برج خلعت پوشان تبریز

برج خلعت پوشان تبریز یکی از چند برج تبریز میباشد.استان آذربایجان شرقی دارای برج های مختلفی میباشد.از جاهای دیدنی تبریز میتوان به برج های این شهر اشاره کرد که دارای قدمت زیاد و زیبایی های خاصی هستند.برج خلعت پوشان یکی از این برج ها میباشد.البته تالاب قوری گل تبریز هم از دیگر مکانهای گردشگری تبریز میباشد.

تاریخ برج خلعت پوشان تبریز

در قدیم و در زمانی که کشور توسط حاکمان و پادشاهان اداره می شده، در فضای خارج هر شهر ساختمانی بنا می کردند که به آن عمارت خلعت پوشان گفته می شد. به این معنی که اگر قرار بود پادشاه یا دستگاه حکومت به کسی از خدمتگزاران و حاکمان شهرها هدیه یا نشانی اعطا کند این مراسم در این مکان باید برگزار می شد.

منبع: ویکی پدیا

برج خلعت پوشان تبریز که قسمتی از تاریخ و آداب و رسوم ایران را در خود دارد، برجی ست سه طبقه که طبقه ی سوم آن بدون سقف است و مراسم اهدای خلعت یا مقام در آن اتفاق می افتاده. این بنا در سال های آخر حکومت صفویه ساخته شد و در دوره ی قاجار هم بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

به این شکل که هرگاه شخصی از افراد حکومتی یا حکام شهرها به پادشاه خوش خدمتی می کرد یا نظرش را جلب می کرد پادشاه برای او هدیه ای در نظر می گرفت که بسته به مقام و درجه ی او این هدیه می توانست جامه، عبا، خلعت، نشان، شمشیر یا انعام و پول باشد. سپس پیش از فرستادن هدیه، برج خلعت پوشان را برای انجام مراسم و تشریفات اعطای نشان و استقبال از پیک مخصوص پادشاه و حضور ولیعهد تبریز آماده می کردند.

منبع:خبرگزاری مهر

گاهی هم بسته به دست و دلبازی پادشاهان این مراسم اهدای مقام و هدایا پیش از عید نوروز با حضور ولیعهد ها صورت می گرفت. نقشه ی این برج نقشه ایست کاملا اصیل و ایرانی که قاعده ی آن شانزده ضلع دارد و قطرش نَه و نیم متر است و سقف طبقه ی اول آن گنبدی شکل است و همه چیز حول یک بخش مرکزی قرار دارد.

به دلیل اینکه این برج در طبیعتی باغی و پوشش های گیاهی غنی قرار گرفته است، اخیرا آن را برای انجام پژوهش های مرتبط در اختیار دانشگاه کشاورزی شهر تبریز قرار داده اند و بازدید از آن آزاد نیست و تنها با هماهنگی دانشگاه و پژوهشکده ی آن امکان پذیر است. دانستن آداب و سنت های باستانی برا ما امروزی ها بسیار جالب و گاهی تعجب آور به نظر می رسد و گردشگران خارجی نیز با سفر به ایران و شنیدن این داستان ها و دیدن این عمارت ها شگفت زده می شوند و اصالت ایران را تحسین می کنند. تاریخ ایران زمین مملو است از این رسم ها که هر کدام به نوعی تاریخ را بازگو می کند.

نحوه بازدید

اگر از جاده ی تبریز به دهستان باسمنج رانندگی کنید، جایی در 5 کیلومتری باسمنج در یکی از ده ها دره ی خوش آب و هوا و ییلاقی این مسیر در نزدیکی رودخانه ی چایی، برج آجری بلندی با قاعده ی چند ضلعی و آجرهای کنگره ای در بالاترین قسمت آن، توجه شما را جلب می کند. این برج به “برج خلعت پوشان” معروف است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

ائل گلی تبریز

اینکه سفر کردن خیلی لذت بخشه، کیفیت زندگی رو بهتر می کنه وبرای بهود جنبه های مختلف شخصیت افراد لازم هست، درسته. اما به نظر من اینکه ” به کجا ” سفر می کنیم مهم تره. اگر دوست دارید به جایی سفر کنید که زیبایی های طبیعی و تاریخی و هندسه ی سرد و مدرن با هم در آمیخته شده باشه اون جا “تبریزه” .حتی اگر تا امروز به این شهر که زمانی پایتخت هم بوده سفر نکردید اما حتما تا به حال اسم ائل گلی، ارگ تبریز، عمارت شهرداری یا بازار سرپوشیده ی معروفش به گوشتون خورده.

دشت تبریز

دشت تبریز یکی ازجاهای دیدنی تبریز است.در اشعار و ادبیات و ترانه ها بارها از نام دشت و از رفتن به دشت و گشت و گذار در آن شنیده ایم. اگر یک بار در پهنه ی میان کوه ها که سر تا سر طیف رنگ سبز با هارمونی زیبایش در آن چون فرشی خودش را گسترده برای لحظاتی توقف کرده باشید، دلیل تکرار و تاکید رفتن به دشت را می دانید.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل را میتوان از جاهای دیدنی تبریز در تابستان میتوان اشاره کرد و همچنین دیگر تالاب های این شهر اشاره کرد.در اکوتوریسم یا همان گردشگری طبیعت به منظور لذت بردن از آن و درک ارزش و اهمیت آن، یکی از محیط ها زیستی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است تالاب ها هستند. تالاب ها آبگیرهایی هستند که گیاهان تاب آور در آب و خاک های غرقابی در آن ها رشد می کنند و برای پرندگان مهاجر یا فصلی و دیگر جانوران نیز محیط های مناسبی هستند. از دیگر اهمیت های آن ها می توان به نقش آن ها در کنترل سیلاب ها و پیشگیری از فرسایش زمین هم اشاره کرد.

جنگل ارسباران تبریز

جنگل ارسباران تبریز یکی از جاهای گردشگری تبریز به حساب می آید.اگر نقشه ی جنگل های ایران را در کتب جغرافیایی دیده باشد، گوشه ی سراسر سبز آن را درست در لب مرز شمال غربی دیده اید. این جگرگوشه، ارسباران است.بله از جاهای دیدنی تبریز جنگل ارسباران است.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها