آبشار زرد لیمه شهر کرد

آبشار زرد لیمه یکی از مکان‌های تفریحی گردشگری و از جاهای دیدنی شهرکرد است. آبشار زرد لیمه آنچنان زیباست که برخی معتقدند مرز بین خیال و واقعیت است و به همین علت گردشگران بسیار زیادی برای بازدید از این منطقه، بار سفر خود را می‌بندند. این آبشار را با نام دره زرد لیمه و آبشار بوئینه نیز می‌شناسند. اگر خیال دارید تا با مکانی بکر که دور از هر فعالیت انسانی است مواجه شوید، این آبشار منتظر شماست.

درباره آبشار زرد لیمه

آبشار زرد لیمه از توابع شهرکرد است که در بین شهرستان اردل و کوه زاگرس قرار گرفته است. منطقه‌ای که آبشار در آن قرار دارد، منطقه دیناران است که مسیر بسیار سنگلاخی و سختی هم دارد. این آبشار به خاطر مسیر سخت و طاقت فرسایی که دارد باعث شده تا افراد بسیار کمی به سمت آبشار سفر کنند و همین دلیلی بر بکر بودن آن است. در ضمن این منطقه یکی از مناطقی است که مردمان عشایر آن را برای فصول کوچ انتخاب می‌کنند، پس شاید زمانی که به آنجا رسیدید عشایر عزیزمان را هم ببینید.

آبشار زرد لیمه 40 متر ارتفاع و 65 متر عرض (یکی از عریض‌ترین آبشارهای موجود در ایران) دارد و در انتهای یک دره سرسبز واقع شده است.

منبع:خبرگزاری ایسنا

پوشش گیاهی آبشار زرد لیمه

قدمت این آبشار به 6000 سال قبل می‌رسد که باعث شده مشهورترین و قدیمی‌ترین پوشش‌های گیاهی را در این منطقه ببینید. جنگل‌های پراکنده بلوط که یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی ایران است، در این منطقه قرار گرفته است. هم چنین درختان صنوبر و بادام وحشی نیز، پوشش گسترده خود را در این منطقه حفظ کرده‌اند.گیاهان زیادی در این منطقه رشد می‌کنند که گیاه گون از پرتعدادترین آن‌هاست.

مکان‌های دیدنی اطراف آبشار زرد لیمه

پل خدا آفرین، سنگ حجاری شده 6000 ساله و ایل راه باستانی دژپات از معروف‌ترین آثاری است که در اطراف آبشار لیمه قرار دارد. برای رسیدن به این دو اثر نیاز است تا یک فرد محلی یا فردی که این منطقه را می‌شناسد، شما را تا رسیدن به این آثار تاریخی راهنمایی کند. مسیری هم که باید به صورت پیاده بپیمایید چیزی حدود 4 ساعت است.

بهترین زمان بازدید از آبشار زرد لیمه

با توجه به اینکه این منطقه آب و هوای سردی دارد و قطعا زمستان و پاییز سرسبزی آنچنانی در این مناطق وجود ندارد، بهتر است در فصل بهار که شکوفایی و سرسبزی گسترده می‌شود، از این مکان رویایی دیدن کنید. اگر قصد سفر به آبشار زرد لیمه را دارید بهترین زمان بازدید ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

سقاخانه ارباب میرزا از دیگر جاهای دیدنی شهر کرد میباشد.

منبع:خبرگزاری ایسنا

نحوه بازدید از آبشار زرد لیمه

دقت کنید که برای رسیدن به آبشار نیاز است تا مسیری کوهستانی را بپیمائید. پس بهتر است که تنها نباشید و حتما تجهیزات کوهنوردی مانند کفش مناسب و کوله پشتی را همراه خود داشته باشید. در ضمن یادتان نرود که به مقدار کافی خوراکی همراه داشته باشید.

مسیرهای دسترسی به آبشار زرد لیمه

برای بازدید از این آبشار باید ابتدا وارد شهرکرد شوید. سپس به سمت شهرستان اردل بروید و پس از گذشتن از روستای کاج و کریم آباد وارد منطقه دیناران شوید. در این منطقه روستایی به نام لشتر وجود دارد که یک جاده خاکی در انتهای روستا به سمت آبشار دارد. از این جاده چیزی حدود 8 ساعت راهپیمایی به سمت آبشار زرد لیمه خواهید داشت.

دیگر مکان‌های تفریحی استان چهارمحال و بختیاری

مسجد اتابکان شهرکرد

مسجد اتابکان یکی از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی شهرکرد است که قدمتی 800 ساله دارد. این مسجد قدیمی ترین بنای تاریخی است که در شهرکرد واقع شده و معماری آن حال و هوای قرن‌های اولیه اسلام را دارد.

قلعه شمس آباد شهر کرد

قلعه شمس آباد یکی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی شهرکرد در تابستان است. این قلعه در روستای شمس آباد قرار دارد و به خاطر نقوش طراحی شده بر ستون‌های خود معروف است. شمس آباد از توابع شهرکرد است

موزه باستان شناسی شهر کرد

موزه باستان شناسی شهرکرد یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است که آثار آن قدمتی 9000 ساله دارند. این موزه اولین موزه باستان شناسی است که در استان چهارمحال و بختیاری ساخته شده  و اولین دست سازه‌های انسان در آن قرار دارد.

سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد

سقاخانه ارباب میرزا از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی شهرکرد است و با نام سقاخانه حضرت ابوالفضل نیز شناخته می‌شود. قدمت این سقاخانه به دوره قاجار بازمی‌گردد و هنرهای به کار رفته بسیار زیبایی دارد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها