Search

آبشار آبتاف

آبشار آبتاف ایلام واقع در دهلران است که در سرزمینی پهناور سرشار از جاذبه های گردشگری با مردمی خونگرم و مهمان نواز است.از جاهای دیدنی ایلام میتوانیم به آبشار آبتاف اشاره کنیم.دهلران دومین شهر ایلام از نظر جمعیت، وسعت واهمیت اقتصادی و سیاسی است. این شهرستان از سه بخش مرکزی، موسیان و زرین آباد تشکیل شده است.

این شهر در فاصله 230 کیلومتری شهر ایلام و جنوب شرقی استان قرار گرفته است. ساکنین اولیه این شهر قوم کرد و قوم لر هستند که همچنان در این منطقه سکونت داره.

چهار آبشار از مجموعه آبشارهای زیبای این منطقه از بقیه بزرگتر هستند و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. آبشار آبتاف یکی از این آبشارها می باشد. اگر از پائین دست رودخانه به بالا حرکت کنیم آبشارهای زیبای این منطقه به ترتیب دیده می شوند.

این آبشار زلال جویباران در تلاقی با صخره های بلند زیبایی می آفریند. یکی از این زیبایی ها  آبشارهایی است که در منطقه به آبتاف مشهورند. آثار طبیعی که تفرجگاه دوستداران طبیعت است.

آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهله زرین‌آباد، شهرستان دهلران واقع شده است. این آبشار در نزدیکی روستای ضراب قرار دارد. گندمزارهای زرگون در سایه آفتاب پرمهر دشتی از نعمت بی پایان را به این مردم بخشیده تا شکرگذار باشند. نانی حلال با تلاش مردان و هنر دست زنان روزی بی پایان همیشگی

زیبایی منحصر به فرد آبشار آبتاف ایلام دهلران

از جاهای دیدنی ایلام آبشار آبتاف ایلام از زمره آبشارهای زیبای دهلران است که پیرامون آن تفرجگاهی است برای مردم بومی و گردشگرانی که عازم سفر به این منطقه هستند.آبشار آبتاف محوطه وسیعی را دربرگرفته است و از جمله آبشارهای بزرگ کشور است. گونه های زیادی از نوع گیاهان خوراکی، صنعتی و درختان باثمر در اطراف آبشار وجود دارند.

پیرامون آبشار دارای تفرجگاه و مکان های دیدنی زیادی دوستداران طبیعت است.  پيرامون آن به عنوان تفرجگاه استفاده مي‌شود.روستای آبشاران از مکان های گردشگری استان ایلام در نزدیکی شهر دهلران است که مهم ترین مکان دیدنی این روستا آبشارهای هفتگانه هستند.

آبشار آبتاف در مسیر میمه به زرین آباد واقع شده است. این منطقه دارای آب و هوای مرطوب و معتدل است. روستای زرآب که از توابع بخش زرین آباد است در حدفاصل میمه و پهله زرین آباد قرار گرفته است.استان ایلام به آبشارهای هفتگانه اش مشهور است. آبشار آبتاف یکی از این آبشارها است، که محل مناسبی برای مسافرین و گردشگران است.

پوشش گیاهی منطقه آبشار آبتاف

دهلران به دلیل عرض جغرافیایی پایین تر و نزدیکی به عراق و خوزستان نسبت به آب و هوای معتدل کوهستانی استان ایلام جزء مناطق گرمسیری قرار دارد. پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان میوه، گیاهان دارویی، گیاهان صنعتی، انواع سبزی های خوراکی است. در کنار پوشش گیاهی،این منطقه دارای پوشش جانوری وسیعی است که زیستگاه حیواناتی نظیر گاو، گوسفند وانواع پرندگان می باشد.

درختان بلوط زیادی در منطقه آبشار آبتاف وجود دارند که مصارف زیادی دارند. دانه های بلوط آن ها مصرف خوراکی دارند، شاخه و برگ های آنها برای خوراک دام استفاده می شود و از چوب ان برای آتش استفاده می کنند.

بهترین زمان بازدید

فصل بهار بهترین فصل بازدید از آبشار آبتاف ایلام میباشد که هم دارای هوای خنک و دلچسب هست و برای رسیدن به این آبشار کار راحتی رو دارید.

مسیر دسترسی

بهترین مسیر برای رسید به این آبشار مسیر ایلام، دهلران، مسیر میمه به پهلة زرین آباد میباشد

از دیگر آیشارهای ایلام میتوان به آبشار پیله ایوان اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

تفرجگاه جنگلی ششدار

شهر ایلام در میان کوه های همیشه استوار زاگرس قرار گرفته است. لذا آب و هوای ایلام با وجود قرار گرفتن در منطقه سردسیر کوهستانی، عمدتاً تحت تأثیر کویرهای غرب و جنوب است. از این رو این شهر در زمستان باران شدید یا برف را تجربه می کند و در تابستان دارای هوای گرد و غبار، گرم و خشک است.

تنگه سازبن ایلام

تنگه سازبن ایلام از جاهای دیدنی ایلام میباشد.روان به دلیل عبور رود سیمره از آن جزء شهرهای حاصلخیز استان ایلام بشمار می آید که در تمام فصل های سال دارای آب فراوران می باشد. علاوه بر تنگه سازبن ایلام وجود تنگه شمشه و قلعه سازبن و دیگر بناهای تاریخی این منطقه در کنار آب وهوای بی نظیر در فصل بهار و تابستان جزء زیباترین مکان های جاذبه های گردشگری ایلام محسوب می شود.

تنگه کافرین

تنگه کافرین یکی از جاهای دیدنی ایلام است .بیش از 70 درصد شهر ایلام را جاذبه های طبیعی تشکیل داده است. این شهر با جاذبه های بی نظیر تاریخی در جذب گردشگر پتانسیل بالایی دارد. کبیر کوه و دینار کوه از مهمترین کوههای ایلام هستند که تنگه کافرین یا تنگه کافری در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در دل این دوکوه قرار گرفته اند.

تنگه ارغوان ایلام

ایران گنجینه ای غنی از میراث فرهنگی و طبیعتی بکر و زیباست. در طول تاریخ شکوه و زیبایی خود را از طریق معماری، هنر، ادبیات، آداب و رسوم ، طبیعت، دره های بی نظیر بدست آورده است. شهر ایلام با طبیعتی زیبا و مکان های گردشگری، یکی از این گنج های با ارزش تلقی می گردد. آیا تاکنون نام تنگه ارغوان در ایلام را شنیده بودید؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search