Search

دشت تبریز

دشت تبریز

دشت تبریز یکی ازجاهای دیدنی تبریز است.در اشعار و ادبیات و ترانه ها بارها از نام دشت و از رفتن به دشت و گشت و گذار در آن شنیده ایم. اگر یک بار در پهنه ی میان کوه ها که سر تا سر طیف رنگ سبز با هارمونی زیبایش در آن چون فرشی خودش را گسترده برای لحظاتی توقف کرده باشید، دلیل تکرار و تاکید رفتن به دشت را می دانید.

آرامش و ابهت کوه هایی که این سرزمین های کم ارتفاع تر را در آغوش خود گرفته اند، صدای باد که بدون هیچ صدای مزاحم دیگر گوش را می نوازد، پرندگان کمیابی که شاید هرگز شبیه هیچکدام شان را در شهر ها ندیده اید، همگی انگیزه ی شما را برای لَختی ماندن در دشت تقویت می کنند.

دشت تبریز
دشت تبریز

دشت تبریز

دشت مغان اردبیل، دشت نرگش استان فارس، دشت ناز مازندران و دشت تبریز هرکدام با آب و هوا و پوشش گیاهی خاص منطقه ی خود می توانند مقاصد لذت بخشی برای گذراندن یک روز تعطیل در طبیعت باشند.

از تبریز تا نزدیکی دریاچه ارومیه تا چشم کار می کند حجم سبزی ست که به دشت تبریز معروف است. سرزمین وسیع و پستی که بوسیله ی مواد رسوبی و سیلاب ها طی سالیان طولانی هموار شده. قبل از هرچیز در نظر بگیرید که سفر به استان آذربایجان بهتر است در نیمه ی اول سال انجام شود زیرا سرما و شرایط بارشی در نیمه ی دوم ممکن است تجربه ی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

قسمت اعظمی از دشت به رنگ سفید دیده می شود که دلیل آن فرسایش زمین تحت تاثیر عوامل طبیعی و سخت شدن ذرات و رسوبات نمکی و انباشتگی آن ها روی هم طی سال هاست و اکنون این ناحیه به پرورش شتر اختصاص داده شده.

دشت تبریز
دشت تبریز

محصولات کشاورزی این دشت

این دشت که از در محاصره ی کوه های میشو از شمال و دامنه های سرسبز سهند از جنوب است، بسیاری از محصولات کشاورزی استان آذربایجان از آن به دست می آید. گندم، جو، کلزا، یونجه، سیب زمینی و پیازْ محصول زحمت کشاورزان این منطقه است. چاه های عمیق حفر شده در دشت تبریز و منابع آبی مهم دیگر هم در این امر دخیل اند.

اگر چه در سال های اخیر به دلیل خشکسالی ها و مشکلات نگران کننده ای که دریاچه ی ارومیه را تهدید کرد منجر به بروز مشکلات آبی در این دشت هم شد اما پروژه ای طراحی شد که با انتقال آب رود ارس به دشت تبریز شرایط آن بهبود یابد و احیا شود.  بسیاری از کارخانه های عموما صنایع غذایی در آذربایجان هم در دشت تبریز و اطراف آن احداث شده و در حال فعالیت هستند.

دشت تبریز متسفانه نسبت به خشکسالی های که پیش آمده و از همه طبیعت گران درخئاست داریم که هنگام رفتن به این دشت مراقبت های لازم را انجام بدید.در نهایت به یاد داشته باشیم امروز تنها پناه انسان مدرن برای رهایی از بند آلودگی شهری و کسب و کارهای خسته کننده و شلوغی و دغدغه های پایان ناپذیر، تنها طبیعت است. و تنها طبیعت است که بدون چشم داشت و هزینه دامانش را برای آرامش بخشیدن به ما هدیه می دهد، پس لایق آن است که ما هم در حفظ و مراقبت از آن تلاش کنیم.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

جنگل ارسباران تبریز

جنگل ارسباران تبریز یکی از جاهای گردشگری تبریز به حساب می آید.اگر نقشه ی جنگل های ایران را در کتب جغرافیایی دیده باشد، گوشه ی سراسر سبز آن را درست در لب مرز شمال غربی دیده اید. این جگرگوشه، ارسباران است.بله از جاهای دیدنی تبریز جنگل ارسباران است.

برج شهر تبریز+عکس+امکانات+آدرس

مرکز خرید برج شهر تبریز، با بنایی ۱۴ طبقه به عنوان یکی از مقاصد خرید و جاذبه‌های گردشگری معروف در شهر تبریز شناخته می‌شود. این ساختمان فراوانی امکانات تجاری و لذت بخش برای مراجعه کنندگان فراهم کرده است. از آنجا که در مرکز شهر تبریز قرار دارد، برج شهر با طراحی منحصر به فرد خود، معبدی برای خریداران فراهم کرده است که هر سبک و سلیقه‌ای را پوشش می‌دهد.در این سفر مجازی همراه سایت گردشگری به گردی باشید.

خانه نیکدل تبریز

تبریز، یکی از شهرهای باستانی ایران است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، همواره مورد توجه و تحسین بوده است. این شهر قدیمی در طول تاریخ، به عنوان یکی از مراکز تجاری و صنعتی مهم ایران شناخته شده است. در این سفری مجازی قرار شما را به یکی از جاهای دیدنی تبریز یعنی خانه نیکدل تبریز ببریم پس همراه سایت گردشگری به گردی باشید.

ارگ تبریز

در ایران مجوعه ای از ارگ ها را داریم که از جاهای دیدنی تبریز هم ارگ تبریز می باشد.ارگ بم، ارگ بهارستان، قلعه ی الموت، ارگ تهران، ارگ تبریز و اسامی از این دست بارها به گوش ما خورده یا یکی از آن ها در شهر محل سکونت ما وجود دارد. اَرگ، حصار ، قلعه یا دژ در واقع به بناهای بلند و غالبا محصور گفته می شود
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search