تنگه شیرز

تنگه شیرز لرستان

اگر از تماشاکنندگان و تحسین کنندگان طبیعت بکر و دست نخورده هستید، بدون تردید ساختار صخره‌ های تنگه شیرز صحنه هایی به یاد ماندنی را در ذهنتان به جای می گذارد. منطقه ای که خود را در دل کوه های زاگرس گنجانده و زیبایی خارق العاده ای دارد.

تنگه ای که با قدمتی چندین میلیون ساله به یکی از جاهای دیدنی لرستان بدل شده، چه در گذشته و چه در زمان حال، مورد توجه بسیار از طبیعت گردان، کوه نوردان، صخره نوردان و حتی عکاسان حیات وحش بوده است.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

نکته شایان ذکر در مورد این تنگه این است که به عناون یکی از قدیمی ترین تنگه های طبیعی موجود بر روی زمین شناخته می شود و از همین رو نیز سالیان گردشگران خارجی بسیار زیادی را به سمت و سوی خود می کشاند.

ساختار

طول تنگه شیرز بالغ بر پنج کیلومتر بوده و ارتفاع دیواره‌ های کناری آن از کف دره عددی مابین ۱۵۰ الی ۲۰۰ متر است. به همین خاطر برای کاوش در دل این تنگه سر سبز و بکر، می بایست تجهیزات کامل به همران یک راهنمای مسیر را داشته باشید.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

اما رود خانه جاری در این دره سخنی دیگر برای گفتن دارد؛ رودخانه ای که از همان ابتدای تنگه از رودخانه سمیر سرچشمه گرفته و خود را در مسیر پر پیچ و خم این تنگه جاری می سازد تا در نهایت در انتهای تنگه دوباره به مسیر اصلی خود بازگردد.

از نکات مهم در مورد تنگه شیرز که از جاهای دیدنی لرستان است می توان به قسمت های کم شیب و پر شیب دیواره های آن اشاره کرد. مسیر کم شیب که در نزدیکی روستای گدارگه واقع شده است، کمترین کقدار شیب را دارا بوده و از طرفی دیگر قسمت پر شیب این تنگه را هفت رک می نامند.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

نامگذاری تنگه شیرز

متاسفانهاز دلیل نامگذاری اصلی این تنگه اطلاعات چندانی در دسترس نیست و تنها سخنان کنار هم قرار داده شده اهالی ساکنین آنجا می تواند سندی بر نامگذاری این طبیعت بکر باشد اما هیچ سند دقیق و تاریخی در مورد نامگذاری این تنگه در دسترس نیست.

با این وجود برخی داستان ها و گفته ها در مورد نامگذاری این منطقه جمع آوری شده و به عنوان دلیلی برای نامگذاری این نطقه در نظر گرفته شده است. یکی از دلایل نامگذاری این منطقه می تواند شباهت آن به نام پادشاهان و حکمرانان باستان این منطقه باشد.

اما در یکی دیگر از داستان ها گفته می شود که در اصل نام این منطقه از دو کلمه ( شیر ) و ( زر ) می ‌دانند چرا که گفته می شود طرح های شیر و اشکال حیوانات متنوع بر روی دیواره های این تنگه حکاکی شده است.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

بهترین زمان سفر

همانطور که برخی از شما عزیزان اطلاع دارید، تنگه شیرز که از جاهای دیدنی لرستان است، در منطقه غربی کشور و بخش سردسیر واقع شده است و از همین رو سفر به این تنگه در زمان پاییز و زمستان به شدت توصیه نمی شود چرا که علاوه بر سرمای بسیار زیاد احتمال وقوع سیل در این منطقه بسیار زیاد است. اما از طرفی دیگر این تنگه در فصل بهار و تاستان دارای هوایی بسیار معتدل و بهاری است که آرزو می کنید ای کاش زمان می ایستاد تا بتوانید نهایت لذت را از این سفر ببرید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

حمام گپ لرستان

بدون تردید یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی لرستان که در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، حمام گپ لرستان است. حمامی که به عنوان یکی از مناطق گردشگری مهم در خرم آباد قرار دارد و سالانه تعداد زیادی گردشگر را دور هم گرد می آورد.

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان یکی از جاهای دیدنی لرستان است که خود را در دامان رشته کوه های پوشیده از برف زاگرس جای داده است. این آبشار که در شهرستان دورود از توابع لرستان قرار دارد، از شمال با شهرستان سربند و از سمت شمال غربی با شهرستان بروجرد در همسایگی قرار دارد.

دریاچه کیو

یکی از جاهای دیدنی لرستان که بی شک چشم هر بیننده ای را به خود می دوزد، دریاچه کیو است. دریاچه ای که با رنگ خاص خود زیبایی خارق العاده ای را به وجود آورده و همین امر سبب شده تا سالانه مسافران زیادی در این مکان گرد هم آیند.

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک یکی ازجاهای پربازدید لرستان است.تقریبا نشنیدن نام قلعه فلک الافلاک غیر ممکن است چرا در هر گوشه و کناری از خود داستانی بر جای گذاشته است، این مکان تاریخی که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، می تواند به عنوان یک گزینه مناسب برای سفر بعدی شما انتخاب شود.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها