کلیسای وانک

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک را میتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد که تمامی ندارد و آثار به جا مانده از دوران مختلف طی تاریخ و سرگذشتی که این شهر از سر گذرانده یکی از یکی با ارزش تر و دیدنی تر هستند. برای سفر به اصفهان خوشبختانه محدودیت فصلی خاصی وجود ندارد و به جز زمستان که ممکن است سرما آزارتان دهد بقیه ی فصل ها مخصوصا بهار برای سفر به اصفهان دل انگیزند.

با هر دین و آیینی که باشید احتمالا دیدن یک کلیسای متفاوت و چند صد ساله شما را به وجد می آورد. کلیسای وانک در اصفهان همان چیزی ست که علاوه بر گردشگران خارجی و غیر مسلمانان، ایرانیان مسلمان هم از دیدن آن لذت می برند.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

به هنگام جنگ ایران و عثمانی در قرن یازدهم، شاه عباس ناگزیر به عقب نشینی در خاک ایران شد و ارمنیان بسیاری را از ارمنستان با خود به ایران آورد تا از نسل کشی در امان بمانند. در این اقدام ستودنی او و نجات ارامنه از مرگ حتمی به دست عثمانی، مردمی که ناچار به کوچ اجباری و ترک وطن شده بودند در شهرهای حاشیه ی رود ارس و استان های شمال غربی و سپس اصفهان ساکن شدند.

پس از گذشت سال ها برای گردهمایی ها و مراسم مذهبی و فرهنگی شان نیاز به مکان های خاص خود داشتند و کم کم شروع به ساختن کلیساهایی در شهرهای ایران شدند. کلیسای وانک که کلیسای جامع ارمنیان و مشهورترین کلیسا در ایران است طی همین سال ها ساخته شد. در محله ی جلفای اصفهان که محله ای بسیار دیدنی ست و مردم زیادی شب ها در این محله به گردش و شبگردی می پردازند.

معماری کلیسای وانک

اولین چیزی که با نگاه اول به این بنا جالب و تعجب برانگیز به نظر می رسد گنبد کلیسا است! کلیساها گنبدهای گرد مانند شبیه گنبد مسجد ندارند و اغلب مخروطی شکل اند اما کلیسای وانک علاوه بر دو گنبد مخروطی اش گنبدی گرد و آجری هم دارد که این می تواند تحت تاثیر زیبایی مساجد زیبای دوران صفویان در اصفهان ساخته شده باشد. نمای بیرونی کلیسا آجری ست و بسیار نزدیک و هماهنگ با ساختمان های اطرافش ساخته شده.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

ساختمان های کلیسا را باغ های زیبایی احاطه کرده اند و همین سرسبزی فضای چشمگیری را برای بیننده ترتیب داده است. درب ورودی بزرگ و چوبی با سردری لاجوردی و خوشرنگ و کتیبه ای بالای آن شما را وارد کلیسا می کند. البته کتیبه ی سردر تنها کتیبه ی کلیسا نیست و چند کتیبه ی دیگر با توضیحاتی در مورد رجال و مشاهیر ارمنی مهم و مرتبط با کلیسا و ساختمان آن نیز وجود دارند.

در حیاط مجسمه ها و تندیس های متعددی از چهره های مهم ارامنه از جمله کسی که اولین چاپخانه را در ایران و حتی خاورمیانه تاسیس کرد دیده می شود. با ورود به ساختمان اصلی کلیسا نقاشی های روی دیوارها چشم شما را خیره خواهد کرد و هنر و ظرافت نقاشان را تحسین می کنید.

هرکدام از نقاشی های روی دیوارها و سقف کلیسا راوی یک داستان از ابتدای بشریت تا کنون است. نقاشی هایی از خلقت آدم و حوا، داستان هابیل و قابیل، عروج عیسی مسیح، طبقات بهشت و جهنم و آفرینش موجودات و بسیاری داستان های دیگر از کتاب مقدس که همگی بی نظیر اند.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

به جز ساختمان اصلی، در محوطه ی کلیسای وانک ساختمان های دیگری دیده می شوند که در طی سال های زیاد اضافه شده اند مانند موزه ی وانک و کتابخانه و سازه ای برای یادبود شهدای ارمنی و برج ساعت و برج ناقوس که بازدید از هرکدام شگفتی خود را دارد. برای بازدید از این مکان سعی کنید از راهنمایی ها و توضیحات راهنماها بهره ببرید تا درکی بهتر از آن داشته باشید.البته استان اصفهان دارای کلیساهای متعددی هست از جمله کلیسای بیت اللحم را نام برد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

پل سی و سه پل

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که پربازدیدترین مکان تفریحی اصفهان میباشد پل سی و سه پل است.شاید در تمام جهان اصفهان با نماد دو پل مشهورش یعنی پل خواجو و سی و سه پل شناخته می شود چرا که این دو اثر به جا مانده از دوران صفویان، در مرکز شهر و نزدیکی میدان انقلاب

چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان بسیار فراوان است .شهر اصفهان در گذشته از مجموعه باغ هایی به هم پیوسته تشکیل می شد که محورهایی متقاطع این باغ ها را از هم مجزا می کرد. این باغ ها اگر چه شکوه و وسعت گذشته را ندارند و دیگر خبری از درختان پربار میوه و عمارت های سلطنتی در میان آن ها نیست

باغ پروانه ها اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به باغ پرندگان و باغ پروانه ها اصفهان اشاره کرد.اگر در ایران به قصد گردش در جاذبه های تاریخی و طبیعی و ماجراجویی سفر کنید، علاوه بر ابنیه ی تاریخی و طبیعت چشم نواز و پارک ها و اماکن مذهبی و غیره، گاهی مواردی برای بازدید خواهید یافت

پل بزرگمهر اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به پل های متعدد اشاره کرد.زیبایی ها و جاذبه های دیدنی شهرها و روستاهای ایران قابل شمارش و اندازه گیری نیست. از جاذبه های طبیعی گرفته تا آثار تاریخی و ملی که از هر گوشه ی این خاک سربراورده اند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها