را حداقل یکبار به سمت خود روانه کرده ، جایی نیست جز بازارهمدان ، بازاری کهن و بزرگ که امروزه در ردیف 2027 آثار ملی زنده ایران قرار گرفته است. این بازار که در زمان قاجار ساخته شده،

گنبد علویان

گنبد علویان که یکی از جاهای دیدنی همدان تلقی می شود، واقع در میدان امام زاده عبدالله است. از این بنا به عنوان یکی از متحیر کننده ترین و خیره کننده ترین نمونه های گچبری پس از اسلام در همدان است. این گنبد به دلیل زیبایی و تاریخی که در دل خود گنجانده، در تاریخ 1310 هجری شمسی، در ردیف 94 فهرست آثار ملی ایران به ثبت و تایید رسید.

آرامگاه استر و مردخای

آرامگاه استر و مردخای یکی از جاهای دیدنی همدان است که در مرکز شهر واقع شده و یکی از مهم ترین مقابر و زیارتگاه ‌های یهودیان در ایران و جهان است. معماری مورد استفاده در این بنا با توجه به سبک بناهای اسلامی است. این بنا که حدود هشت صد سال قدمت دارد، و بر روی عمارتی بنا شده که قدمت آن به قرن سوم هجری بر می گردد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها