برج خلعت پوشان تبریز

برج خلعت پوشان تبریز یکی از چند برج تبریز میباشد.استان آذربایجان شرقی دارای برج های مختلفی میباشد.از جاهای دیدنی تبریز میتوان به برج های این شهر اشاره کرد که دارای قدمت زیاد و زیبایی های خاصی هستند.برج خلعت پوشان یکی از این برج ها میباشد.البته تالاب قوری گل تبریز هم از دیگر مکانهای گردشگری تبریز میباشد.

تاریخ برج خلعت پوشان تبریز

در قدیم و در زمانی که کشور توسط حاکمان و پادشاهان اداره می شده، در فضای خارج هر شهر ساختمانی بنا می کردند که به آن عمارت خلعت پوشان گفته می شد. به این معنی که اگر قرار بود پادشاه یا دستگاه حکومت به کسی از خدمتگزاران و حاکمان شهرها هدیه یا نشانی اعطا کند این مراسم در این مکان باید برگزار می شد.

منبع: ویکی پدیا

برج خلعت پوشان تبریز که قسمتی از تاریخ و آداب و رسوم ایران را در خود دارد، برجی ست سه طبقه که طبقه ی سوم آن بدون سقف است و مراسم اهدای خلعت یا مقام در آن اتفاق می افتاده. این بنا در سال های آخر حکومت صفویه ساخته شد و در دوره ی قاجار هم بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

به این شکل که هرگاه شخصی از افراد حکومتی یا حکام شهرها به پادشاه خوش خدمتی می کرد یا نظرش را جلب می کرد پادشاه برای او هدیه ای در نظر می گرفت که بسته به مقام و درجه ی او این هدیه می توانست جامه، عبا، خلعت، نشان، شمشیر یا انعام و پول باشد. سپس پیش از فرستادن هدیه، برج خلعت پوشان را برای انجام مراسم و تشریفات اعطای نشان و استقبال از پیک مخصوص پادشاه و حضور ولیعهد تبریز آماده می کردند.

منبع:خبرگزاری مهر

گاهی هم بسته به دست و دلبازی پادشاهان این مراسم اهدای مقام و هدایا پیش از عید نوروز با حضور ولیعهد ها صورت می گرفت. نقشه ی این برج نقشه ایست کاملا اصیل و ایرانی که قاعده ی آن شانزده ضلع دارد و قطرش نَه و نیم متر است و سقف طبقه ی اول آن گنبدی شکل است و همه چیز حول یک بخش مرکزی قرار دارد.

به دلیل اینکه این برج در طبیعتی باغی و پوشش های گیاهی غنی قرار گرفته است، اخیرا آن را برای انجام پژوهش های مرتبط در اختیار دانشگاه کشاورزی شهر تبریز قرار داده اند و بازدید از آن آزاد نیست و تنها با هماهنگی دانشگاه و پژوهشکده ی آن امکان پذیر است. دانستن آداب و سنت های باستانی برا ما امروزی ها بسیار جالب و گاهی تعجب آور به نظر می رسد و گردشگران خارجی نیز با سفر به ایران و شنیدن این داستان ها و دیدن این عمارت ها شگفت زده می شوند و اصالت ایران را تحسین می کنند. تاریخ ایران زمین مملو است از این رسم ها که هر کدام به نوعی تاریخ را بازگو می کند.

نحوه بازدید

اگر از جاده ی تبریز به دهستان باسمنج رانندگی کنید، جایی در 5 کیلومتری باسمنج در یکی از ده ها دره ی خوش آب و هوا و ییلاقی این مسیر در نزدیکی رودخانه ی چایی، برج آجری بلندی با قاعده ی چند ضلعی و آجرهای کنگره ای در بالاترین قسمت آن، توجه شما را جلب می کند. این برج به “برج خلعت پوشان” معروف است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

آبشار اسکندرتبریز

از جاهای دیدنی تبریز آبشار اسکندر تبریز است. طبیعت همیشه منبع الهام و آرامش بوده است و انسان زمانی که از دغدغه ها و شلوغی زندگی شهری و کسب و کار خسته و گریزان می شود، آغوش طبیعت را برای پناه بردن انتخاب می کند.

کوه های آلا داغ دار تبریز

از جاهای دیدنی تبریز کوه های آلا داغ دار را میتوان نام برد. جاذبه های گردشگری در دنیا دو دسته اند. جاذبه های طبیعی که هدیه ی خداوند اند و جاذبه هایی که بدست انسان ها ساخته شده اند و هرکدام از این ها در ابعاد مختلف قابل تامل اند.

جنگل ارسباران تبریز

جنگل ارسباران تبریز یکی از جاهای گردشگری تبریز به حساب می آید.اگر نقشه ی جنگل های ایران را در کتب جغرافیایی دیده باشد، گوشه ی سراسر سبز آن را درست در لب مرز شمال غربی دیده اید. این جگرگوشه، ارسباران است.بله از جاهای دیدنی تبریز جنگل ارسباران است.

خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی یکی از جاهای دیدنی تبریز است.معمولا زندگی بزرگان تاریخ برای ما جالب است، اینکه کجا زدگی می کرده اند؟ خانه شان چه شکلی بوده؟ چه لباس هایی می پوشیدند؟ تفریحاتشان چه بوده و اطلاعاتی از این قبیل. شاید برای ارضای این حس کنجکاوی بهتر باشد سری به خانه ی شخصی این سرشناسان بزنیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها