ییلاق سوباتان

جاهای دیدنی گیلان ییلاق سوباتان

اگر به دنبال مکانی بکر و دست نخورده در دل جنگل می باشید که به دور از دود و آلودگی باشد، ییلاق سوباتان از جاهای دیدنی گیلان  قطعا همان جایی است که به دنبال آن می گردید. ییلاق سوباتان به دلیل زیبایی و خیره کنندگی که دارد معروف به بهشت گیلان می باشد.

علت نامگذاری ییلاق سوباتان

سوباتان متشکل از دو کلمه ترکی سو و باتان است که در کنار یکدیگر به معنای محل فرو رفتن آب یا فرو رفتگی های آب است. به گفته  باستان شناسان و اهالی قدیمی ییلاق سوباتان، علت این نام گذاری وجود چشمه‌ ای در این روستا بوده که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره به درون زمین باز می‌ گشته است.

جاهای دیدنی گیلان ییلاق سوباتان
منبع:گوگل مپ

مکان های چشم نواز

بی شک ییلاق سوباتان به تنهایی یکی از زیبای های طبیعی در گیلان است اما در اطراف خود مکان هایی را جای داده است که زیبایی این جای دیدنی گیلان را دو چندان می کند. دریاچه نئور یکی از همین مکان های بهشتی است که در زیر به آن پرداخته ایم.

دریاچه نئور

این دریاچه نئور در غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و مابین شهرستان تالش و خلخال و در ما بین مرز استان گیلان(رشت) و اردبیل واقع شده است. دریاچه نئور به عنوان مرتفع ‌ترین دریاچه یخچالی جای مانده از دوران کهن به شمار می‌ رود که به یکی از جاهای دیدنی گیلان تبدیل شده است.

برای اینکه مسیر خود را از سوباتان به دریاچه نئور بیابید، می بایست حدود ۲۰ کیلومتر پیاده‌ روی کنید یا با خودرو های باری محلی مانند نیسان، خود را به این دریاچه برسانید. دور تا دور دریاچه محل کمپ گردشگران است و گردشگران از نقاط دور و نزدیک برای بازدید از این زیبایی آفریدگار در ییلاق سوباتان، خود را به این دریاچه می‌ رسانند. بی شک غزل آلای رنگین کمانی یکی از زیبایی های این دریاچه بوده که گردشگران و مردم محلی، با قلاب های ماهیگیری به صیدشان می پردازند.

جاهای دیدنی گیلان ییلاق سوباتان
منبع:گوگل مپ

ییلاق شکردست

یکی دیگر از جاهای دیدنی که اطراف رشته کوه تالش و ییلاق سوباتان وجود دارد ییلاق شکردست می  باشد که حدود هفت کیلومتر با ییلاق سوباتان فاصله دارد. این مکان همچنین به دشت شقایق نیز معروف است و به دلیل وجود کوهستان ها، اطراف شما را ابر ها سفید و مخملی احاطه می کنند.

غار گنج خانه

این غار در ضلع شمال شرقی منطقه سرسبز سوباتان واقع شده که به گنج ‌خانه معروف است. برای گردش در این غار زیبا شما نیازمند همراهی یک مدیر گروه یا راهنما می باشید زیرا که غارنوردی به تنهایی کاری بسیار خطرناک و مرگباری است که سالانه جان صدها تن را می گیرد.

غار گنج‌ خانه بین صخره‌ هایی به ارتفاع ۵ تا ۱۵ متر قرار دارد و عرض این دیواره صخره‌ ای بیش از ۲۰۰ متر است. پس از ورود به غار و صعود تنوره‌ ای، به دهانه غار می رسید. از آنجا که دهانه غار سوباتان باریک است، پیمایش آن برای طبیعت‌ گردان توصیه نمی شود و این کار تنها و تنها برای غارنوردان حرفه ای با وسایل و تجهیزات استاندارد ممکن است.

جاهای دیدنی گیلان ییلاق سوباتان
منبع:گوگل مپ

در آخر نیز مسیر های منتهی به ییلاق سوباتان را برای شما عزیزان به لیست در آورده ایم که به شرح زیر است:

  1. لیسار به سوباتان
  2. تالش به سوباتان
  3. تالش – آق اولر – سوباتان
  4. اردبیل – دریاچه نئور – سوباتان

دیگر مکان‌های تفریحی استان گیلان

ساحل بندر انزلی

جاهای دیدنی گیلان فراوان است.ساحل بندر انزلی، یکی از سواحل خوش آب و هوا با طبیعتی بکر و دست نخورده که سالانه میلیون ها مسافر را به خود می بیند. این ساحل که در شمال کشور پهناورمان ایران قرار دارد، یکی از جاهای دیدنی گیلان بوده که، به عنوان پنجمین بندر فعال اقتصادی ایران شناخته می شود.

اولسبلنگاه

یکی از جاهای دیدنی گیلان اولسبلنگاه است.اگر در حال بازدید از مجموعه ییلاقات ماسال بودید، نباید از کنار ییلاق اولسبلنگاه به راحتی گذر کنید

ساحل چمخاله گیلان

شناخت جاهای دیدنی گیلان تقریبا نیاز هر فرد ایرانی است. استان گیلان تقریبا اولین مقصد مسافرتی و تفریحی جمعیت مرکزی و شمال ایران است. طبیعت و جاذبه‌های گردشگری این استان نیاز به تعریف ندارد اما به دلیل تنوع بالای این جاذبه‌ها، بهتر است به صورت دسته‌بندی شده و به تفکیک آن‌ها را بررسی کنیم.

ییلاق ماسال

از جاهای دیدنی گیلان ییلاقات این استان است.ییلاق ماسال، به مجموعه ای از ییلاقات زیبا و مه آلود در دل کوه و دشت های سر سبز که در شمال غربی رشت قرار گرفته است
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها