آبشار گچان ایلام

آبشار گچان ایلام یکی از جاهای دیدنی ایلام در تابستان است و میتوان به آبشارهای این استان اشاره کرد. استان ایلام در غرب ایران در ناحیه معتدل کوهستانی قراردارد. این استان به هفت شهرستان به نامهای ایلام، مهران، شیروان و چرداول، دهلران، دره‌شهر، ایوان و آبدانان تقسیم شده است . قسمت زیادی از این استان را جنگل های بلوط پوشانیده است. کوهستانی بودن و تنوع آب و هوایی شهر ایلام پوشش جنگلی و آبشارهای مرتفع همانند آبشار گچان را به وجود آورده اند.

آبشار گچان ایلام در ابتدای جاده ایلام به سرابله (شیروان و چرداول)  قرار دارد.

از آنجائیکه ایلام در بین استان های  ایران از مناطق گردشگری و دیدنی زیادی برخوردار است.  که سالانه بیشتر از صد ها گردشگر و توریست برای سفر کردن و دیدن آثار های تاریخی و مکان های دیدنی و تفریحی به این استان می آیند. اگر عازم سفر به ایلام هستید برنامه ریزی مناسبی برای بازدید از چندین منطقه مجاور آبشار داشته باشید. در کنار گردشگری در آبشار گچان به روستای گل گل سر بزیند. این روستا دارای آثار باستانی زیبا و جذابی مثل سنگ نوشته هایی مربوط به دوران آشوریان، قلعه سه کسان و آتشکده موشکان را دل خود دارد.

آبشار گچان ایلام از کجا جاری می شود

شهر ایلام را کوه ها و ارتفاعات جنگلی محاصره نموده است. مهمترین کوه های شهر ایلام سیاهکوه، مانشت، کبیرکوه و  گچان را می توان نام برد. هوای معتدل  و طبیعت زیبای منطقه گچان با وجود آبشار ، گردشگران زیادی را در فصل های بهار و تابستان به این منطقه کشانده است. آبشار از دل دره گچان جاری می شود و منطقه ای سبز و با طراوت برای اهالی منطقه و گردشگران ایجاد کرده است. وجود درختان بلوط ، گردو و باغات میوه زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است.

منبع:نمناک

آبشار گچان چه تاثیری در حاصلخیزی منطقه دارد؟

کوه گچان در سمت راست ابتدای جاده ایلام به سرابله در منطقه گچان قراردارد . از لحاظ منطقه جغرافیایی در قسمت شمال شرقی شهر ایلام قرار گرفته است. آبشار با آبی زلال و ارتفاعی بلند از دل این کوه با جوش وخروش به پایین می ریزد. آبشار از مسیر دشت و تپه های زیبا و سرسبز می گذرد.

آب زلال این اّبشار باغ های اطراف و باغ های پایین دست را سیراب می کند. آبشار باعث گردیده درختان گردو فراوانی در مسیر رسیدن به آبشار گچان از پر آبی آبشار بهره  خوبی ببرند. همچنین آب آبشار باعث گردیده پوشش گیاهی دارای تنوع زیاد و درختان بلوط و انواع گل های زیبا در این منطقه به چشم بخورند. علاوه بر اینکه  آب آبشار یک منطقه حاصلخیز ایجاد کرده پوشش جانوری متنوعی را هم رقم زده است. مردم بومی و گردشگران با اطراق در کنار رودهایی که از آبشار سرچشمه می گیرند، لذت زیادی را تجربه می کنند.

در کنار منطقه گچان، کوه مانشت،  کوه قلاجه و قلارنگ با زیبایی خاص شان و آب وهوای خوب گردشگری این منطقه را چند برابر کرده است.

زمان بازدید

به دلیل هوای معتدل منطقه گچان بهترین فصل برای سفر به این آبشار بهار وتابستان است. امیدواریم با سفز به آبشار گچان یکی از پرخاطره ترین آبشارگردی در شهر زیبای ایلام را تجربه نمایید.شما در این فصل میتوانید به پارک جنگلی چغاسبز هم یروید

مسیر دسترسی

آبشار گچان ابتدای جاده ایلام به سرابله (شیروان و چرداول) و بعد از عبور از تونل بزرگ این مسیر در ۱۵ کیلومتری شهرستان ایلام واقع است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

پارک جنگلی چغاسبز

شهر ایلام شهر نسبتاً جوان و نوبنیان است و روبه رونق گام برداشته است.از جاهای دیدنی ایلام در تابستان میتوان به جنگل های اطراف شهر و چشمه های غربی و جنوب غربی شهر باغاتاشاره کرد

تنگه کافرین

تنگه کافرین یکی از جاهای دیدنی ایلام است .بیش از 70 درصد شهر ایلام را جاذبه های طبیعی تشکیل داده است. این شهر با جاذبه های بی نظیر تاریخی در جذب گردشگر پتانسیل بالایی دارد. کبیر کوه و دینار کوه از مهمترین کوههای ایلام هستند که تنگه کافرین یا تنگه کافری در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در دل این دوکوه قرار گرفته اند.

تنگه رازیانه ایلام

شهری پر از تنگه ها واز جاهای دیدنی ایلام تنگه های ایلام را نام برد.زاگرس به عنوان بزرگترین واحد ناهمواری های ایران، بر اثر زلزله های مهیب در قرن ها پیش پدیده های شگفت انگیز و مخوفی را پدید آورده است.بعضی دیگر از زمین شناسان معتقد هستند این قدرت آب بوده که با نیروی خودش توانسته در بین این بخش از کره زمین راه باز کند و به مرور به قدرت رانش نرم نرم و با فشار همچنین تنگه ای را خلق کند.

تالاب چکر ایلام

ایلام یکی از پرجاذبه ترین و چشم نوازترین شهرهای غرب ایران است. از تالاب های معروف وجاهای دیدنی ایلام  در تابستان می توان به تالاب زمزم، سیاب دریوش و چکر اشاره نمود. این تالاب ها مناظر فوق‌العاده بی نظیری دارند اما نام آن‌ها را کمتر شنیده‌ایم.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها