گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر

گنبد نمکی جاشک یکی از جاهای دیدنی بوشهر در بهار است .صنعت توریسم یا گردشگری تنها به بازدید از اماکن تاریخی و بناهای ساخته شده در دوره های مختلف محدود نمی شود، بلکه به زیرمجموعه هایی قابل تقسیم بندی ست که هر کدام از آن ها دنیایی از شگفتی در خود دارند. یکی از این زیرمجموعه ها ژئوتوریسم یا گردشگری زمین شناسی ست که با پدیده های مختلف زمین و معادن سر و کار دارد. یکی از زیباترین نمونه های این پدیده ها، گنبدهای نمکی ست. در اینجا به بررسی گنبد نمکی جاشک به عنوان نمونه ای بی نظیر از آن ها می پردازیم.

گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر
گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر

گنبد نمکی جاشک کجاست؟

در فاصله ی 145 کیلومتری جنوب شرقی شهر بوشهر و درست در مرز بین شهرستان های دیر و دشتی، در روستایی به نام جاشک، کوه های نمکی جاشک در میان منطقه ای کویری سر برآورده اند.

تاریخچه

حتی افرادی که به علم زمین شناسی و پدیده های طبیعی که در طبیعت بوجود می آیند علاقه مند نیستند، با دیدن این کوه ها به وجد می آیند و برای بازدید از آن ها توقف می کنند. این کوه ها که بی نظیر ترین نمونه ی کوه های نمکی در خاورمیانه شناخته شده اند در کمتر جایی پیش چشم ظاهر می شوند و سالانه افراد زیادی به صورت گروهی برای بازدید از آن ها از راه های دور به این ناحیه سفر می کنند.

گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر
گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر

گنبد یا کوه های نمکی از زیبایی های طبیعی هستند که به دلیل شکل ظاهری آن ها که شبیه گنبد هایی کنار هم هستند به این نام مشهورند. عنصر اصلی و مرکزی سازنده ی آن ها از نمک و رسوبات نمکی ست اما به جز بلورهای سپید و درخشان نمک، کانی ها یا مواد معدنی مختلف دیگری نیز در آن ها یافت می شود.

وجود عناصر و مواد معدنی متفاوت برخی قسمت های این کوه ها را به رنگ های نارنجی، قهوه ای یا قرمز دراورده که این طیف رنگی چشم نواز در بستری از سپیدی بلورهای نمک جلوه ای گیرا به آن ها بخشیده است. محققان و زمین شناسان با مطالعه ی دقیق این پدیده آن را به دوره ی اول زمین شناسی نسبت داده اند و طبق این محاسبه گنبد های نمکی جاشک چیزی حدود ششصد میلیون سال قدمت دارند.

گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر
گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر

این کوه ها که مثل نگینی درخشان در میان منطقه ای خشک تشکیل شده اند بین 70 تا 1500 متر ارتفاع دارند که طبیعت گردان علیرغم مسیر صعب العبور و شیبدار برای رسیدن به قله و تماشای بلورهای دست نخورده تر این سختی را به جان خریده و به آن صعود می کنند. گنبدهای نمکی جاشک به عنوان آثار فسیلی در فهرست میراث ملی ما به ثبت رسیده اند.

قرار گرفتن این ارتفاعات زیر نور مستقیم خورشید سوزان بندر موجب درخشش و تلالو بلورهای نمک شده و منظره ی طلوع و غروب بی نظیری را رقم می زند. در این ارتفاعات علاوه بر صخره های نمکی، پوشش گیاهی شامل گیاهانی که زمین های شور را برای رشد دوست دارند دیده می شود. پیرامون این سرزمین شور محل کوچ عشایر ایل بزرگ قشقایی در فصل زمستان است.جالب است بدانید مردم محلی از دیرباز در مورد این کوه ها افسانه ها و داستان های شگفت انگیز تخیلی روایت می کرده اند.

گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر
گنبد نمکی جاشک جاهای دیدنی یوشهر

وجه تسمیه

به این کوه ها با توجه به شکل های مختلف شان که طی فعالیت های زیر زمینی و رانش یا زلزله بوجود می آیند، تاقدیس های نمکی، امواج و یا گنبد نمکی گفته می شود.

بهترین زمان بازدید

سفر به استان های جنوبی از تفریحات محبوب ایرانی های مقیم شهرهای شمالی و مرکزی در فصل های سرد سال است. اما از بعد از نوروز تا پایان ماه های مرداد و شهریور به دلیل گرمای هوا و شرجی های طولانی استان بوشهر سفر به این مناطق تجربه ی جالبی به دست نمی دهد.البته در این فصل از سال میتوانید به بندر گناوه هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.

عمارت گلشن

عمارت گلشن یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.دریا و ساحل از جاذبه های بی نظیر طبیعت هستند و مناطقی که در کنار دریا قرار دارند مانند شهرهای ساحلی، چیزی از زیبایی طبیعی کم ندارند. اما برخی شهرهای ساحلی در ایران علاوه بر جذابیت طبیعت ساحل و دریا از جاذبه های دیگری مانند ساختمان ها و بناهای تاریخی و هنری هم برخوردارند. شهرستان بوشهر از جمله همین مناطق است. یکی از جاذبه های تاریخی و توریستی موجود در بوشهر عمارت گلشن است. برای آشنایی بیشتر با این خانه ی کم نظیر همراه ما باشید.

آب انبار قوام

از جاهای دیدنی بوشهر میتوان به آب انبار قوام اشاره کرد.هر گوشه از نقشه ی ایران با موقعیت های جغرافیایی مختلف، زیبایی هایی در خود دارد که برای تماشای آن ها باید بار سفر بست و راهی جاده ها شد

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد

در کنار جاهای دیدنی بوشهر در تابستان یک دهکده گردشگری به نام دهکده گردشگری دریایی پازارگاد ساخته شده است. سرزمین ایران، سرزمینی ثروتمند و غنی از منابع طبیعی و خدادادی است. در بسیاری مناطق ایران میدان های عظیم نفت و گاز کشف شده
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها