خانه تاریخی میرفتاح

خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل

خانه تاریخی میرفتاح از جاهای دیدنی اردبیل و از جاهای تاریخی این شهر نیز به شمار می رود،است که امروزه تبدیل به یکی از موزه های دیدنی این استان نیز بدل شده و سالانه شاهد خیل عظیمی از جمعیت گردشگر می باشد.

این خانه با قدمتی بالغ بر 195 سال، یکی از تاریخی ترین خانه های بر جای مانده در این استان است که از اهمیت بسیاری زیادی نیز برخوردار بوده، در دوران حکومت پهلوی اول به عنوان اولین دبیرستان دخترانه مورد استفاده قرار می گرفته است.

اما نکته مهم در رابطه با این ساختمان این است که در تاریخ ۱۰ دی ماه سال ۱۳۸۱، به عنوان یکی از آثار ملی ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسید و امروزه محلی برای دیدن از آثار دینی و تاریخی استان اردبیل است.

خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل
خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل

درونگرایی در معماری

درونگرایی در معماری ایرانی که از گذشته کاربرد بسیاری زیادی داشته است، به عنوان یکی از اصول پایه معماری اصیل ایرانی و اسلامی، در سازماندهی و ساماندهی اندام های مختلف یک بنا، به ویژه در خانه هاي سنتی ایرانی ، بوده و مورد توجه بسیاری قرار داشته است.

درونگرايي در عرصه معماری، نوعی ساماندهی کالبدی در کشور های اسلامی است که به عبارتی از بسته بودن یک فضای خصوصی نسبت به فضای شهری، و باز شدن آن به سمت فضای خصوصی گفته می شود که این امر به وضوح در خانه تاریخی میرفتاح قابل مشاهده است.

اما به صورت ساده تر و به بیانی شیوا تر و امروزی، درونگرایی در معماری، به فضای بسته حول یک فضای باز مرکزی گفته می شود که به واسطه آن محوریت یک سازه حفظ شده و باقی سازه در اطراف آن به صورت یکسان ساخته می شود.

تزیینات خانه تاریخی میرفتاح

این خانه که دیدنی های بسیار زیادی را در خود جای داده، پنجره های ارسی شکلی داشته که در کنار پنجره های رنگی، طرح های اسلیمی بی نظیری را در دل خود جای داده است و همین امر سبب شده تا یکی از زیبا ترین ساختمان ها با معماری درونگرا به حساب بیاید.

علاوه بر شیشه کاری های و تزیینات متعدد ارسی شکل، می توانید مزین کاری هایی که توسط آجر ها بر روی این سازه نقش بسته اند را مشاهده کنید و به عمق زیبایی این معماری پی ببرید. معماری که در زمان حکومت پهلوی، نمای آجری با تقش و نگار های متعدد داشته است.

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل پل یعقوبیه میباشد که هم از دیگر مکانهای تاریخی میباشد.

موزه مفاخر اردبیل

در خانه تاریخی میرفتاح می ‌توان طرح های با نقش و نگار بسیار زیبا و چشم نواز از علمای بزرگ استان اردبیل از جمله آیت الله احمد مقدس محقق اردبیلی، آیت الله میرزا محسن مجتهد اردبیلی، آیت الله میر صالح مجتهد انواری، آیت الله میرزا علی ‌اکبر مجتهد اردبیلی و دیگر علمای این شهر مشاهده کرد.

نکته بسیار حائز اهمیت در مورد نقاشی ‌های این موزه، طراح آنها است؛ طراحی که این نقاشی ها را با دستان توانمند خود به تصویر کشیده و در خانه تاریخی میرفتاح به نمایش برای عموم گذاشته است. این هنرمند بلند آوازه با نام حسن مردانه شناخته می شود. علاوه بر نقاشی‌ های موجود، کتب ‌های نفیس و ارزشمند از این علما در این موزه نگه داری می شود.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

خانه خادم باشی

خانه خادم باشی یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل می باشد که در زمان قاجاریه ساخته شده و امروزه تبدیل به مکانی دیدنی برای عموم مردم شده است. ناگفته نماند که این بنا یکی از چندین ساختمان دیدنی در محله قدیمی اوچدکان اردبیل است.

محوطه باستانی قلعه خسرو

محوطه باستانی قلعه خسرو یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل،بوده که در ۲۸ کیلومتری شمال غربی این شهرستان و در حوالی روستایی به نام قوناق قیران واقع شده است این محوطه که جزو یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور می باشد، یکی از مکان های تاریخی نیز به شمار می رود.

تالاب پته خور نمین اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل تالاب پته خور هست که در شهرستان نمین است.مسیر دسترسی بهترین زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن

زیپ لاین شورابیل

زیپ لاین شورابیل که یکی از تفریحات پر هیجان و جوان پسند و جاهای دیدنی اردبیل است، با طولی بالغ بر 475 متر و سرعتی بالغ بر شش متر در ثانیه، به عنوان اولین زیپ لاین دارای رفت و برگشت موتوری در کشور شناخته شده و همین امر سبب معروفیت این منطقه گردید است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها